Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Несвоєчасно зареєстрована РК до помилково складеної ПН: чи буде штраф

25.07.2019 310 0 1


За порушення граничного строку реєстрації податкової накладної в ЄРПН до платника ПДВ застосовують штрафні санкції, визначені п. 1201.1 ПКУ. Але якщо мова йде про розрахунок коригування, який не надають отримувачу, та який не відображають у декларації з ПДВ, то судді проти застосування такого штрафу.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 19.07.2019 р. № 3352/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо виконання рішення окружного адміністративного суду та постанови апеляційного адміністративного суду за позовом Акціонерного товариства до Державної фіскальної служби України про скасування індивідуальної податкової консультації, та, керуючись статтею 52 та пунктом 53.2 статті 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

  • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
  • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.

Так, пунктом 1201.1 статті 1201 ПКУ передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладене обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

  • 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
  • 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

Отже, враховуючи вище зазначене, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в ЄРПН є підставою для застосування до такого платника штрафних санкцій визначених пунктом 1201.1 статті 1201 ПКУ з урахуванням особливостей, визначених вказаною нормою.

Щодо питання застосування штрафних санкцій за реєстрацію в ЄРПН із перевищенням строку, встановленого статтею 201 ПКУ, розрахунку коригування, який не надається отримувачу, та який не підлягає відображенню у податковій декларації з ПДВ суд дійшов висновку, що «штрафні (фінансові) санкції, згідно з пунктом 1201.1 статті 1201 ПКУ, можуть бути застосовані лише у разі, якщо платник податків - продавець товарів/послуг був зобов’язаний, відповідно до вимог ПКУ, скласти та зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної у зв’язку з постачанням товарів/послуг, надходженням коштів від покупця як авансу, зміною компенсації їх вартості, які впливають (зменшують чи збільшують) суму податкових зобов’язань з ПДВ платника податку - продавця та підлягають відображенню у податковій звітності з ПДВ.

Таким чином, у разі відсутності у платника обов’язку складати та реєструвати податкову накладну/розрахунок коригування (помилкове виписування, тощо), звільняє такого платника від відповідальності у вигляді штрафу за пунктом 1201.1 статті 1201 ПКУ».

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали