Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Здійснення одночасно оподатковуваних та неоподатковуваних операцій

01.12.2020 118 0 0

Статтею 198 ПКУ, якою встановлено правила формування податкового кредиту, передбачено право платника податку самостійно приймати рішення про включення сум ПДВ за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, складеними за операціями з постачання товарів/послуг на такого платника податку, до податкового кредиту того чи іншого звітного (податкового) періоду в межах 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 15.10.2020 р. № 4273/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку віднесення сум ПДВ до податкового кредиту та визначення податкових зобов’язань та складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) і, керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник здійснює оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції. Частка оподатковуваних операцій в загальному обсязі здійснюваних платником операцій складає близько 1 відсотка. Платник суми ПДВ за операціями з придбання товарів/послуг до податкового кредиту не включає та податкові зобов’язання згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ не нараховує.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу І ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.

Права платника податків визначено статтею 17 розділу І ПКУ,  згідно з підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 якої платник податків має право обирати самостійно, якщо інше не встановлено ПКУ, метод ведення обліку доходів і витрат.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 розділу V ПКУ.

Пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що податковий кредит  звітного  періоду  визначається  виходячи з  договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених)  платником  податку  за  ставкою,   встановленою   пунктом   193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

  • придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
  • придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
  • ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).

Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

При цьому ПКУ не встановлено залежність нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі використання придбаних товарів/послуг у операціях, передбачених цим пунктом, від факту формування податкового кредиту за операціями з придбання таких товарів/послуг на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (крім товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року).

Щодо питання 1

Розділом V ПКУ, який регулює правові основи оподаткування ПДВ, та, зокрема, статтею 198 розділу V ПКУ, якою встановлено правила формування податкового кредиту, передбачено право платника податку самостійно приймати рішення про включення сум ПДВ за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, складеними за операціями з постачання товарів/послуг на такого платника податку, до податкового кредиту того чи іншого звітного (податкового) періоду в межах 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних.

При цьому норми підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 розділу І ПКУ  не можуть застосовуватися для цілей оподаткування ПДВ, оскільки зазначений пункт ПКУ стосується виключно обліку доходів і витрат, тоді як при визначенні податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ не використовуються такі поняття, як «доходи» і «витрати».

Отже, у ситуації, описаній у зверненні, податкова накладна, складена постачальником за операцією з постачання товарів/послуг на покупця таких товарів/послуг та зареєстрована в ЄРПН, підлягає включенню платником до податкового кредиту протягом 1095 календарних днів з дати її складання незалежно від обставин та особливостей здійснення платником господарської діяльності.

Щодо питання 2

У разі якщо товари/послуги використовуються або призначаються для використання платником частково в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях, то у звітному періоді, в якому у платника виникли підстави для включення сум ПДВ, сплачених (нарахованих) за операцією з їх придбання, до складу податкового кредиту, платник зобов’язана за такими товарами/послугами визначити податкові зобов’язання відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, незалежно від того, чи були відповідні суми ПДВ нею фактично включені до податкового кредиту, чи ні, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали