Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Про перевірки під час воєнного стану за період, який перевищує 1 095 днів

06.10.2023 225 0 0

Чи має право контролюючий орган протягом дії карантину та воєнного, надзвичайного стану в Україні проводити перевірки за період, який перевищує 1 095 днів?

Так, контролюючий орган має право проводити перевірки протягом дії карантину та воєнного, надзвичайного стану в Україні за період, який перевищує 1 095 днів.

Розглянемо докладніше.

Відповідно до п. 102.1 Податкового кодексу (далі – ПК) контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ПК, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків у випадках, визначених ПК, не пізніше закінчення 1 095-го дня (2 555-го дня – у разі проведення перевірки операції відповідно до ст. 39 і 392 ПК), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ПК, та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, – за днем її фактичного подання.

Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов’язання (у т. ч. від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Слід зазначити, що на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабміном на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПК (абзац одинадцятий п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджено Законом від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»), справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК.

Законом від 12.05.2022 № 2260-IX (далі – Закон № 2260, набув чинності з 27.05.2022) внесено зміни, зокрема, до пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК щодо відновлення перебігу строків проведення перевірок. Так, відповідно до пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім визначених пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК випадків, зокрема, строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок.

Таким чином, контролюючий орган протягом дії карантину та воєнного, надзвичайного стану в Україні має право проводити перевірки, встановлені пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК, за період, який перевищує 1 095 днів, оскільки строки давності, визначені ст. 102 ПК, збільшуються на період починаючи з дати дії карантину до набуття чинності Закону № 2260.

Додатково інформуємо, що відповідно до пп. 102.3.2 ПК відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого, зокрема, контролюючому органу згідно із законом та/або рішенням суду заборонено проводити перевірку (перевірки) платника податків.

ЗІР, категорія 130.01

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали