Про особливості оподаткування безоплатного постачання товарів/послуг особам з інвалідністю
ГУ ДПС у Вінницькій області інформує платників про позицію ДПС, викладену в наданій індивідуальній податковій консультації щодо оподаткування безоплатного постачання товарів/послуг.
Як викладено у зверненні, платник є платником ПДВ, який на виконання постанови КМУ від 03.12.2009 № 1301 «Про затвердження Порядку забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших окремих категорій населення медичними виробами та іншими засобами» закупив вироби (памперси, калоприймачі тощо) та на підставі індивідуальної програми реабілітації та запису лікаря у карточці передав їх безпосередньо особам з інвалідністю. Зазначені вироби не ввійшли до Переліку технічних та інших засобів реабілітації (крім автомобілів) для осіб з інвалідністю та інших пільгових категорій населення, операції з постачання і послуги з ремонту та доставки яких звільняються від обкладення ПДВ. Відтак платник звернувся за індивідуальною податковою консультацією з питань:
1) чи підпадає під поняття «постачання послуг» операції з безоплатної передачі виробів особам з інвалідністю у зазначеному у зверненні випадку;
2) чи потрібно, у разі здійснення операції з безоплатної передачі виробів, складати дві податкові накладні: одну – виходячи з фактичної ціни постачання, другу – виходячи з перевищення звичайної ціни продукції над фактичною ціною її постачання;
3) у разі безоплатної передачі виробів два чи більше разів на місяць чи можна скласти зведену податкову накладну;
4) чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 Податкового кодексу (далі – ПК) по операціях з безоплатної передачі виробів особам з інвалідністю?
ДПС надала відповідь, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПК (п. 1.1 ПК).
Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX ПК.
Згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 ПК об’єктом обкладення ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПК розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПК).
При цьому продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (пп. 14.1.202 ПК).
Відповідно до пп. 14.1.13 ПК під безоплатно наданими товарами розуміються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.
Пунктом 188.1 ПК визначено, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до пп. 213.1.9 і 213.1.14 ПК, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи із звичайної ціни), за винятком:
- товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
- газу, який постачається для потреб населення;
- електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.
Згідно з п. 201.10 ПК, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі – Порядок № 1307), зокрема, передбачено, що у разі постачання товарів/послуг, крім постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено максимальні роздрібні ціни, база оподаткування яких, визначена відповідно до ст. 188 і 189 ПК, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг (зокрема, якщо база оподаткування визначається виходячи із ціни придбання товарів/послуг, звичайної ціни самостійно виготовлених товарів/послуг або балансової (залишкової) вартості необоротних активів і перевищує суму постачання таких товарів/послуг, необоротних активів, визначену виходячи з їх договірної вартості, тобто ціна придбання / звичайна ціна / балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість) постачання), постачальник (продавець) складає дві податкові накладні: одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання / звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг.
У податковій накладній (у т. ч. зведеній), яка складена на суму такого перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку № 1307 (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПК, над фактичною ціною постачання). Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. Причому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
Відповідно до п. 201.4 ПК платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, зокрема:
- покупцям – особам, не зареєстрованим платниками податку, – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до ст. 188 і 189 ПК, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.
Згідно з п. 198.5 ПК, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПК, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПК для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Щодо питання 1
Операція з безоплатної передачі товарів (у т. ч. зазначених у зверненні виробів) платником ПДВ відповідно пп. «а» п. 185.1 ПК є операцією з постачання товарів, яка підпадає під об’єкт обкладення ПДВ, база оподаткування при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими п. 188.1 ПК.
Щодо питання 2
У разі здійснення операції з безоплатної передачі платником ПДВ товарів (у т. ч. зазначених у зверненні виробів) за правилами, встановленими п. 15 Порядку № 1307, складаються дві податкові накладні: одна – виходячи з фактичної ціни постачання (яка в даному випадку дорівнює нулю), друга – виходячи з перевищення ціни придбання товарів над фактичною ціною їх постачання.
Щодо питання 3
У разі здійснення операції з безоплатної передачі платником ПДВ товарів (у т. ч. зазначених у зверненні виробів) фізичним особам, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, такий платник має можливість скласти зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.
Щодо питання 4
При нарахуванні платником податку податкових зобов'язань з ПДВ виходячи з бази оподаткування таким податком, визначеної п. 188.1 ПК, додаткового нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПК не здійснюється.
Крім того, якщо безоплатно передані товари були придбані без ПДВ, то норми п. 198.5 ПК не застосовуються.
Увага! Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
ГУ ДПС у Вінницькій області
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу