Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Роз’яснення від Мінфіну: оподатковуваний дохід єдинника і дохід у бухобліку – яка різниця!

Ситуація: учасник ТОВ перерахував товариству – платникові єдиного податку (далі – ЄП) додатковий внесок до капіталу. При цьому рішення про збільшення статутного капіталу (далі – СК) товариством не приймалося. У бухобліку сума внеску відобразилася за кредитом субрахунка 422 «Інший вкладений капітал». Запитання: чи треба суму такого внеску обкладати ЄП?

За відповіддю звернемося до Податкового кодексу (далі – ПК). Згідно з пп. 2 п. 292.1 По оподатковуваним доходом юрособи-єдинника є, зокрема, будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). При цьому не вважаються доходом, зокрема, суми, унесені учасниками до СК такого платника (пп. 8 п. 292.11 ПК).

У нашому випадку гроші внесено понад зареєстрований розмір СК. Тому виходячи з буквального прочитання норм ПК ця сума не підпадає під виключення з пп. 8 п. 292.11 ПК і повинна обкладатися ЄП.

Таку ж позицію зайняли, наприклад, і фахівці ГУ ДФС у Полтавській області в Індивідуальній податковій консультації від 23.11.18 р. № 4929/ІПК/16-31-12-04-23.

Проте Мінфін у листі від 08.12.19 р. № 11210-09-62/32343 (далі – Лист № 11210) дійшов протилежного висновку. У листі міністерства сказано, що суми, унесені до СК у вигляді додаткового капіталу без зміни розміру СК, не включаються до оподатковуваного доходу юрособи – єдинника третьої групи.

Здавалося б, єдинникам можна порадіти, проте є одне «але». 

У Листі № 11210 Мінфін почав із того, що навів норми п. 44.2 та пп. 296.1.3 ПК, згідно з якими в цілях розрахунку об’єкта обкладення ЄП юрособи – єдинники третьої групи повинні вести спрощений бухоблік доходів і витрат за спеціальною методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізацію державної податкової та митної політики (тобто самим Мінфіном). 

Завважимо, що такою методикою податківці вважають національні стандарти бухобліку (див., наприклад, лист ГУ ДФС в Одеській обл. від 22.07.16 р. № 1597/10/15-32-12-04-22). А з Листа № 11210 ясно, що і Мінфін уважає так само.

Далі у своєму роз’ясненні Мінфін посилається на положення П(С)БО 15 «Дохід». Згідно з п. 5 цього стандарту дохід визнається у разі збільшення активу або зменшення зобов’язання, які приводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. І оскільки зростання капіталу за рахунок додаткових внесків учасників для цілей бухобліку доходом не вважається,

Мінфін робить висновок, що для цілей обкладення ЄП додаткові внески також не вважаються доходом.

Але, дозвольте, яке відношення мають правила визначення доходу в бухобліку до оподаткування доходів у єдинника?! 

Нагадаємо, що норма п. 44.2 ПК щодо визначення об’єкта оподаткування єдинника на підставі даних спрощеного бухобліку діє із квітня 2011 року. Так, на той момент п. 8 П(С)БО 25 передбачалося, що суб’єкти малого підприємництва, які мають право на застосування спрощеного бухобліку доходів і витрат, повинні для цілей бухобліку визнавати доходи і витрати з огляду на вимоги ПК. При цьому суми, які не визнавалися згідно з ПК витратами або доходами, єдинники повинні були відносити на фінрезультат після оподаткування. Тобто протягом якогось часу об’єкт обкладення ЄП розраховувався прямо в бухобліку. 

Проте спроба схрестити бухгалтерський і податковий облік усе-таки виявилася невдалою, і в липні 2015 року Мінфін наказом від 18.06.15 р. № 673 виключив зазначену норму з п. 8 П(С)БО 25. І з тих пір у єдинників відсутня законна можливість (і необхідність) визначати об’єкт оподаткування за даними бухобліку. 

Та це й неможливо зробити. Адже нагадаємо, що доходи і витрати:

  • для цілей бухобліку – визнаються за принципом нарахування (ст. 4 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV);
  • для цілей обкладення ЄП – інакше, ніж у бухобліку. А саме: доходи визнаються за касовим методом (тобто при отриманні грошей), а витрати не визнаються взагалі (ст. 292 ПК). 

Водночас своїм роз’ясненням у Листі № 11210 Мінфін підтвердив «хотілки» податківців, які за кожної слушної нагоди застосовують до оподаткування єдинників «дохідні» норми П(С)БО, включаючи до доходу, що обкладається ЄП, доходи від курсових різниць, від списання кредиторської заборгованості і так далі і таке інше.

Виходить, що єдинники продовжують залишатися заручниками нечітко виписаних і застарілих норм ПК, а також їх лукавих роз’яснювачів. І в результаті бухоблікові доходи єдинників служать додатковим джерелом для поповнення бюджету. 

Що робити єдинникам у нашій ситуації з додатковим внеском? Уважаємо, що їм усе-таки потрібно суму внеску обкласти ЄП. Не оподатковувати суму внеску можуть тільки ті єдинники, які отримали індивідуальну податкову консультацію з висновком, аналогічним висновку, зробленому Мінфіном у Листі № 11210.

А що робити єдинникам, у яких податківці при перевірці підтягатимуть нараховані бухоблікові доходи під обкладення ЄП? Звертатися до суду. І, можливо, суд стане на їх бік.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
21.05.2025
Паперова трудова книжка або як завершити перехід на електронну форму
Коли слід завершити процедуру сканування паперових трудових книжок і внести їх на вебпортал Пенсійного фонду? Більше за темою: Електронна та паперова трудова книжка: що треба знати працівнику та роботодавцю Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Уже не перший рік українці корис...
21.05.2025
Як скласти звітність з екологічного податку
Платники екоподатку складають податкові декларації, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання дек...
21.05.2025
Працівник – ВПО: коли він має повідомити про зміну місця проживання
Скільки надається часу внутрішньо переміщеним особам для повідомлення про зміну місця проживання та куди подавати оновлені дані? Більше за темою: Чи можна прийняти на роботу ВПО, не звільнену з попереднього місця роботи? Одним із ключових обов’язків внутрішньо переміщених осіб є своєчасне інф...
Кращі матеріали