Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Надання послуг з поводження з побутовими відходами: що з ПДВ?

22.04.2020 225 0 1

Підприємство, яке здійснює операції з постачання послуг із поводження з побутовими відходам фізичним особам (населенню), незалежно від того, чи вартість таких послуг включається до складу квартирної плати (плати за утримання житла), чи визначається окремо за індивідуальним договором, дата виникнення податкових зобов’язань та дата віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту за такими операціями визначається за касовим методом (незалежно від походження джерел оплати таких послуг)


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 01.04.2020 р. № 1353/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула    звернення щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань і дати віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту у разі здійснення Підприємством операцій з постачання послуг із поводження з побутовими відходами та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної з запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захоронениям, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначено Законом України від 05 березня 1998 року № 187/98-ВР «Про відходи» (далі - Закон № 187).

Послуги з поводження з побутовими відходами - це послуги з вивезення, перероблення та захоронения побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищень я населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядувань я (стаття 1 Закон № 187).

Порядок формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010 (далі - Порядок № 1010).

Відповідно до пункту 8 розділу II Порядку № 1010 тарифи на послуги визначаються окремо за кожною послугою поводження з побутовими відходами та за видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні).

Тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами є сумою тарифів на послуги з вивезення, перероблення та захоронения побутових відходів.

Формування тарифів на вивезення, перероблення, захороненья побутових відходів здійснюється з урахуванням витрат за кожною послугою та в розрізі операцій, облік яких ведеться суб'єктом господарювання окремо

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-коміунальних послуг, регулюються Законом України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі Закон № 2189).

Відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 1 Закону № 2189 житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно зі статтею 5 Закону № 2189 до житлово-комунальних послуг належать:

1.житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

2.комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплове ї енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні), управитель, виконавці комунальних послуг (пункт 1 статті 6 Закону № 2189).

Статтею 14 Закону № 2189 визначено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об’єднанні співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закон}, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 Закону № 2189, зокрема кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір).

Плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії) за індивідуальним договором складається з:

  1. плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;
  2. плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України;
  3. плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, які забезпечують надання такої послуга, що визначається договором між виконавцем та співвласниками.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V ті підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачанні товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не з постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти прав і інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, і також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту і ПДВ регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Відповідно до пункту 187.10 статті 187 розділу V ПКУ платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

Для цілей пункту 187.10 статті 187 розділу V ПКУ послугами (роботами), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, вважаються послуги з технічного обслуговування ліфтів та диспетчерських систем, систем протипожежної автоматики та димовидалення, обслуговування димових та вентиляційних каналів, внутрішньобудинкових систем, прибирання будинкової та прибудинкової території, купівлі електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку, а також інші послуги, які надаються житлово-експлуатаційними конторами чи управителями багатоквартирних будинків зазначеним у цьому пункті покупцям за їхній рахунок.

Під касовим методом для цілей оподаткування ПДВ згідно з розділом V ПКУ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси)платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 198.1 і 198.2 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Датою віднесення сум податку до складу податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з банківського рахунка платника податку ьа оплату товарів/послуг;
  • дата отримання платником податку товарів/послуг.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і обставин, наявних у зверненні:

Щодо питань 1-3

У розглянутих у зверненні ситуаціях Підприємство, яке здійснює операції з постачання послуг із поводження з побутовими відходами фізичним особам (населенню), незалежно від того, чи вартість таких послуг включається до складу квартирної плати (плати за утримання житла) чи визначається окремо за індивідуальним договором, дата виникнення податкових зобов’язань та дата віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту за такими операціями визначає за касовим методом (незалежно від походження джерел оплати таких послуг).

Щодо питань 4 і 5

У розглянутих у зверненні ситуаціях Підприємство, яке здійснює операції з постачання послуг із поводження з побутовими відходами бюджетним установам (неплатникам ПДВ), дату виникнення податкових зобов’язань та дату віднесення сум податку до складу податкового кредиту визначає за касовим методом (незалежно від походження джерел оплати таких послуг), відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано так у консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали