Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Необхідність обладнання АЗС витратомірами-лічильниками

02.08.2018

За кожним розпорядником акцизного складу в Реєстрі має вестись облік обсягу обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу резервуарів та акцизних складів, де повинні бути встановлені (розташовані) витратоміри та рівнеміри (п. 4 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку, затвердженого постановою КМУ від 22.11.2017 р. № 891, далі - Порядок № 891).


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 27.07.2018 р. № 3302/6/99-99-12-01-02-15/ІПК

Про застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891

Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула лист Товариства щодо застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891 »Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого та реалізованого пального і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку» (далі - Порядок Постанова № 891) та в межах компетенції повідомляє таке.

У запиті Товариство звертається з проханням надати наступну інформацію:

1. Чи є Товариство в розумінні Порядку Постанови № 891 розпорядником акцизного складу, якщо воно орендує резервуари для зберігання палива перед наступним продажом його третім особам?;

2. Чи зобов’язано Товариство вести дані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), передбаченого Порядком Постанови № 891, якщо воно орендує резервуари для зберігання придбаного палива перед наступним його продажом третім особам?;

3. Чи є Товариство в розумінні Порядку Постанови № 891, розпорядником акцизного складу, якщо воно здійснює зберігання палива у третьої особи на підставі договору зберігання?;

4. Чи зобов’язано Товариство вести дані в Реєстрі, якщо воно здійснює зберігання палива у третьої особи на підставі договору зберігання?;

5. Чи є Товариство в розумінні Порядку Постанови № 891, розпорядником акцизного складу, якщо пальне було придбано у нього третьою особою і відповідно до умов договору купівлі-продажу (постачання), зберігається у Товариства до фактичної передачі покупцю, а Товариство в свою чергу зберігає це пальне у резервуарах АЗС партнера за договором зберігання?;

6. Чи зобов’язано Товариство вести дані в Реєстрі, якщо пальне, що було придбано у нього третьою особою і відповідно до умов договору купівлі-продажу (постачання) зберігається у Товариства до передачі покупцю, а Товариство в свою чергу зберігає це пальне у резервуарах АЗС партнера Товариства за договором зберігання?;

7. Чи зобов’язані власники АЗС вести дані в Реєстрі щодо резервуарів, що розміщені на території АЗС?;

8. Чи вважається лічильник, що встановлений на заправній колонці АЗС, витратоміром-лічильником в розумінні Порядку Постанови № 891.

Щодо питання 1.

Розпорядник акцизного складу - суб’єкт господарювання, зокрема, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб’єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального (пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Підпунктом 4 пункту 1 Порядку Постанови № 891 визначено, що обіг пального - будь-які операції, що передбачають:

  • фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції);
  • фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).

Щодо питання 2.

Реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Щодо питань 3 - 6.

Підпунктом 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу встановлено, що платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Реалізацією пального для цілей розділу VI цього Кодексу є будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (утому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 л (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (абзац другий пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Відносини на умовах договору про надання послуг регулюються нормами Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі - Цивільний кодекс), згідно зі ст. 901 якого за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

При цьому ст. 902 Цивільного кодексу передбачено, що виконавець повинен надати послугу особисто або у випадках, встановлених договором, має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним у повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Таким чином, під час передачі підприємством (замовником) власного пального третій особі (виконавцю) на виконання умов договору про надання послуг здійснюється передача (відпуск, відвантаження) пального від замовника до виконавця, що є операцією з реалізації пального у розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, тому замовник при здійсненні таких операцій є особою, що реалізує пальне.

Щодо питання 7.

Стаціонарні АЗС - комплекс споруд для приймання та відпуску нафтопродуктів з наземним або підземним розміщенням резервуарів і з незблокованими з ними паливо-, масло- та газороздавальними колонками.

Отже, на АЗС проходить операція зберігання пального, що водночас підпадає під визначення акцизного складу відповідно до пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу та на якому згідно пункту 4 постановою № 891 повинен вестись в Реєстрі за кожним розпорядником акцизного складу облік обсягу обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД по резервуару.

Щодо питання 8.

Технічним регламентом законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 р. № 94 (далі - ТР) встановлено вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов’язаних з вимірюваннями.

Засоби вимірювання витратоміри та рівноміри повинні проходити процедуру оцінки відповідності по своїм модулям (В та Р) згідно з ТР.

Питання приналежності засобів вимірювання, а саме лічильника та витратоміра на АЗС належить до компетенції ДП «Укрметртестстандарт» та Мінекономрозвитку України, а відповідно до вимог постанови № 891 ДФС створює та веде Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Керуючись нормами чинного законодавства України, суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадити свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу
Популярне
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
05.05.2025
Як та куди подається Довідка про факт оприбуткування та Звіт про цільове використання у разі імпорту товарів оборонного призначення
В який спосіб подаються до контролюючого органу Довідка про факт оприбуткування товарів та Звіт про цільове використання товарів, ввезених на митну територію України із звільненням від оподаткування, подання яких передбачене постановою КМУ від 16.03.2016 № 170? Пунктом 197.23 Податкового кодексу (д...
05.05.2025
Додаткова угода з іноземцем щодо оренди сільгоспугідь є нікчемною – Верховний Суд
Більше за темою: Як установити/змінити розмір орендної плати за земельну ділянку: відповідаємо на ваші запитання Як орендарю поновити договір оренди земельної ділянки, у якої декілька власників Право оренди земельної ділянки зареєстровано через місяць після укладення договору оренди: з якої ...
05.05.2025
Яких спеціалістів найчастіше шукають роботодавці
Аналітики Служби зайнятості виявили найбільш затребувані на ринку праці професії.  На сайті Державної служби зайнятості є Єдиний портал вакансій, на якому щодня можна знайти близько 230 тисяч оголошень про роботу як від самої Служби, так і від приватних сайтів з пошуку роботи, таких як Work.ua,...
Кращі матеріали
Центр сповіщень