Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Новий податковий платіж – мінімальне податкове зобов’язання. Хто повинен його сплачувати?

21.02.2023 423 0 1

Цього року українці вперше сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання. Кого саме торкнеться дане нововведення, та що громадянам потрібно знати про МПЗ розповіла під час пресконференції заступник начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області Наталія Зікрата.

МПЗ, роз’яснює посадовець, це мінімальний розмір податків, обов’зок сплати який може виникнути як у юридичної особи, фізичної особи-підприємця, чи громадянина, у власності або в користуванні яких є сільгоспугіддя, а саме: рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища, перелоги, або ж у випадку, коли  вони вирощують та реалізовують власну сільськогосподарську продукцію. Цьогоріч МПЗ рахується за 2022 рік. 

Розрахунок МПЗ визначатиметься за формулою, яка визначена у Податковому кодексі України. Для її застосування слід врахувати  нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, або нормативно-грошову оцінку 1 гектару в області, де розташована така ділянка, із врахуванням індексацій у разі, якщо нормативно-грошова оцінка землі не проведена. Також розмір МПЗ буде залежати від кількості календарних місяців, впродовж яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді чи користуванні. 

Однак, зазначає Наталія Зікрата, при розрахунку суми МПЗ, юридичні особи та ФОПи мають право зменшити нараховане МПЗ на суму сплачених протягом року окремих податків, таких як податок на прибуток, єдиний податок, ПДФО і військовий збір, рентна плата за використання води та земельний податок, роз’яснює податківець. Тобто, якщо за результатами року суб’єкт господарювання сплатив податків менше ніж МПЗ, то різницю доведеться доплатити, якщо більше - платити не потрібно, при цьому різниця з бюджету не повертається.

«Тому, наприклад, якщо платник нарахував МПЗ в сумі 50 000 грн, а загальна сума сплачених ним податків, зборів, платежів та витрат на оренду у 2022 році склала 40 000 грн, то йому необхідно буде ще сплатити  10 000 грн. Якщо ж сума сплачених податків за 2022 рік склала, наприклад 70 000 грн – нічого сплачувати не потрібно.

Особливістю при визначенні МПЗ у 2023 році є те, що платники можуть зменшити своє МПЗ на суму податків і зборів, сплачених ними у 2021 році в рахунок зобов’язань 2022 року,»- наводить приклад фахівець податкової служби. 

Суб’єкти господарювання – юридичні особи, фізичні особи – підприємці самостійно розраховують суму МПЗ за формулою, та подають відповідний розрахунок разом із податковою звітністю за результатами 2022 року.

Громадянам – власникам сільгоспугідь, слід врахувати, обов’язок сплати МПЗ покладається на власника земельної ділянки. Однак, якщо земельна ділянка передана в оренду, суборенду, емфітевзис або інше користування – МПЗ сплачують орендарі або користувачі такої земельної ділянки. Проте, тут є вимога: право на користування земельною ділянкою має бути належним чином зареєстроване. Тобто, між власником і орендарем має бути укладений договір і такий договір повинен бути зареєстрований в Реєстрі речових прав.  Якщо ж такого договору немає, або він не буде зареєстрований у Реєстрі – МПЗ сплачуватиме орендодавець, а саме власник земельної ділянки. Зазначена вимога є особливо актуальною для громадян, які здають свої паї в оренду.

«Громадянам, які мають у власності сільськогосподарські угіддя, та які не передані в оренду, мінімальне податкове зобов’язання буде визначати податкова служба та до 1 липня року наступного за звітним надсилатиме податкове повідомлення-рішення разом з розрахунком суми ПДФО. Повідомлення буде сформоване на позитивну різницю між сумою мінімального податкового зобов’язання та сумою сплачених протягом податкового року податків, таких як ПДФО і військовий збір з доходів від продажу власної с/г продукції, а також земельного податку за ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь,» – продовжує тему Наталія Зікрата. Сплатити нарахований МПЗ громадянам потрібно протягом 60 днів з дня вручення ППР.

Проте обов’язок сплати МПЗ виникатиме не для всіх власників земельних угідь, за словами заступника начальника податкової служби області, МПЗ не нараховується, і відповідно, не підлягає сплаті за земельні ділянки дачних та садових кооперативів;землі запасу; земельні ділянки, що віднесені до с/г угідь, та які станом на 01.01.2022 року знаходилися в межах населених пунктів; невитребувані земельні частки (паї), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, або ж у випадку, коли земельні ділянки знаходяться в Чорнобильській зоні.

Також, тимчасово за 2022 та 2023 роки не сплачується МПЗ за земельні ділянки на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться чи велися бойові дії, а також ті, які засмічені вибухонебезпечними предметами або на яких знаходяться фортифікаційні споруди.

https://if.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали