Новорічні подарунки дітям працівників: оформлення та облік
Який же Новий рік без подарунків? Їх з нетерпінням чекають дорослі. А що вже казати про дітей. У багатьох організаціях прийнято видавати подарунки для дітей працівників. Як це документально оформити та відобразити в обліку – далі.
Оформлення
Щоб оформити видачу подарунків дітям працівників, роботодавцю, який вирішив побувати в ролі Діда Мороза, необхідно закріпити документально факт такої видачі. Для цього потрібно оформити наказ (розпорядження) про видачу дитячих подарунків до Новорічних свят. Одержувачами подарунків краще вказати саме працівників підприємства (одного з батьків дитини), а не безпосередньо саму дитину. Справа в тому, що залежно від того, хто буде вказаний у наказі отримувачем подарунка, той і виступатиме отримувачем подарункового доходу. А отже, саме дані такої особи (ідентифікаційний номер) слід відобразити у звітності, якою інформують податківців про виплату доходу фізичним особам (у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, далі − Податковий розрахунок за формою № 1ДФ).
Так, наприклад, якщо в наказі буде зазначено, що новорічні подарунки вручають дітям працівників і перелічено їхні прізвища, імена та по батькові, то саме діти будуть отримувачами подарункових доходів. А отже, щоб відобразити видачу таких подарунків у формі № 1ДФ, бухгалтеру потрібно вимагати від батьків надати ідентифікаційні номери їхніх дітей. Проте вони є не в усіх дітей, а процедура їх отримання займе певний час і додасть клопотів. Тому краще в наказі (розпорядженні) про видачу подарунків дітям працівників вказати, що дитячі новорічні подарунки вручають працівникам, які мають дітей, а у відомості на видачу таких подарунків перелічити прізвища, імена та по батькові працівників. Тож співробітники підприємства будуть отримувачами подарункового доходу, а отже, саме їхні дані слід буде відобразити у звітності.
Також у наказі (розпорядженні) слід зазначити граничний вік дитини, якій видаватимуть подарунок. Не слід перевищувати межу 18 років, адже саме до цього віку фізособа має правовий статус дитини.
Після оформлення наказу про видачу подарунків необхідно підрахувати кількість дітей, яким їх видаватимуть, і скласти й затвердити кошторис на закупівлю гостинців. Потім на основі цього кошторису виділити гроші на придбання подарунків і видати їх одержувачам (батькам дітей) під підпис у відомості видачі подарунків, складеній у довільній формі.
Самі ж подарунки, які видають дітям працівників, списують з балансу і відносять до складу витрат на підставі акта на списання дитячих подарунків, також оформленого в довільній формі.
Облік
У бухгалтерському обліку придбані подарунки для передачі дітям працівників потрібно відобразити за субрахунком 209 «Інші матеріали».
Під час передачі гостинців працівникам необхідно списати їх вартість з балансу і включити витрати на їх купівлю до інших операційних витрат (субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності») на підставі п. 20 П(С)БО 16 «Витрати».
Щодо податку на прибуток, то об’єктом оподаткування є фінансовий результат до оподаткування, який визначають за правилами, передбаченими в бухгалтерському обліку, і скоригований на податкові різниці.
За операціями безоплатної передачі подарунків дітям своїх робітників коригування фінансового результату в Податковому кодексі України не передбачено. Тому всі платники податку на прибуток (як високодохідні, так і малодохідні) показують ці операції у «прибутковому» обліку винятково за бухгалтерськими правилами.
devisu.ua
Коментарі до матеріалу