Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Щодо відображення банками у ф. № 1ДФ суми анульованого (прощеного) боргу

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 16.05.2016 №16839 / 7 / 99-99-13-01-03-17

Про розгляд листів

Державна фіскальна служба України у зв’язку з виникненням проблемних питань щодо застосування банківськими установами вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (далі – наказ № 4), повідомляє таке.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71 Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи  (далі – Закон № 71) п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ (далі – Кодекс) викладено у новій редакції.

З урахуванням змін, внесених Законом № 71, з 01 січня 2015 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.  Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку – боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом (п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Крім того, Законом України від 09 квітня 2015 року № 321-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов'язань» (далі – Закон № 321), який набрав чинності 07.05.2015, внесено зміни до Кодексу в частині звільнення від оподаткування операції з прощення (анулювання) кредитором боржникові заборгованості за фінансовим кредитом в іноземній валюті.

Так, Законом № 321 підрозділ 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктом 8, яким передбачено, що не вважається додатковим благом платника податку та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума, прощена (анульована) кредитором у розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом Національного банку України на дату зміни валюти зобов'язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Норми цього пункту застосовуються до фінансових кредитів в іноземній валюті, непогашених до 1 січня 2014 року. Дія зазначених норм поширюється на операції з прощення (анулювання) кредитором боржникові заборгованості за фінансовим кредитом в іноземній валюті, що здійснювалися починаючи з 1 січня 2015 року.

Таким чином, з метою оподаткування доходи, отримані платником податку у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності на підставі п.п. «д»                п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, та суми, прощеної (анульованої) кредитором у розмірі різниці, розрахованої відповідно до п. 8 підрозділу  1 розділу XX Кодексу, слід розглядати окремо.

Пунктом 3.2 розділу Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 визначено, що у графі «сума нарахованого доходу» податкового розрахунку за ф. 1ДФ відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до наказу №4. Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, тобто сума боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, відповідно до наказу № 4 відображається за ознакою доходу «126».

 Інші доходи, тобто сума, прощена (анульована) кредитором у розмірі різниці між сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційними курсом Національного банку України на дату зміни валюти зобов’язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаними із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, як це зазначено у п. 8 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, – за ознакою «127».

За даними проведеного аналізу Державного реєстру фізичних осіб – платників податків банківські установи у розрахунку за ф. 1 ДФ за ознакою «126» відображають загальну суму анульованого (прощеного) боргу з урахуванням основної суми боргу, нарахованих процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за офіційним курсом Національного банку України на дату анулювання (прощення).

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали