Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи оподатковується участь працівника у семінарі (конференції) за профілем діяльності підприємства

07.11.2023 9 0 0

Головне управління ДПС у Запорізькій області роз’яснює, що у випадку, коли запрошеною стороною семінару (конференції) та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юрособа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, то сума сплачена юрособою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) не є доходом такого працівника та об’єктом обкладення НДФЛ. 

Водночас, якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, то суму, сплачену юрособою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) за такого працівника, слід розглядати як дохід, отриманий таким працівником у вигляді додаткового блага, який включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується за ставкою 18 %. 

Відповідно до ст. 6 Закону від 12.01.2012 № 4312-VI «Про професійний розвиток працівників» організація професійного навчання працівників здійснюється роботодавцями з урахуванням потреб власної господарської або іншої діяльності відповідно до вимог законодавства. 

Професійне навчання працівників здійснюється: безпосередньо у роботодавця, на договірній основі у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах або організаціях. При цьому роботодавці можуть здійснювати формальне і неформальне професійне навчання працівників. 

Формальне професійне навчання працівників робітничих професій включає первинну професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників, а працівників, які за класифікацією професій належать до категорій керівників, професіоналів і фахівців, – перепідготовку, стажування, спеціалізацію та підвищення кваліфікації. За результатами такого навчання видається документ про освіту встановленого зразка. 

Неформальне професійне навчання працівників – це набуття працівниками професійних знань, умінь і навичок, не регламентоване місцем набуття, строком та формою навчання та здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця за рахунок його коштів з урахуванням потреб власної господарської чи іншої діяльності. 

Порядок оподаткування доходів фізосіб регулюється розд. IV Податкового кодексу (далі – ПК), пп. 165.1.21 якого передбачено, що не включається до складу оподатковуваних доходів фізосіб сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2023 році – 6 700 грн х 3) за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізособи. 

Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПК) включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (пп. 164.2.17 ПК). 

Згідно з пп. 165.1.37 ПК до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом. 

Отже, сума коштів сплачених роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за навчання фізособи, що не перевищує у 2023 році – 20 100 грн за кожний місяць навчання та витрати роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівника, не включаються до складу оподатковуваного доходу такої фізособи (працівника).  

У разі порушення зазначених умов та в частині перевищення суми, визначеної пп. 165.1.21 ПК, кошти, сплачені роботодавцем за навчання фізособи прирівнюються до додаткового блага та обкладаються НДФЛ за ставкою 18 %. 

У визначенні Українського юридичного термінологічного словника семінар – це форма групової роботи за участю запрошених, мета якої – обмін інформацією з певної теми. Конференція – це великі засідання тривалістю один чи декілька днів, присвячені одному ключовому питанню або темі, поділеним на вужчі питання. Участь у семінарах (конференціях) передбачає отримання інформаційно-консультаційних послуг на підставі укладеного договору з організатором семінару (конференції). 

ГУ ДПС у Запорізькій області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали