Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перерахунок вартості об’єкта лізингу в зв’язку з коливанням курсу валют: що з ПДВ?

13.08.2019 362 0 0

У разі, якщо після сплину 1095 к. дн. із дати виникнення податкових зобов'язань та складання ПН при передачі майна у фінлізинг зменшується його вартість, РК до таких ПН не може бути зареєстрований в ЄРПН, а підстави для зменшення податкових зобов'язань у лізингодавця відсутні


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 02.08.2019 р. № 3633/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної при передачі майна у фінансовий лізинг, при перерахунку вартості об’єкта лізингу у зв’язку із коливанням курсу валют, утому числі після сплину 1095 календарних днів з дати складання такої податкової накладної, і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом «а» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місця постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкті фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Підпунктом 14.1.191 визначено, що фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг (поверненні матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг) чи іншої домовленості, відповідно до якої оплата відстрочена, але право власності на матеріальні активи передається не пізніше дати здійснення останнього платежу, вважаються постачанням товарів.

Відповідно до пункту 187.6 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань орендодавця (лізингодавця) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичної передачі об’єкта фінансової оренди (лізингу) у користування орендарю (лізингоотримувачу).

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язані платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електроннії формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Пунктом 192.1 статті 192 ПКУ визначено, що у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Враховуючи викладене, та зважаючи на те, що зміна (коливання) курсу іноземної валюти може призводити до зміни суми компенсації вартості об’єкту фінансового лізингу (якщо це передбачено договором), як у бік збільшення, так і у бік зменшення, то у платника податку - лізингодаввя виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов’язань з ПДВ та складання на дату фактичної доплати чи повернення коштів розрахунку коригування відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ.

Загальний термін позовної давності встановлено статтями 257 ЦКУ та 102 ПКУ тривалістю у три роки (1095 календарних днів). При цьому нормами ПКУ не передбачено виключень щодо визначення терміну позовної давності для розрахунків коригування до податкових накладних, що складені за лізинговими операціями.

Отже, розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складанні і якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований п ЄРПН у зв'язку із сплином терміну, встановленого статтями 257 ЦКУ та 107 ПКУ.

Таким чином, у разі, якщо після сплину 1095 календарних днів з дата виникнення податкових зобов'язань та складання податкових накладних прг передачі майна у фінансовий лізинг відбувається зменшення його вартості розрахунок коригування до таких податкових накладних не може бутг зареєстрований в ЄРПН, а підстави для зменшення податкових зобов'язань у лізингодавця відсутні.

При цьому лізингоодержувач, у випадку зменшення компенсації вартост і майна, переданого у фінансовий лізинг, зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ на суму такого зменшення, використовуючи механізм, визначений пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПЬ відповідну податкову накладну.

У разі збільшення суми компенсації вартості майна, переданого у фінансовий лізинг, якщо з дати складання податкової накладної минуло 1095 календарних днів, постачальник зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на суму такого збільшення.

Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є підставою для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту лізингоодержувача.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали