Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підрядник перейшов зі спрощеної системи оподаткування на загальну: нюанси обкладення податком на прибуток і ПДВ

Підприємство в період перебування на спрощеній системі оподаткування виконало будівельні роботи для першого замовника й отримало передоплату за майбутню роботу від другого замовника. Потім підприємство перейшло на загальну систему оподаткування й отримало плату за виконані роботи від першого замовника, а також виконало раніше передоплачені роботи для другого замовника.

Після цього у підприємства виникло запитання, як обкласти такі операції податком на прибуток і ПДВ (у т. ч. як застосувати касовий метод у разі виконання підрядних будівельних робіт). За відповіддю платник звернувся до ДПС та отримав Індивідуальну податкову консультацію від 21.11.19 р. № 1470/6/99-00-07-03-02-15/ІПК (далі – ІПК № 1470). 

Давайте проаналізуємо ситуацію і подивимося, які рекомендації надано в ІПК № 1470. 

Податок на прибуток

Для зручності подальших пояснень позначимо вищезгадані перехідні операції як:

  • операція № 1 – передоплату отримано на спрощенці, роботи виконано на загальній системі;
  • операція № 2 – роботи виконано на спрощенці, оплату отримано на загальній системі.

А зараз розглянемо, як ці операції обкладаються єдиним податком (далі – ЄП) і податком на прибуток.

Операція № 1. При отриманні передоплати єдинник обклав суму такої передоплати ЄП. А в періоді виконання робіт колишній єдинник відобразив у бухобліку дохід, витрати і фінрезультат від їх виконання. При цьому отриманий фінрезультат обкладається податком на прибуток згідно із пп. 134.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК). Виходить, що операція потрапила під оподаткування двічі.

Операція № 2. При виконанні робіт єдинник не визнає дохід для цілей обкладення ЄП. А отримана надалі оплата не впливає на фінрезультат, а значить, не впливає і на суму податку. Виходить, що операція взагалі не потрапляє під оподаткування.

Проте фахівці ДПС в ІПК № 1470 звернули увагу платника на той факт, що, можливо, йому доведеться обкласти податком на прибуток суму отриманої оплати згідно з пп. 140.5.12 ПК. 

Пояснимо логіку податківців.

Після переходу зі спрощенки на загальну систему підприємство вважається новоствореним платником податку на прибуток. І подає декларацію із цього податку тільки за підсумками звітного року (п. 137.5 ПК). При цьому до оподаткування і звітності колишнього єдинника податківці застосовують підхід, викладений, наприклад, в Індивідуальній податковій консультації від 23.02.18 р. № 744/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. 

А саме – якщо дохід колишнього єдинника від усіх видів діяльності, отриманий за період перебування у звітному році на загальній системі оподаткування, обчислений за правилами бухобліку:

  • перевищує 20 млн грн – такий платник у річній декларації визначає об’єкт оподаткування з урахуванням коригувань фінрезультату на різниці з розд. ІІІ ПК і в наступному звітному році подає декларацію вже щоквартально;
  • не перевищує 20 млн грн – такий платник не застосовує у звітному році коригування фінрезультату на різниці з розд. ІІІ ПК і в наступному звітному році подає декларацію знову-таки тільки за підсумками року. Але за умови, що він прийняв рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК і повідомив про це податковий орган у першій звітній декларації. 

Таким чином, за результатами звітного року колишньому єдиннику, можливо, і доведеться застосувати для операції № 2 коригування фінрезультату на різницю, передбачену пп. 140.5.12 ПК (розд. ІІІ ПК). А саме: потрібно буде збільшити финрезультат на суму, які він отримав на оплату робіт, виконаних на спрощенці.

Але це потрібно буде зробити тільки у випадку, якщо колишній єдинник із дати переходу на загальну систему оподаткування до закінчення звітного року:

  • або отримає дохід більше 20 млн грн;
  • або отримає менший дохід, але при цьому не прийме рішення про незастосування різниць із розд. ІІІ ПК. Або прийме рішення, але не повідомить про таке рішення податковий орган у річній декларації.

ПДВ

За загальним правилом податкові зобов’язання у платника ПДВ виникають на дату першої події в операції (п. 187.1 ПК), а такою подією може бути:

  • або зарахування на поточний рахунок передоплати від покупця товарів (послуг);
  • або відвантаження товарів, а для послуг – оформлення документа, що підтверджує факт їх постачання.

Перехідні операції, які ми розглядаємо, обкладаються ПДВ таким чином:

Операція 1. Передоплату вартості робіт отримано суб’єктом господарювання до його реєстрації як платника ПДВ, а роботи виконано вже після його ПДВ-реєстрації. Отримання передоплати було першою подією. Тому виконання робіт (друга подія в перехідній операції) ні до яких наслідків із ПЗ не призведе. Тобто податкові зобов’язання з ПДВ не виникають.

Операція 2. Перша подія (виконання робіт) відбулася до ПДВ-реєстрації платника. А друга подія – отримання оплати за виконані роботи не призведе до виникнення податкових зобов’язань.

Проте! Якщо підприємство застосовує касовий метод обліку ПДВ, тоді порядок обкладення ПДВ буде іншим.

Так, при касовому методі обліку ПДВ податкові зобов’язання виникають на дату отримання грошей на банківський рахунок постачальника або на дату отримання інших видів компенсації вартості поставлених товарів (послуг) (пп. 14.1.266 ПК).

І якщо розглянути облік ПДВ за касовим методом, тоді для наших перехідних операцій складеться така картина:

  • операція 1 – єдина подія для касового методу обліку ПДВ (отримання грошей) відбулася до моменту ПДВ-реєстрації підприємства. Тому податкові зобов’язання з ПДВ не виникнуть;
  • операція 2 – єдина подія для касового методу обліку ПДВ (отримання грошей) відбулася вже після того, як підприємство стало платником ПДВ. Тобто на дату отримання грошей у рахунок оплати виконаних робіт потрібно нарахувати податкові зобов’язання й оформити податкову накладну

На замітку! Підприємства, які виконують підрядні будівельні та ремонтно-будівельні роботи, можуть за своїм бажанням застосовувати касовий метод обліку ПДВ. Причому пові- домляти податкову про своє рішення застосовувати касовий метод (шляхом подання заяви або іншим способом) таким підприємствам не потрібно. Але з того звітного періоду, коли підприємство почне застосовувати касовий метод обліку ПДВ, потрібно проставляти відмітку у спеціальному полі після розд. ІІІ декларації). Також вибір підприємства можна зафіксувати в наказі про облікову політику підприємства.

Співавтор: Зінаїда Омельницька

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
13.05.2025
Строкові трудові договори та коли вони запроваджуються
Трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, установлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Ці норми ст. 23 КЗпП роз’яснили посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій...
13.05.2025
Як бізнесу захистити себе в господарському суді
У разі неможливості вирішити питання у досудовому порядку сторони можуть звернутися до господарського суду. Звернення до господарського суду – це важливий інструмент захисту порушених прав та інтересів суб’єктів господарювання. Проте перш ніж подати позов, сторони повинні оцінити можливі...
13.05.2025
Що робити в разі звільнення сумісника з основного місця роботи
Працівника доцільно звільнити з посади за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи за новим трудовим договором, ураховуючи вимоги ст. 24 КЗпП. Відповідно до вимог ст. 1021 КЗпП сумісництвом вважається виконання працівником, окрім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового д...
Кращі матеріали