Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Ремонт та техобслуговування орендованого автомобіля ФОП: що з ПДВ

18.05.2018

Суми ПДВ, сплачені (нараховані) платником податку у зв’язку із придбанням ПММ, запасних частин та при здійсненні технічного обслуговування чи ремонту орендованих транспортних засобів, що використовуються в господарській діяльності, включаються до складу податкового кредиту за умови підтвердження зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. При цьому, суму ПДВ орендар включає до складу податкового кредиту на дату першої події в операції у відповідності до п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ПКУ.

У випадку, коли орендований транспортний засіб, для якого придбані ПММ, запасні частини та/або виконано технічне обслуговування чи ремонт, використовується орендарем одночасно в оподатковуваних операціях і операціях, що не обкладаються ПДВ, орендар у відповідності до п. 199.1 ПКУ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 10.05.2018 р. N 2065/ІПК/20-40-13-11-11

Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо включення сум податку на додану вартість (далі - ПДВ) до складу податкового кредиту, що сплачені у зв'язку з придбанням палива і мастильних матеріалів (далі - ПММ), запасних частин та при здійсненні ремонту і технічного обслуговування орендованих транспортних засобів, що використовуються у господарській діяльності фізичною особою - підприємцем, платником єдиного податку третьої групи з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє наступне.

Взаємовідносини за договорами оренди регулюються ст. 759 - 786 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV із змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) і ст. 283 - 291 Господарського кодексу України від 16.01.2003  №436-IV із змінами та доповненнями.

Відповідно до ст. 799 ЦКУ договір оренди (наймання) транспортного засобу укладається в письмовій формі. Договір найму (оренди) транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

При цьому договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення (ст. 640 ЦК). Без печатки й підпису нотаріуса такий договір є недійсним.

Правові засади найму (оренди) транспортного засобу визначено в ст. 798 - 805 ЦКУ.

Сторонами орендних відносин є орендодавець та орендар.

Відповідно до ст. 801 ЦКУ орендар зобов'язаний підтримувати транспортний засіб у належному технічному стані. На нього ж покладаються і всі витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, в тому числі зі сплатою податків та інших платежів.

При цьому договір оренди (наймання) транспортного засобу може передбачати компенсацію орендодавцем витрат орендаря, пов'язаних з використанням транспортного засобу.

Ремонт і технічне обслуговування як власних, так і орендованих транспортних засобів здійснюється відповідно до Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 30.03.98 №102 із змінами та доповненнями (далі - Наказ №102). В якому викладені вимоги до технічного стану транспортного засобу, види ремонтних робіт, періодичність та перелік операцій технічного обслуговування, тощо.

Загальний порядок формування податкового кредиту з ПДВ як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб, зареєстрованих платниками ПДВ, регламентується ст. 198 ПКУ.

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПКУ датою віднесення сум до податкового кредиту є дата події, що відбулася раніше, зокрема:

• дата списання коштів з банківського рахунку в оплату товарів/послуг;

• або дата отримання платником податку товарів/послуг.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 ПКУ (п. 198.6 ст. 198 ПКУ).

Для покупця товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг.

Згідно з п. «г» п. 198.5 ст. 198 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ст. 189 ПКУ).

Господарською діяльністю згідно з пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ є діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.

Отже, при купівлі ПММ, запасних частин та при здійсненні ремонту і технічного обслуговування орендованих транспортних засобів орендар має право на податковий кредит без подальшого нарахування податкових зобов'язань за дотримання двох умов:

якщо він використовує цей автомобіль у своїй господарській діяльності в оподатковуваних операціях;

якщо в договорі оренди обов'язок із технічного обслуговування та ремонту орендованого майна, а також забезпечення такого майна ПММ не покладено на орендодавця.

Підставою для віднесення сум до податкового кредиту платником податку буде отримана від продавця ПММ, запасних частин та/або надавача послуг з технічного обслуговування чи ремонту податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН.

Таким чином, суми ПДВ, сплачені (нараховані) платником податку у зв'язку із придбанням ПММ, запасних частин та при здійсненні технічного обслуговування чи ремонту орендованих транспортних засобів, що використовуються в господарській діяльності, включаються до складу податкового кредиту за умови підтвердження зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. При цьому, суму ПДВ орендар включає до складу податкового кредиту на дату першої події в операції у відповідності до пунктів 198.2, 198.3, 198.6 ПКУ.

Якщо вартість товарів/послуг для проведення технічного обслуговування чи ремонту орендованих транспортних засобів включається до складу витрат та, відповідно, до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування та пов'язані з отриманням доходів, такі товари/послуги визнаються такими, що призначаються для використання / використані в господарській діяльності, і додаткового нарахування податкових зобов'язань за правилами, встановленими п. 198.5 ст. 198 ПКУ, не здійснюються.

Разом з тим, кожний конкретний випадок оподаткування, наслідками якого є нарахування податкового зобов'язання у разі, якщо товари/послуги починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, слід розглядати з урахуванням документів, що стосуються цієї справи.

Зауважуємо, що суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку зі здійсненням операцій з придбання ПММ для ведення господарської діяльності, фізична особа - підприємець, платник ПДВ має право віднести до складу податкового кредиту в межах норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України «Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» від 10.02.98 №43 із змінами та доповненнями. Витрати палива понад такі норми вважаються використанням палива в негосподарській діяльності суб'єкта господарювання.

Суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку зі здійсненням технічного обслуговування та ремонту транспортного засобу для ведення господарської діяльності, фізична особа - підприємець, платник ПДВ має право віднести до складу податкового кредиту в межах відповідності до Наказу №102 та документації заводу-виробника. Витрати на придбання запасних частин для орендованого транспортного засобу, витрати на оплату послуг з ремонту і технічного обслуговування, що не визначені Наказом №102 та документацією заводу-виробника транспортного засобу в цілях оподаткування ПДВ вважаються неоподатковуваними операціями та/або операціями поза межами господарської діяльності платника податків.

У випадку, коли орендований транспортний засіб, для якого придбані ПММ, запасні частини та/або виконано технічне обслуговування чи ремонт, використовується орендарем одночасно в оподатковуваних операціях і в операціях, що не обкладаються ПДВ, орендар у відповідності до п. 199.1 ст. 199 ПКУ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
20.05.2025
Як видалити дані чи скасувати подане повідомлення про зміни в трудових відносинах
Помилилися при поданні до ПФУ повідомлення про зміни в трудових відносинах? Що треба робити для виправлення помилок? Більше за темою: Як у трудовій книжці зробити запис про роботу за сумісництвом Електронна та паперова трудова книжка: що треба знати працівнику та роботодавцю Трудова книжка в...
20.05.2025
Як усунути недоліки, виявлені в трудовій книжці
Більше за темою: Виправлення запису в трудовій книжці Якщо в трудовій книжці відсутній запис про зміну прізвища або виявлено помилку в написанні прізвища, імені, по батькові, заповнити чи виправити цю інформацію може роботодавець підприємства, де ви працюєте зараз.  Якщо підприємство, яке вне...
20.05.2025
Який код за КАТОТТГ указати в декларації єдинника четвертої групи щодо земельних ділянок на території різних громад
При поданні загальної, нової загальної або уточнюючої загальної декларації у рядку 8 її основної частини заповнюється код адміністративно-територіальної одиниці за місцезнаходженням платника за КАТОТТГ (основним місцем обліку). Який код за КАТОТТГ зазначається у рядку 8 основної частини загальної по...
Кращі матеріали
Центр сповіщень