Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

За якими ставками ПДФО обкладаються доходи фізособи від продажу протягом року декількох об’єктів нерухомості

24.11.2023 22 0 0

За якими ставками ПДФО обкладаються доходи ФО-резидента, отримані від послідовного продажу протягом звітного податкового року декількох об’єктів нерухомості: квартири, не отриманої у спадщину, у власності більше трьох років, другої квартири, яка була отримана у спадщину та третього продажу – земельної ділянки, не отриманої у спадщину, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗК? 

Відповідно до п. 172.1 Податкового кодексу (далі – ПК) не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну): 

  • житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці); 
  • земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу (далі – ЗК) залежно від її призначення; 
  • земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину. 

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину. 

Разом з тим, згідно з ч. 1 ст. 121 ЗК встановлено норми безоплатної передачі у власність земельних ділянок громадянам із земель державної або комунальної власності, зокрема, в таких розмірах: 

  • для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району; 
  • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара; 
  • для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара; 
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара; 
  • для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара; 
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара. 

Водночас, згідно з п. 172.2 ПК дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ПК, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ПК, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %, визначеною п. 167.2 ПК. 

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ПК, або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у п. 172.1 ПК, підлягає оподаткуванню за ставкою 18 %, визначеною п. 167.1 ПК, крім випадків, якщо зазначене у цьому абзаці майно отримано платником податку у спадщину. 

Ураховуючи викладене, дохід, отриманий фізособою-резидентом – платником податку від послідовного продажу протягом звітного податкового року: 

  • квартири не отриманої у спадщину у власності більше трьох років (перший продаж) – не обкладаються ПДФО; 
  • квартири, яка була отримана у спадщину (другий продаж) – оподатковується за ставкою 5 %; 
  • земельної ділянки не отриманої у спадщину, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗК (третій продаж) – оподатковується за ставкою 18 %. 

ЗІР, категорія 103.21 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали