Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Особливості обліку та оподаткування внесків до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю

21.06.2018


Без статутного капіталу не може існувати жодне господарське товариство. Розглянемо у світлі останніх законодавчих змін особливості відображення в обліку та оподаткування внесків до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю.

Пряма інвестиція

Операцію з унесення коштів або майна до статутного капіталу (далі – СК) юридичної особи в обмін на емітовані ним корпоративні права вважають прямою інвестицією (пп. 14.1.81Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Податок на додану вартість

Операція із внесення грошових коштів до СК товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) в обмін на корпоративні права не підпадає під об’єкт оподаткування ПДВ. Так само не оподатковують ПДВ і операції з випуску (емісії) цінних паперів та корпоративних прав (п. 185.1, пп. 196.1.1 ПКУ).

Водночас об’єктом оподаткування ПДВ, з огляду на вимоги пункту 185.1 ПКУ, є операції платників ПДВ з постачання товарів та послуг на митній території України. Нагадаємо, що під постачанням товарів мають на увазі будь-яку передачу права на розпоряджання товарами як власник (пп. 14.1.191 ПКУ).

Ураховуючи зазначене, операція із внесення засновником – платником ПДВ до СК ТОВ товарно-матеріальних цінностей (далі – ТМЦ) є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню на загальних підставах за основною ставкою 20%. ТОВ, до СК якого внесені ТМЦ, має право на податковий кредит за цією операцією на підставі податкової накладної, складеної засновником та зареєстрованої ним в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Звісно, якщо засновник – неплатник ПДВ, про податковий кредит й мови немає. Позаяк право складання податкової накладної надається лише платникам ПДВ.

Єдиний податок

Суми коштів і вартість майна, отримані ТОВ як внески до СК, не є об’єктом оподаткування єдиним податком. Попри те, що з метою оподаткування єдиним податком доходом вважається будь-який дохід у грошовій, матеріальній і нематеріальних формах, зазначені суми внесків не належать до складу оподатковуваних доходів (п. 292.1, 292.11 ПКУ).

Податок на прибуток

За загальним правилом об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається коригуванням бухгалтерського фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку) на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Водночас у ПКУ не передбачено жодних різниць, на які б коригували фінрезультат від отриманих вкладів до СК.

У бухобліку інформацію про стан і рух СК, а також внесків до оголошеного, але ще не зареєстрованого СК узагальнюють на рахунку 40 «Зареєстрований (пайовий) капітал».

ТОВ відображає СК на субрахунку 401 «Статутний капітал». За кредитом субрахунку 401 відображається збільшення СК, за дебетом – його зменшення (вилучення). Сальдо на цьому субрахунку повинно відповідати розміру СК, який зафіксовано в установчих документах ТОВ. Аналітичний облік СК ведеться за видами капіталу за кожним засновником (учасником).

Неоплачений капітал обліковують на рахунку 46 «Неоплачений капітал». За дебетом цього рахунку відображають заборгованість засновників (учасників) за внесками до СК ТОВ, за кредитом – її погашення. Аналітичний облік також ведуть за кожним засновником (учасником) ТОВ.

Отже, в бухобліку внески не призводять ані до збільшення доходів, ані до збільшення витрат. Тож як майнові, так і грошові внески учасників не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

https://devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали