Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Податок на прибуток: основні засоби та звітність

25.06.2020 295 0 0

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466) вносить корективи щодо податку на прибуток підприємств. Розглянемо, як змінюється підхід до визначення основних засобів, а також як тепер потрібно звітувати.

Основні засоби

Відтепер основними засобами будуть вважатися матеріальні активи, що призначаються платником податку для використання в господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20 000 грн (раніше – 6 000 грн) (пп. 14.1.138 Податкового кодексу України; далі – ПКУ).

Це свідчить про те, що з 23.05.2020 р. збільшилася кількість активів (строк використання яких більше року), які визнаються не основними засобами, а малоцінними необоротними активами. Тобто на них амортизація нараховуватиметься за методом «100%», «50×50» або прямолінійним методом (що доволі рідкісне явище). Зазвичай у підприємств щодо малоцінних необоротних активів амортизація нараховується методом «100%». Тобто вся вартість переданого в експлуатацію об’єкта потрапляє відразу до витрат, а не розтягується на строк експлуатації. Крім того, малоцінні необоротні активи не беруть участі в амортизаційних податкових різницях.

Отже, чимала когорта активів «випадає» з амортизаційних податкових різниць у високодохідників і малодохідників-добровольців.

Водночас таке нововведення стосується тільки нових основних засобів, тобто тих, що вводяться в експлуатацію після 23.05.2020 р. На старі основні засоби зміна вартісного критерію не впливає.

Аби не було розбіжностей між даними бухгалтерського і податкового обліку й не виникало податкових різниць, радимо платникам податку на прибуток збільшити і в бухобліку розмежування активів на основні засоби і малоцінні активи до рівня 20 тис. грн. У тих підприємств, які цього не зроблять, можуть виникнути проблеми під час розрахунку податкових різниць. Доведеться збільшити фінрезультат на бухамортизацію за новими активами, вартість яких менша 20 тис. грн, а от зменшувати фінрезультат не буде на що, оскільки податкової амортизації на активи вартістю менше 20 тис. грн не буде.

Звітування

Закон № 466 викладає в новій редакції правила подання декларації з податку на прибуток. Відповідно до цих положень зміниться порядок подання звітності з податку на прибуток платниками, які зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом. А саме зміниться порядок звітування підприємств, що становлять суспільний інтерес, публічних акціонерних товариств, суб’єктів природних монополій на загальнодержавному ринку та суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у видобувних галузях, а також великих підприємств, середніх та інших фінансових установ, що належать до мікропідприємств та малих підприємств (ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV).

Такі підприємства зобов’язані подавати звітність з податку на прибуток у два етапи (п. 46.2 ПКУ):

  • І етап – подають податківцям у загальні строки для подання декларації з податку на прибуток податкову декларацією за відповідний податковий (звітний) період разом із фінзвітністю, а саме зі звітом про фінансовий стан (баланс) та звітом про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), які складено до перевірки фінансової звітності аудитором;
  • ІІ етап – подають податківцям не пізніше 10 червня року, наступного за звітним, увесь пакет річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. Тобто подають уже перевірену аудиторами фінзвітність. Аудиторський звіт подавати не потрібно.

За неподання звітності, перевіреної аудиторами, тобто яка оприлюднена разом з аудиторським звітом, податківці будуть карати підприємства як за неподання звичайної звітності.

Якщо підприємство оприлюднюватиме звітність, яка відрізняється від поданої з декларацією, і ці зміни вплинули на сплату податку на прибуток, то воно повинно подати уточнювальний розрахунок до річної податкової декларації у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним

Усі підприємства, що не зобов’язані оприлюднювати фінзвітність (малі та мікропідприємства), подавати окремо фінзвітність, перевірену аудиторами до 10 червня, не зобов’язані.

Оновлені правила подання фінзвітності, яка оприлюднюється з аудиторським звітом, почнуть застосовуватися тільки під час звітування за 2020 рік. І стосуються вони подання тільки річної декларації. Подання ж квартальних декларацій не вимагає подання фінзвітності з аудиторським звітом. Під час звітування щокварталу потрібно подавати квартальну фінзвітність, яку не перевірили аудитори.

Агрозвітність

Закон № 466 має намір знову надати право аграріям – платникам податку на прибуток звітувати за специфічний річний звітний період, який починається 01 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року. Раніше так звітувати аграрії не могли, адже, щоб обрати такий період, вони мали бути сільгосппідприємствами в розумінні нечинної ст. 209 ПКУ. Тепер згадку про цю статтю виключили з пп. 137.4.1 ПКУ. Отже, аграрії можуть звітувати за весь законний специфічний рік.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали