Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Особливості обліку та оподаткування внесків до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю

21.06.2018


Без статутного капіталу не може існувати жодне господарське товариство. Розглянемо у світлі останніх законодавчих змін особливості відображення в обліку та оподаткування внесків до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю.

Пряма інвестиція

Операцію з унесення коштів або майна до статутного капіталу (далі – СК) юридичної особи в обмін на емітовані ним корпоративні права вважають прямою інвестицією (пп. 14.1.81Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Податок на додану вартість

Операція із внесення грошових коштів до СК товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) в обмін на корпоративні права не підпадає під об’єкт оподаткування ПДВ. Так само не оподатковують ПДВ і операції з випуску (емісії) цінних паперів та корпоративних прав (п. 185.1, пп. 196.1.1 ПКУ).

Водночас об’єктом оподаткування ПДВ, з огляду на вимоги пункту 185.1 ПКУ, є операції платників ПДВ з постачання товарів та послуг на митній території України. Нагадаємо, що під постачанням товарів мають на увазі будь-яку передачу права на розпоряджання товарами як власник (пп. 14.1.191 ПКУ).

Ураховуючи зазначене, операція із внесення засновником – платником ПДВ до СК ТОВ товарно-матеріальних цінностей (далі – ТМЦ) є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню на загальних підставах за основною ставкою 20%. ТОВ, до СК якого внесені ТМЦ, має право на податковий кредит за цією операцією на підставі податкової накладної, складеної засновником та зареєстрованої ним в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Звісно, якщо засновник – неплатник ПДВ, про податковий кредит й мови немає. Позаяк право складання податкової накладної надається лише платникам ПДВ.

Єдиний податок

Суми коштів і вартість майна, отримані ТОВ як внески до СК, не є об’єктом оподаткування єдиним податком. Попри те, що з метою оподаткування єдиним податком доходом вважається будь-який дохід у грошовій, матеріальній і нематеріальних формах, зазначені суми внесків не належать до складу оподатковуваних доходів (п. 292.1, 292.11 ПКУ).

Податок на прибуток

За загальним правилом об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається коригуванням бухгалтерського фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку) на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Водночас у ПКУ не передбачено жодних різниць, на які б коригували фінрезультат від отриманих вкладів до СК.

У бухобліку інформацію про стан і рух СК, а також внесків до оголошеного, але ще не зареєстрованого СК узагальнюють на рахунку 40 «Зареєстрований (пайовий) капітал».

ТОВ відображає СК на субрахунку 401 «Статутний капітал». За кредитом субрахунку 401 відображається збільшення СК, за дебетом – його зменшення (вилучення). Сальдо на цьому субрахунку повинно відповідати розміру СК, який зафіксовано в установчих документах ТОВ. Аналітичний облік СК ведеться за видами капіталу за кожним засновником (учасником).

Неоплачений капітал обліковують на рахунку 46 «Неоплачений капітал». За дебетом цього рахунку відображають заборгованість засновників (учасників) за внесками до СК ТОВ, за кредитом – її погашення. Аналітичний облік також ведуть за кожним засновником (учасником) ТОВ.

Отже, в бухобліку внески не призводять ані до збільшення доходів, ані до збільшення витрат. Тож як майнові, так і грошові внески учасників не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

https://devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Як правильно виплатити компенсацію за невикористану соціальну відпустку працівниці, яка перебуває на етапі призупинення трудових відносин з 11.04.2022
У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Більше за темою: Звільнення працівник...
04.07.2025
Чи має право на додаткову відпустку сумісник – учасник бойових дій
Працівник, який уклав трудовий договір на роботу за сумісництвом, перебуває у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією), фізичною особою і тому має право на відпустки відповідно до законодавства про працю. Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли ...
04.07.2025
Оплата працівникам часу перебування в укритті під час повітряної тривоги
Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). На умовах, передбачених в трудовому договорі та/або в колективному договорі, оплата за час простою може здійснюватися у більшому розмірі. Більше за тем...
Кращі матеріали