Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Розрахунки за товари картками через інтернет: коли треба застосовувати РРО?

13.05.2019 596 0 1

В Індивідуальній податковій консультації від 01.04.19 р. № 1368/6/99-99-14-05-01-15/ІПК податківці вкотре роз’яснили, коли треба застосовувати РРО при розрахунках з використанням банківських платіжних карток (далі – ПК) через Інтернет.

Як відомо, інтернет-магазини застосовують РРО при розрахунках за товари і послуги на загальних підставах. Найголовніше, що необхідно розуміти: розрахункова операція передбачає не тільки приймання готівки, але й ПК з оформленням відповідного розрахункового документа про оплату (ст. 2 Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР).

Як зазвичай проводяться розрахунки при замовленнях товарів в інтернет-магазинах? Споживач може оплатити товар чи послугу або готівкою (при отриманні товару від кур’єра або у поштового оператора), або шляхом перерахування грошей на поточний рахунок продавця, або за допомогою ПК.

Нагадаємо: згідно з пп. 7 п. 4 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 05.11.14 р. № 705, платіжна операція – це дія, ініційована користувачем електронного платіжного засобу (яким є ПК), з унесення або зняттю готівки з рахунка, здійснення розрахунків у безготівковій формі з використанням цього електронного платіжного засобу та/або його реквізитів за банківськими рахунками.

Послуга з технологічного, інформаційного обслуговування платіжних операцій із застосуванням ПК називається еквайрингом (п. 1.9 ст. 1 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III). У звичайному магазині для фізичного зчитування даних з ПК установлюються POS-термінали.

Інтернет-еквайринг – це технологічний різновид еквайрингу, що дозволяє приймати до оплати ПК через інтернет. Головна відмінність від звичайного еквайрингу полягає у відсутності терміналу. Для «зчитування» даних ПК після оформлення замовлення клієнт переадресується на платіжну форму, де самостійно вводить дані своєї банківської карти — номер, строк дії, ім’я і прізвище власника, код CVV2/CVC2 (як бачимо, це відповідає загальному визначенню платіжної операції з використанням електронного платіжного засобу, наведеному вище).

Продавець передає ці дані і суму замовлення так званому платіжному провайдерові. Це суб’єкт господарювання, що надає онлайн-сервіс із здійснення електронних платежів, забезпечує максимально простий для покупця і водночас надійний і безпечний технологічний супровід транзакції (перерахування грошей від покупця продавцю). Як правило, платіжні провайдери дають імена і логотипи своїм платіжним сервісам, за якими їх легко впізнати. Прикладами розповсюджених платіжних сервісів (платіжних систем) є Portmone, LiqPay. Суб’єкти господарювання, що надають подібні послуги та зареєстровані НБУ як оператори платіжної інфраструктури, наведені на офіційному сайті НБУ в розділі «Головна»/«платіжні системи та розрахунки»/«Реєстрація та оцінювання платіжних систем»/«Відомості з Реєстру платіжних систем»/«Оператори послуг платіжної інфраструктури».

За свої послуги платіжні провайдери можуть брати комісію з покупця за кожний платіж. Яку саме – про це можна дізнатися на сайті інтернет-магазину: така інформація розміщена в розділі про оплату.

Таким чином, у цілях застосування РРО використання ПК при розрахунках через Інтернет підкоряється загальним правилам. Якщо продавець зобов’язаний застосовувати РРО, то коли покупець розрахувався за вибраний товар через Інтернет із застосуванням ПК, продавець повинен пробити чек через РРО і відправити його споживачеві разом з товаром.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали