Ремонт и техобслуживание арендованного автомобиля ФЛП: что с НДС
18.05.2018 1000 0 0
Суммы НДС, уплаченные (начисленные) плательщиком налога в связи с приобретением ГСМ, запасных частей и при осуществлении технического обслуживания или ремонта арендованных транспортных средств, используемых в хозяйственной деятельности, включаются в состав налогового кредита при условии подтверждения зарегистрированными в ЕРНН налоговыми накладными. При этом, сумму НДС арендатор включает в состав налогового кредита на дату первого события в операции в соответствии с п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 НКУ.
В случае, когда арендованное транспортное средство, для которого приобретены ГСМ, запасные части и/или выполнено техническое обслуживание или ремонт, используется арендатором одновременно в облагаемых операциях и операциях, которые не облагаются НДС, арендатор в соответствии с п. 199.1 НКУ обязан начислить налоговые обязательства исходя из базы налогообложения, определенной в соответствии с п. 189.1 НКУ, и составить не позднее последнего дня отчетного (налогового) периода и зарегистрировать сводную налоговую накладную в ЕРНН на общую сумму доли уплаченного (начисленного) налога при их приобретении или изготовлении, которая соответствует доле использования таких товаров/услуг, необоротных активов в необлагаемых операциях.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 10.05.2018 р. N 2065/ІПК/20-40-13-11-11
Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо включення сум податку на додану вартість (далі - ПДВ) до складу податкового кредиту, що сплачені у зв'язку з придбанням палива і мастильних матеріалів (далі - ПММ), запасних частин та при здійсненні ремонту і технічного обслуговування орендованих транспортних засобів, що використовуються у господарській діяльності фізичною особою - підприємцем, платником єдиного податку третьої групи з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє наступне.
Взаємовідносини за договорами оренди регулюються ст. 759 - 786 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV із змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) і ст. 283 - 291 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV із змінами та доповненнями.
Відповідно до ст. 799 ЦКУ договір оренди (наймання) транспортного засобу укладається в письмовій формі. Договір найму (оренди) транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.
При цьому договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення (ст. 640 ЦК). Без печатки й підпису нотаріуса такий договір є недійсним.
Правові засади найму (оренди) транспортного засобу визначено в ст. 798 - 805 ЦКУ.
Сторонами орендних відносин є орендодавець та орендар.
Відповідно до ст. 801 ЦКУ орендар зобов'язаний підтримувати транспортний засіб у належному технічному стані. На нього ж покладаються і всі витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, в тому числі зі сплатою податків та інших платежів.
При цьому договір оренди (наймання) транспортного засобу може передбачати компенсацію орендодавцем витрат орендаря, пов'язаних з використанням транспортного засобу.
Ремонт і технічне обслуговування як власних, так і орендованих транспортних засобів здійснюється відповідно до Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 30.03.98 №102 із змінами та доповненнями (далі - Наказ №102). В якому викладені вимоги до технічного стану транспортного засобу, види ремонтних робіт, періодичність та перелік операцій технічного обслуговування, тощо.
Загальний порядок формування податкового кредиту з ПДВ як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб, зареєстрованих платниками ПДВ, регламентується ст. 198 ПКУ.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПКУ датою віднесення сум до податкового кредиту є дата події, що відбулася раніше, зокрема:
• дата списання коштів з банківського рахунку в оплату товарів/послуг;
• або дата отримання платником податку товарів/послуг.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 ПКУ (п. 198.6 ст. 198 ПКУ).
Для покупця товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг.
Згідно з п. «г» п. 198.5 ст. 198 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ст. 189 ПКУ).
Господарською діяльністю згідно з пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ є діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.
Отже, при купівлі ПММ, запасних частин та при здійсненні ремонту і технічного обслуговування орендованих транспортних засобів орендар має право на податковий кредит без подальшого нарахування податкових зобов'язань за дотримання двох умов:
якщо він використовує цей автомобіль у своїй господарській діяльності в оподатковуваних операціях;
якщо в договорі оренди обов'язок із технічного обслуговування та ремонту орендованого майна, а також забезпечення такого майна ПММ не покладено на орендодавця.
Підставою для віднесення сум до податкового кредиту платником податку буде отримана від продавця ПММ, запасних частин та/або надавача послуг з технічного обслуговування чи ремонту податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН.
Таким чином, суми ПДВ, сплачені (нараховані) платником податку у зв'язку із придбанням ПММ, запасних частин та при здійсненні технічного обслуговування чи ремонту орендованих транспортних засобів, що використовуються в господарській діяльності, включаються до складу податкового кредиту за умови підтвердження зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. При цьому, суму ПДВ орендар включає до складу податкового кредиту на дату першої події в операції у відповідності до пунктів 198.2, 198.3, 198.6 ПКУ.
Якщо вартість товарів/послуг для проведення технічного обслуговування чи ремонту орендованих транспортних засобів включається до складу витрат та, відповідно, до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування та пов'язані з отриманням доходів, такі товари/послуги визнаються такими, що призначаються для використання / використані в господарській діяльності, і додаткового нарахування податкових зобов'язань за правилами, встановленими п. 198.5 ст. 198 ПКУ, не здійснюються.
Разом з тим, кожний конкретний випадок оподаткування, наслідками якого є нарахування податкового зобов'язання у разі, якщо товари/послуги починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, слід розглядати з урахуванням документів, що стосуються цієї справи.
Зауважуємо, що суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку зі здійсненням операцій з придбання ПММ для ведення господарської діяльності, фізична особа - підприємець, платник ПДВ має право віднести до складу податкового кредиту в межах норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України «Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» від 10.02.98 №43 із змінами та доповненнями. Витрати палива понад такі норми вважаються використанням палива в негосподарській діяльності суб'єкта господарювання.
Суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку зі здійсненням технічного обслуговування та ремонту транспортного засобу для ведення господарської діяльності, фізична особа - підприємець, платник ПДВ має право віднести до складу податкового кредиту в межах відповідності до Наказу №102 та документації заводу-виробника. Витрати на придбання запасних частин для орендованого транспортного засобу, витрати на оплату послуг з ремонту і технічного обслуговування, що не визначені Наказом №102 та документацією заводу-виробника транспортного засобу в цілях оподаткування ПДВ вважаються неоподатковуваними операціями та/або операціями поза межами господарської діяльності платника податків.
У випадку, коли орендований транспортний засіб, для якого придбані ПММ, запасні частини та/або виконано технічне обслуговування чи ремонт, використовується орендарем одночасно в оподатковуваних операціях і в операціях, що не обкладаються ПДВ, орендар у відповідності до п. 199.1 ст. 199 ПКУ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Комментарии к материалу