Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Про підвищення тарифних розрядів педпрацівникам закладів охорони здоров‘я

06.09.2017

Суть питання

Пунктом 2 постанови КМУ від 14.12.16 р. № 974 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» (далі — Постанова № 974) передбачено підвищення з 01.01.17 р. посадових окладів педагогічних працівників навчальних закладів, які фінансуються за рахунок освітньої субвенції
з державного бюджету місцевим бюджетам.

Педпрацівникам усіх інших закладів та установ освіти, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, таке підвищення передбачено здійснювати з 01.09.17 р.

Є в Постанові № 974 ще одна норма, за якою органи місцевого самоврядування мають змогу ухвалювати власне рішення щодо підвищення тарифних розрядів освітянам до 01.09.17 р., якщо заклади фінансуються коштом місцевих бюджетів.

Додамо, що задля конкретизації норм згаданого урядового рішення до наказу МОН від 26.09.05 р.
№ 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (далі – Наказ № 557) відповідно до наказу МОН від 20.01.17 р. № 81 унесено зміни, а саме: додатки 4–10 Наказу № 557 викладено в новій редакції та доповнено новими примітками.

Підвищення тарифних розрядів згідно з Постановою № 974 насамперед стосується тих освітніх закладів, яким належить освітня субвенція. Інші заклади цієї галузі, яким ця субвенція не надається, мають підвищити розряди лише з початком нового 2017/2018 навчального року.

Виходячи з особливостей виконання завдань та функцій, покладених на бюджетні заклади та установи, до їх штату можуть входити також посади, що фактично не належать до посад з основної діяльності. Так, у лікарнях або ж закладах соцзабезпечення, культури є посади вчителів, викладачів, вихователів, логопедів, концертмейстерів тощо. Вони належать до педагогічних працівників, що підтверджується включенням їх до Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963.

На сьогодні базовим документом з оплати праці для бюджетників є постанова КМУ від 30.08.02 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі – Постанова № 1298). На її основі ухвалено низку наказів міністерств та відомств, якими визначено умови оплати працівників охорони здоров‘я, культури тощо. У згаданих офіційно оформлених наказах також передбачено, як здійснюється оплата праці тих працівників, яких не включено до таких галузевих документів.

Зокрема, згідно з п. 1.3 спільного наказу МОЗ та Мінпраці від 05.10.05 р. № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров‘я та установ соціального захисту населення» (далі – Наказ № 308/519) оплата праці працюючих у закладах охорони здоров‘я та установах соцзахисту населення педпрацівників, працівників культури, сільського господарства тощо має здійснюватись за умовами оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей бюджетної сфери.

Посилаючись на цю норму Наказу № 308/519, педпрацівники, які перебувають у штаті лікарень, поліклінік, пансіонатів, також вимагають підвищення їм тарифних розрядів.

Тож виникає запитання: наскільки правомірним є застосування норм Постанови № 974 і, відповідно, оновленого Наказу № 557 у частині підвищення тарифних розрядів педпрацівникам закладів освіти до аналогічних категорій працівників інших галузей. Сумніви є через те, що, по-перше, згадану преференцію з оплати праці передбачено саме для закладів освіти та ще й тих, що фінансуються за рахунок освітньої субвенції. Стосовно освітянських закладів, що фінансуються з державного чи місцевого бюджетів, то їм лише відтерміновується таке підвищення до 01.09.17 р.

По-друге, згідно зі ст. 1034 Бюджетного кодексу (далі – БК) для оплати поточних видатків, крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв, на видатки місцевих бюджетів спрямовується медична субвенція.

Порядок та умови надання цієї субвенції затверджено постановою КМУ від 23.01.15 р. № 11 (далі – Порядок № 11). Проте його положення в частині напрямів використання медичної субвенції,
у т. ч. стосовно оплати праці працівників, не конкретизовано.

На сьогодні є незрозумілим, чи можна використовувати кошти медичної субвенції для підвищення тарифних розрядів педпрацівникам медичної галузі. Адже Постанова № 974 стосується лише педпрацівників закладів освіти, тому для застосування норм п. 1.3 Наказу № 308 у цій частині для педпрацівників, що працюють в інших, тобто не освітніх закладах, підстав не вбачається. На нашу думку, доцільно узгодити між собою згадані нормативно-правові акти.

Виходячи з вищевикладеного, просимо надати відповіді на запитання, що виникають у читачів, з посиланням на законодавчі та нормативно-правові акти, стосовно правомірності підвищення педпрацівникам закладів, що не належать до освітянських, тарифних розрядів у таких ситуаціях.

1. На сьогодні логопеду вищої категорії, який працює в лікувальному закладі, установлюється 12-й тарифний розряд. Чи є коректним установлення за цією посадою 14-го тарифного розряду за умови фінансування закладу з місцевого бюджету?

2. Чи можливе підвищення тарифного розряду педпрацівникові закладу охорони здоров‘я, що фінансується за рахунок медичної субвенції
з державного бюджету місцевим бюджетам?

3. Чи є підстави для підвищення тарифних розрядів педпрацівникам закладів охорони здоров‘я, культури, інших галузей бюджетної сфери, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, та
з якої дати це здійснювати ?

Відповідь

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо деяких питань оплати праці педагогічних працівників та в межах компетенції повідомляє.

Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я затверджено спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я від
05.10.05 р. № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» <...> (далі – Наказ № 308/519), розробленим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.02 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

Відповідно до пункту 1.3 розділу 1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом № 308/519, оплата праці керівників, фахівців, технічних службовців і робітників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, що не передбачені цими Умовами (педагогічних працівників, працівників культури, сільського господарства та інших), здійснюється відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей бюджетної сфери.

Отже, умови оплати праці педагогічних працівників закладів охорони здоров'я визначаються згідно з наказом МОН від 26.09.05 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (далі – Наказ № 557), розробленим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.02 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», та Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.16 р. № 974 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» (далі – Постанова № 974) підвищено рівень оплати праці педагогічних працівників. Згідно з прийнятим рішенням з 1 січня 2017 року посадові оклади (ставки заробітної плати) педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів підвищено на 2 тарифних розряди. Збільшення посадових окладів педагогічних працівників всіх інших закладів та установ освіти, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, відбуватиметься з 1 вересня 2017 року. При цьому органам місцевого самоврядування надане право приймати власне рішення про таке зростання тарифних розрядів педагогічних працівників закладів та установ освіти, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, до 1 вересня 2017 року.

Відповідно до Постанови № 974 Міністерством освіти і науки внесено зміни до Наказу № 557.

Враховуючи зазначене, збільшення посадових окладів педагогічним працівникам закладів охорони здоров'я відбудеться з 1 вересня 2017 року, якщо органами місцевого самоврядування не буде прийняте рішення про таке підвищення раніше.

Одночасно зазначаємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз'яснювальний та рекомендаційний характер і не повинні встановлювати нових правових норм.

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
30.06.2025
У будь-якому адміністративному акті має бути вказаний спосіб оскарження – Мін’юст
Процедура оскарження стосується не тільки кінцевих рішень, але й процедурних рішень і дій чи бездіяльності органів. Це забезпечує можливість захисту прав на всіх етапах адміністративної процедури. Стаття 18 Закону від 17.02.2022 № 2073-IX «Про адміністративну процедуру» (далі – Зак...
30.06.2025
Шпалери для робочого столу від Uteka – Липень
Прийміть у подарунок шпалери для робочого столу від Uteka! *Завантажте архівний файл, розпакуйте його і встановіть вподобане зображення на робочий стіл комп'ютера. Календар бухгалтера на липень 2025 року ...
30.06.2025
Літній підробіток підлітків: особливості оформлення
Розглянемо, з якого віку можна працювати неповнолітнім, тривалість робочого часу, права неповнолітніх працівників, роботи, на яких заборонено працювати неповнолітнім, а також як підлітка оформити на роботу. Літні канікули – це не лише час для відпочинку, а й можливість для підлітків отримати п...
Кращі матеріали