Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Визначення кінцевого бенефіціарного власника громадськими об'єднаннями та благодійними організаціями – гід від Мін’юсту

03.05.2024

Інтеграція України до ЄС спричинила глобальні зміни до законодавства в частині протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. У 2023 році були переглянуті підходи до визначення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи (далі – КБВ). Впровадження воєнного стану внесло зміни у вимоги щодо подачі інформації про КБВ, які стосуються і громадського сектору, зокрема громадських об'єднань та благодійних організацій (далі – ГО та БО). 

Для забезпечення єдиного підходу до розуміння вищезазначених норм законодавства представниками ГО та БО Центр демократії та верховенства права у співпраці з Мін’юстом розробили гід, який покликаний відповісти на найбільш розповсюджені питання в сфері визначення КБВ у ГО та БО. 

Усі терміни в гіді використовуються у значеннях, визначених Законом від 06.12.2019 № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон № 361), Методологією визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника, затвердженою постановою КМУ від 19.09.2023 № 1011. 

1. Що таке КБВ для організації? 

КБВ – це будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність організації, яка має статус юридичної особи. 

2. Що таке структура власності організації? 

Це документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, що дає змогу встановити всіх КБВ, у тому числі відносини контролю між ними, або відсутність КБВ.  

Простіше кажучи, це документ (документи), які відображають всіх фізичних осіб, які мають можливість вирішально впливати на керівництво чи діяльність організації. 

3. Що означає «вирішально впливати»? 

Є два види вирішального впливу – прямий і непрямий.  

Прямий вирішальний вплив на організацію – це безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 % прав голосу юридичної особи (може бути актуальним для засновників/учасників БО, які нею управляють). 

Оскільки ГО та БО не мають статутного капіталу, то прямий вирішальний вплив через володіння не менше 25 % статутного капіталу є в даному випадку неможливим. 

Непрямий вирішальний вплив на організацію має фізична особа з безпосереднім правом контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами (майном чи коштами) організації чи їх часткою, яка вирішально впливає на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови діяльності організації, може приймати обов’язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність організації (може бути актуальним як для БО, так і ГО). 

4. Чи потрібно БО та ГО визначати КБВ? Чому? 

Усі юридичні особи повинні мати інформацію про КБВ або його відсутність та структуру власності відповідно до ст. 51 Закону № 361, крім певних виключень. 

ГО та БО не належать до цих виключень, а тому повинні визначати наявність або відсутність у себе КБВ, а також структуру власності.  

Це не стосується лише ГО, які здійснюють діяльність без статусу юридичної особи. 

5. Чи всі ГО та БО мають КБВ? 

Юридичні особи можуть не мати КБВ. Відповідно – громадські об'єднання та благодійні організації теж можуть не мати КБВ. 

6. Які ознаки КБВ у ГО? 

Відповідно до п. 34 Методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника, затвердженої постановою КМУ від 19.09.2023 № 1011, КБВ у ГО може бути фізична особа, яка має і користується правом контролю, користування або розпорядження всіма активами (коштами та майном) організації чи їх часткою, має право вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, прийняття обов’язкових до виконання рішень, що мають вирішальний вплив на діяльність неприбуткової організації. 

КБВ також може бути особа, яка має право представляти організацію без довіреності. 

В будь-якому випадку для визначення наявності або відсутності КБВ, слід вивчити установчі документи, в першу чергу статут та витяг з Єдиного державного реєстра юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (ЄДР). 

До прикладу, якщо організація при складанні установчих або внутрішніх документів визначила, що керівник самостійно виступає розпорядником коштів та майна організації, має право без довіреності представляти організацію, видає внутрішні нормативні документи та розпорядження організації тощо, то в такому випадку як КБВ слід визначити керівника.  

Маємо зазначити, що органи управління, як-то Загальні збори або Правління, не можуть визначатись як КБВ, оскільки КБВ можуть бути лише фізичні особи. 

7. Які ознаки КБВ у БО? 

Як і у випадку ГО, для визначення наявності або відсутності КБВ, слід вивчити установчі документи організації, в першу чергу – статут і витяг з ЄДР. 

Так само буде діяти правило щодо особи, яка має і користується правом контролю, користування або розпорядження всіма активами (коштами та майном) організації чи їх часткою, має право вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, прийняття обов’язкових до виконання рішень, що мають вирішальний вплив на діяльність неприбуткової організації. 

КБВ також може бути особа, яка має право представляти організацію без довіреності. 

Разом з тим існує також практика розповсюджувати правило визначення прямого вирішального впливу на засновників/учасників БО, якщо вони здійснюють управління організацією та мають не менше 25 % голосів кожний. 

8. Як можна визначити, що КБВ у ГО та БО відсутній? 

Якщо в організації вирішальне право контролю, користування або розпорядження всім майном та коштами чи їх часткою, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, прийняття обов’язкових до виконання рішень, що мають вирішальний вплив на діяльність неприбуткової організації належить лише органам управління, а не окремим фізичним особам, то можна зробити висновок про відсутність КБВ. 

Разом з тим, варто дослідити повноваження осіб, які займають керівні посади чи мають право представляти організацію без довіреності. 

9. Чи треба подавати відомості про КБВ та структуру власності, якщо КБВ відсутній? 

Так, ГО та БО зобов'язані повідомити державного реєстратора про відсутність КБВ і обгрунтувати, чому його немає. 

10. Коли потрібно подати державному реєстратору відомості про КБВ і структуру власності: 

  • під час подання документів для державної реєстрації новоствореної організації; 
  • протягом 30 робочих днів з дня виникнення змін у відомостях про КБВ та/або в структурі власності; 
  • протягом 3 робочих днів у разі виявлення юридичною особою неповноти, неточностей чи помилок у раніше поданих державному реєстратору відомостях про КБВ та/або структуру власності; 
  • протягом 6 місяців після набрання чинності положення про форму та зміст структури власності і методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника у разі виявлення неповноти, неточностей чи помилок у раніше поданій державному реєстратору інформації про КБВ та структуру власності; 
  • протягом 6 місяців після набрання чинності положення про форму та зміст структури власності і методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника,  але не раніше 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні. 

Перебіг строку обраховується з урахуванням роз’яснень, наданих листом Мін’юсту від 27.21.2023 № 173167/8.4.3/32-23. 

11. Чи можна не подавати інформацію про КБВ і структуру власності під час воєнного стану? 

У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, пп. 1 п. 1 Закону від 03.03.2022 № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (далі – Закон № 2115) встановлено, що фізичні особи, фізичні особи – підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.  

Тобто організація може не подавати відомості про КБВ і структуру власності протягом дії воєнного стану, але буде зобов'язана подати протягом 3 місяців з дня його припинення або скасування. 

12. Які є порушення у сфері визначення КБВ? 

Подання завідомо неправдивих відомостей, неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевого бенефіціара юридичної особи або про його відсутність є порушеннями. 

13. Чи можна притягти до відповідальності (накласти штраф) за порушення порядку подання відомостей про КБВ та структуру власності державному реєстратору? 

Так, можна відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». 

Подання державному реєстратору завідомо неправдивих відомостей про КБВ юридичної особи або про його відсутність тягнуть за собою накладення штрафу на таку юридичну особу у розмірі від 1 000 до 20 000 НМДГ. 

Неподання або несвоєчасне подання особами, уповноваженими діяти від імені юридичної особи, державному реєстратору інформації про КБВ юридичної особи або про його відсутність тягне за собою накладення штрафу на таку юридичну особу в розмірі від 1 000 до 20 000 НМДГ (відповідно до Порядку притягнення до відповідальності та порядку визначення розмірів штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб (наказ Мін’юсту від 13.09.2023  № 3258/5)) та накладення штрафу на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), від 1 000 до 3 000 НМДГ (відповідно до ст. 16611 КУпАП). 

14. Чи можуть накласти штраф за порушення в сфері визначення КБВ під час воєнного стану? 

За порушення зобов’язань щодо оновлення відомостей про КБВ (тобто за несвоєчасну подачу відомостей про КБВ) санкції під час воєнного стану застосовуватись не будуть. 

Разом з тим за подання державному реєстратору завідомо неправдивих відомостей про КБВ юридична особа буде притягуватись до відповідальності. 

Мін'юст


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Зміст
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
07.05.2025
Хто має право підтверджувати копії документів
Для держустанов та використання документів там може знадобитися нотаріальне посвідчення документів. Покажемо, як засвідчити вірність копій документів та витягів із них. Засвідчення вірності копій документів надає їм юридичну силу та підтверджує, що вона відповідає оригіналу. Це може знадобитися для ...
07.05.2025
Коли єдинники третьої групи вперше відображають суми військового збору в складі податкової декларації за І квартал 2025 року
Єдинники третьої групи (юрособи) вперше мають відображати суми ВЗ у складі податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року. Граничний термін сплати суми ВЗ – не пізніше 20 травня 2025 року. 01.01.2025 набрав чинності Закон від 04.12.2024 №4113-ІХ «Про внесення змін ...
07.05.2025
Як подати через Е-кабінет нову декларацію єдиннику третьої групи
Єдиники третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.   ГУ ДПС у Вінницькій області нагадує, що платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову ...
Кращі матеріали