Читайте також:
Випадки, за яких фізособа звільняється від обов’язкового подання податкової декларації про доходи
Головне управління ДПС у Житомирській області звертає увагу, що ст. 67 Конституції України передбачено: кожен зобов’язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
З 01.01.2024 розпочалась кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2023 році.
Порядок подання декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) та оподаткування доходів фізичних осіб встановлено розд. IV Податкового кодексу (далі – ПК).
Певну частину доходів фізичних осіб складають доходи у вигляді заробітної плати. З таких доходів, як і з багатьох інших видів доходів, ПДФО (далі – податок) утримується і сплачується податковими агентами, як правило, роботодавцями.
До уваги! Податковий агент щодо ПДФО – це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента – зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розд. IV ПК, до бюджету від імені та за рахунок фізособи з доходів, що виплачуються такій особі.
Однак в деяких випадках фізособам необхідно самостійно обчислити суму податку (збору) шляхом подання до податкового органу податкової декларації, в якій розраховується сума ПДФО (далі – податок) та військовий збір, що підлягає сплаті до бюджету.
У той же час ПКне тільки встановлює цей обов’язок, а й надає платнику податків можливість подання податкової декларації при виникненні у фізособи права на отримання податкової знижки та поверненню надміру сплаченого податку в зв’язку з виникненням цього права.
Отже, випадки, за яких платники податку зобов’язані самостійно обчислити суму податку (збору), що підлягає сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання до податкового органу податкової декларації встановлені розд. IV ПК, до яких відносяться:
Податкову декларацію також зобов’язані подавати:
Разом з тим ПК передбачені випадки, за яких платник податку звільнений від подання податкової декларації. Це стосується платників, які отримали доходи:
Окрім того, п. 179.4 ПК визначає коло осіб, які звільняються від обов’язку подання податкової декларації.
Платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації незалежно від виду й суми отриманих доходів платниками податку, які:
Важливо! Податкова декларація від імені платника податку, який є неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною, має бути подана опікуном або піклувальником (одним з батьків) до контролюючого органу за місцем проживання неповнолітньої особи (особи, визнаної судом недієздатною);
ГУ ДПС у Житомирській області