Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Обов’язковість проведення медоглядів працівників: нагадування роботодавцям

10.11.2021

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці», ст. 169 КЗпП роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медогляду осіб віком до 21 року (далі – медогляд працівників).

Законом від 30.03.2020 № 540-IX у редакції від 28.04.2021 не вносилися зміни до законодавчих актів щодо зупинення (призупинення) на час карантину медоглядів працівників. Процедуру проведення медоглядів працівників визначено Порядком, затвердженим наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246 (далі – Порядок № 246), до якого МОЗ також не вносило зміни. 

Отже, медогляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та щорічні обов’язкові медогляди осіб віком до 21 року мають проводитися.
Роботодавці щорічно до 1 грудня поточного року зобов’язані подати до управління Держпраці заяву про визначення категорій працівників, які підлягають медогляду в наступному році. До заяви додаються витяг зі штатного розпису із переліком усіх професій по структурних підрозділах підприємства, установи, організації та дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, які роботодавець проводить згідно з п. 3.1 Порядку № 246.

Після розгляду поданих документів за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи складається акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду (далі – акт). 

На підставі акта роботодавець протягом місяця складає у чотирьох примірниках поіменні списки працівників за формою додатка 2 до Порядку № 246 та узгоджує їх у відділі з питань гігієни та експертизи умов праці управління Держпраці. Далі роботодавець укладає договір про проведення медогляду з відповідними закладами охорони здоров’я, які відповідають вимогам п. 2.1 Порядку № 246, та передає йому список працівників, які підлягають медогляду.

Під час прийняття на роботу, а також у разі переведення на іншу роботу роботодавець повинен видати працівнику направлення на обов’язковий попередній медогляд за встановленою формою, в якому наводиться характеристика умов праці працівника. Роботодавець має забезпечити своєчасну та організовану явку працівників на медогляд та обстеження. 

Фахівці управління Держпраці під час підписання заключного акта за результатами попереднього (періодичних) медогляду працівників надають рекомендації щодо покращення умов праці та профілактики професійних захворювань, які є обов’язковими для виконання. Зі свого боку, роботодавець надає інформацію про виконання заходів, запропонованих у заключному акті за попередній рік, та про осіб, які не пройшли медогляд, та причини, з яких це сталося.

Роботодавець несе адміністративну відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли їх, – штраф у розмірі від 20 до 40 НМДГ (від 340 до 680 грн) згідно із ч. 5 ст. 41 КУпАП.

www.ck.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
03.07.2025
Працівник перебуває на лікарняному: що з щорічною додатковою відпусткою
Період перебування працівника на лікарняному не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки. Більше за темою: Директор у відпустці, у відрядженні, на лікарняному: як організувати роботу підприємства? Чи враховувати суми лікарняних при нарахуванні резерву оплати відпусток Ч...
03.07.2025
Які ідентифікатори заяв у е-формі слід застосовувати з метою одержання доплати ЄСВ для членів сімейного ФГ
Заява за формою згідно з додатком 1 – за ідентифікатором форми F1317401. Заява за формою згідно з додатком 2 приєднується шляхом заповнення «Документу довільного формату» за ідентифікатором форми J/F1360102 (формат pdf із обмеженням розміру не більше 5 МБ). Більше за темою: Унесен...
03.07.2025
Що обов’язково слід указати в договорі з домашніми працівниками
Використовуєте працю домашніх працівників? Як підписати з ними трудовий договір та що в ньому вказати? Більше за темою: Наказ про скасування призупинення дії трудового договору Домашні працівники: тепер усе буде згідно з КЗпП! У цьому договорі зазначаються дані роботодавця та працівника, місце вик...
Кращі матеріали