Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Порядок проведення індексації в листопаді 2017 року

Редакція

09.11.2017 793 0 0

Індексація доходів у 2017 році: загальні підходи

Індекс інфляції, як свідчать статистичні дані, з початку 2017 року щомісячно (за винятком серпня) перевищує 100 %. За таких умов недалеко й до перевищення порога індексації, а значить – і виникнення права у працівників на індексацію їхніх доходів.

Але для деяких із них протягом року ситуація змінювалася на краще у плані зростання заробітної плати, коли оклади підвищувалися, наприклад, унаслідок присвоєння вищої категорії, підвищення тарифних розрядів, установлення підвищень окладів за виконання певної роботи чи роботи
в певних закладах тощо. І для них на деякий час розрахунки індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) наростаючим підсумком припинялися і починалися заново з нульової відмітки. Так само, як
і для новоприйнятих працівників після підвищення встановлених їм окладів. У декого доходи збільшувалися завдяки іншим її складовим зарплати, ніж оклади, тоді підстав для припинення розрахунків не виникало.

Розглянемо, як визначитися з відсотком індексації в кожній із таких ситуацій для різних категорій працівників. Проаналізуємо, як вони вплинули на індексацію доходів у листопаді цього року. Правильні висновки нам допоможуть зробити норми Порядку проведення індексації доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.13 р. № 1078 (далі – Порядок № 1078).

Працівники, оплата праці яких здійснюється за ЄТС

Відсоток індексації доходів працівників 1-го тарифного розряду (далі – т. р.) за ЄТС у листопаді цього року (для них останній місяць законодавчого підвищення доходів – грудень 2016 року) не змінився в порівнянні з попередніми місяцями (серпень – жовтень 2017 року), а саме залишився в розмірі 7,8 % або у граничній сумі 131,35 грн. (1 684 грн. х 7,8 %).

Для визначення відсотка індексації в цьому та інших випадках можна скористатися розмірами ІСЦ, наведеними в таблиці в кінці консультації.

На практиці можуть виникнути різні ситуації, що мають свої особливості обчислення суми індексації. Розглянемо деякі з них.

Ситуація 1

Прибиральниці за 1-м тарифним розрядом було встановлено доплату за виконання роботи (прибирання туалетів) з використання дезінфікувальних засобів. Чи є підстави вважати місяць установлення такої доплати місяцем підвищення доходів?

Ні, немає. Згадаймо правило абзацу п’ятого п. 5 Порядку № 1078: у разі зростання зарплати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації на розмір підвищення зарплати не зменшується. Отже, місяць установлення доплати без зміни розміру окладу не є підставою вважати його місяцем підвищення доходу, що раніше називався базовим. Далі ми будемо використовувати саме цей термін.

Ситуація 2

За посадою «прибиральник службових приміщень» протягом двомісячного періоду була вакансія, а в листопаді на цю посаду було прийнято нового працівника.

У такому разі за правилами п. 102 Порядку № 1078 визначати право на індексацію новоприйнятого працівника ми маємо шляхом обчислення ІСЦ з місяця, що настає за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.

Отже, законодавець поширив загальні правила, визначені в п. 5 Порядку № 1078, на новоприйнятих працівників і передбачив початок розрахунків ІСЦ для визначення їх права на індексацію з місяця, що настане за місяцем підвищення окладу за посадою, яку обіймає працівник після його працевлаштування.

Припустимо, що з 01.01.18 р. оклад за 1-м т. р. за ЄТС буде підвищено до 1 700 грн. Тоді розрахунок ІСЦ для визначення права на індексацію працівника, що почав роботу в листопаді поточного року, має початися з ІСЦ лютого 2018 року, тобто місяця, що настає за місяцем підвищення окладу за його посадою.

Чи, може, доходи такого працівника потрібно індексувати, вважаючи базовим місяцем для нього – грудень 2016 року? Звісно, що ні. Згідно з п. 2 Порядку № 1078 ми маємо індексувати грошові доходи конкретного громадянина, які він почав отримувати в нашій установі (якщо орієнтуватися на наш приклад) у листопаді 2017 року, а не оклад за тією чи іншою посадою. Саме тому законодавець не передбачив прямої норми для цієї ситуації щодо орієнтиру у визначенні відсотка індексації на аналогічну посаду. Адже працівникові, що трудився на цій посаді раніше, наприклад, міг бути присвоєний і 2-й т. р., а новоприйнятому для початку – 1-й т. р., і аналогічної посади не було у штатному розписі взагалі.

Для працівників 2–25-го т. р., для яких останнє підвищення доходу відбулося в січні цього року відповідно до постанови КМУ від 28.12.16 р. № 1037, відсоток індексації в листопаді не збільшився в порівнянні із серпнем і дорівнює 6,9 % або у граничній сумі 116,20 грн. (1 684 грн. х 6,9 %).

Однак для більшості працівників такої категорії підвищення зарплати у 2017 році на цьому не зупинилося. Розглянемо ще декілька ситуацій.

Ситуація 3

За результатами атестації в березні цього року вчителю математики було підвищено кваліфікаційну категорію з першої до вищої, унаслідок чого підвищився тарифний розряд та посадовий оклад.

Отже, березень стає для такого працівника базовим місяцем. І в листопаді він матиме право на індексацію в розмірі 3,8 % або у граничній сумі 63,99 грн. Визначили ми цей розмір, скориставшись правилами абзаців першого та другого п. 5 Порядку № 1078, за якими місяць підвищення тарифних ставок (окладів) вважається місяцем підвищення доходу, а обчислення ІСЦ для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, що настає за місяцем підвищення доходів.

Про перевищення порога свідчить результат розрахунку:

1,009 (квітень) х 1,013 (травень) х 1,016 (червень) х 100 = 103,8.

Унаслідок цього право на індексацію виникло в серпні і зберігається на такому рівні для індексації доходів листопада.

Якщо аналогічне рішення атестаційної комісії було прийнято у квітні цього року, то, визнаючи саме цей місяць базовим, визначаємося, що вчитель має право на індексацію в листопаді в розмірі 3,1 % або в граничній сумі 52,20 грн.

Ситуація 4

Після підвищення категорії (а значить, і окладу) за результатами атестації вчителю з найвищою категорією з 1 вересня 2017 року було підвищено тарифний розряд з 12-го до 14-го.

Звісно, що в такому разі підвищиться оклад, а значить, ми потрапляємо в поле дії правил, викладених в абзацах першому та другому п. 5 Порядку № 1078.

Визнаємо базовим вересень 2017 року та констатуємо відсутність права на індексацію доходів у листопаді цього року, оскільки розрахунки ІСЦ мають починатися з індексу жовтня – місяця, що настає за базовим. І його значення, яким би воно не було, може вплинути лише на індексацію доходів грудня цього року.

Звернемо увагу на те, що згідно з абзацами першим та другим п. 5 Порядку № 1078 місяць визнається базовим у разі будь-якого незалежно від підстав підвищення окладів, а саме внаслідок:

законодавчого підвищення розміру окладів за тарифними розрядами ЄТС;

підвищення категорії і пов’язаного із цим під-
вищення тарифного розряду;

присвоєння педагогічного звання, що підвищує оклад;

підвищення тарифних розрядів для певних категорій працівників згідно з рішенням Каб-
міну;

індивідуального підвищення окладу для того чи іншого працівника завдяки успішному просуванню по службі за посадою або законодавчої зміни розміру відсотків, на який може зменшуватися оклад, наприклад, головного бухгалтера, заступника керівника тощо.

Отже, законодавством не передбачено жодної з причин невизнання базовим місяця підвищення окладу. Тобто в будь-якому разі місяць підвищення окладів є базовим місяцем.

Ситуація 5

У листопаді цього року до загальноосвітнього навчального закладу працевлаштувався вчитель математики.

Ми вже згадували норми п. 102 Порядку № 1078, за якими обчислення ІСЦ для проведення індексації здійснюється з місяця, що настає за місяцем підвищення окладу за посадою, яку обіймає працівник.

Отже, у разі збільшення посадових окладів згідно з нормами законодавства внаслідок зростання посадового окладу працівника 1-го т. р. за ЄТС з 01.01.18 р. для працівника, що прийшов на роботу у заклад в листопаді, розрахунки ІСЦ для визначення права на індексацію мають розпочатися з індексу лютого 2018 року.

Чи маємо ми тут орієнтуватися на відсоток індексації за аналогічною посадою «вчитель» для тих із них, хто працював протягом 2017 року. Звісно, що ні. Адже, як ми говорили раніше, згідно з п. 2 Порядку № 1078 ми індексуємо доходи конкретного громадянина, а не доходи за тією чи іншою посадою. Прямої норми для новоприйнятих працівників щодо орієнтації на відсоток індексації за аналогічними посадами законодавець не передбачив. І це зрозуміло.

Ми навели декілька ситуацій, за якими за посадою «вчитель» базовим місяцем цього року може бути і січень, і березень, і квітень, і вересень. Тож виходячи з якої із наведених ситуацій для працівників, які займають посаду «вчитель», слід застосовувати підхід для визначення відсотка індексації новоприйнятому працівнику за аналогічною посадою? Відповіді на це запитання немає, що є аргументом на користь того, що такий підхід застосовувати немає підстав.

Через те що в кожного працівника є своя «індексаційна» історія, законодавець не став запроваджувати норми щодо орієнтації на аналогічну посаду для індексації доходів новоприйнятих працівників. До того ж, аналогічної посади просто могло не бути у штатному розписі до приходу нового працівника. А підхід до індексації новоприйнятих працівників заради справедливості має бути однаковим, незалежно від того, існувала така посада в минулому чи ні.

Величини приросту ІСЦ за базовими місяцями 2016–2017 років

Базові
місяці

 

ІСЦ, %

 

Жовтень 2017 року

 

Листопад 2017 року

 

Відсоток
індексації доходів

 

Сума, грн.
(ПМ* – 1 684 грн.)

 

Відсоток
індексації доходів

 

Сума, грн.
(ПМ* – 1 684 грн.)

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

2016 рік

 

Січень

 

100,9

 

20,3

 

341,85

 

20,3

 

341,85

 

Лютий

 

99,6

 

20,7

 

348,59

 

20,7

 

348,59

 

Березень

 

101,0

 

19,6

 

330,06

 

19,6

 

330,06

 

Квітень

 

103,5

 

15,5

 

261,02

 

15,5

 

261,02

 

Травень

 

100,1

 

15,4

 

259,34

 

15,4

 

259,34

 

Червень

 

99,8

 

15,6

 

262,70

 

15,6

 

262,70

 

Липень

 

99,9

 

15,7

 

264,39

 

15,7

 

264,39

 

Серпень

 

99,7

 

16,2

 

272,81

 

16,2

 

272,81

 

Вересень

 

101,8

 

14,0

 

235,76

 

14,0

 

235,76

 

Жовтень

 

102,8

 

11,0

 

185,24

 

11,0

 

185,24

 

Листопад

 

101,8

 

8,9

 

149,88

 

8,9

 

149,88

 

Грудень

 

100,9

 

7,8

 

131,35

 

7,8

 

131,35

 

2017 рік

 

Січень

 

101,1

 

6,9

 

116,20

 

6,9

 

116,20

 

Лютий

 

101,0

 

4,1

 

69,04

 

8,0

 

134,72

 

Березень

 

101,8

 

3,8

 

63,99

 

3,8

 

63,99

 

Квітень

 

100,9

 

3,1

 

52,20

 

3,1

 

52,20

 

Травень

 

101,3

 

 

 

3,7

 

62,31

 

Червень

 

101,6

 

 

 

 

 

Липень

 

100,2

 

 

 

 

 

Серпень

 

99,9

 

 

 

 

 

* Прожитковий мінімум для працездатних осіб.

Примітки.

1. У таблиці наведено результати розрахунків відсотків індексації виходячи з того, що в разі участі в розрахунках індексів інфляції, опублікованих після 01.01.16 р., для визначення права на поточну індексацію результати розрахунків ІСЦ слід порівнювати з порогом індексації – 103 %.

2. У таблиці ІСЦ для проведення індексації за серпень та вересень 2017 року (див. «БАЛАНС-БЮДЖЕТ», 2017, № 42, с. 4) у гр. 6 для базового місяця – січня 2017 року замість цифри 95,50 грн. слід читати 116,20 грн.

 

Підставою для визначення місяця базовим є факт підвищення окладів незалежно від того, з яких підстав відбувається це підвищення. Для новоприйнятих працівників застосовується загальний підхід – розрахунок ІСЦ для визначення їх права на індексацію починається з індексу місяця, що настає за місяцем підвищення окладу, установленого працівниковіу за штатним розписом під час його працевлаштування.

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали