Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Роз’яснення Держпродспоживслужби про показники лічильників

09.08.2017

Показники лічильників газу, електричної енергії, тепла, холодної та гарячої води використовують в торговельно-комерційних операціях та розрахунках при наданні послуг з електро-, тепло-, газо- і водопостачання, тому вони повинні відповідати метрологічним вимогам.

Вимоги до лічильників, які застосовуються для комерційного обліку електро-, тепло-, газо- і водопостачання в Україні, встановлено Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163.

Відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 № 1314-VIІ, законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту, в тому числі і лічильники.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 374 затверджено Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, зокрема, лічильники води, газу, електроенергії та теплолічильники.

При цьому повинні дотримуватись міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, затверджені наказом Мінекономрозвитку від 13.10.2016 № 1747 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 01.11.2016 за № 1417/29547.

Наприклад, лічильники води відносяться до категорії 38 «Лічильники води» і міжповірочний інтервал становить 4 роки, а лічильники газу відносяться до категорії 41 «Лічильники газу та пристрої перетворення об’єму» і міжповірочний інтервал в залежності від класу точності пристрою становить 2 або 8 років.

Якщо лічильники, що перебувають у власності споживача, визнані за результатами повірки відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності непридатними до подальшої експлуатації, рішення про доцільність їх ремонту приймає суб’єкт господарювання, що надає послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання, ураховуючи технічні та економічні чинники.

У разі прийняття суб’єктом господарювання, що надає послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання рішення про доцільність ремонту, він зобов'язаний встановити відремонтований лічильник споживача замість тимчасово встановленого лічильника з обмінного фонду. У разі прийняття суб’єктом господарювання рішення про недоцільність проведення ремонту, він зобов'язаний безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник для подальших комерційних розрахунків з електро-, тепло-, газо- і водопостачання і повернути побутовому споживачу його лічильник.

Для комерційного обліку можуть застосовуватись лічильники, типи яких занесені до Державного реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки України.

Лічильники, які вчасно не повірені або термін чергової повірки яких сплинув, не можна використовувати для розрахунків оплати за спожиті газ, гарячу, холодну воду, електроенергію або теплову енергію.

У разі порушення Ваших прав на безкоштовну періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є Вашою власністю звертайтеся до Держпродспоживслужби (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 1), її територіальних органів (адреси та телефони територіальних органів Держпродспоживслужби можна знайти на сайті www.consumer.gov.ua у розділі Контакти), які знаходяться в областях та м. Києві.

Держпродспоживслужба та її територіальні органи розглядають усі звернення споживачів, права яких було порушено, у встановлений чинним законодавством термін.

Джерело: http://www.consumer.gov.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
13.05.2025
Строкові трудові договори та коли вони запроваджуються
Трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, установлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Ці норми ст. 23 КЗпП роз’яснили посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій...
13.05.2025
Як бізнесу захистити себе в господарському суді
У разі неможливості вирішити питання у досудовому порядку сторони можуть звернутися до господарського суду. Звернення до господарського суду – це важливий інструмент захисту порушених прав та інтересів суб’єктів господарювання. Проте перш ніж подати позов, сторони повинні оцінити можливі...
13.05.2025
Що робити в разі звільнення сумісника з основного місця роботи
Працівника доцільно звільнити з посади за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи за новим трудовим договором, ураховуючи вимоги ст. 24 КЗпП. Відповідно до вимог ст. 1021 КЗпП сумісництвом вважається виконання працівником, окрім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового д...
Кращі матеріали