Чи можна звільнити працівника, який досяг пенсійного віку, з ініціативи роботодавця?
До Східного міжрегіонального управління Держпраці звернувся пан Володимир з проханням надати роз’яснення: чи можна звільнити працівника, який досяг пенсійного віку, з ініціативи роботодавця.
Статтею 24 Конституції України закріплено принцип рівності прав і свобод незалежно від будь-яких обставин, зокрема й віку людини. Натомість пенсійний вік стає серйозним бар’єром як для роботодавців, так і для працівників. Особи пенсійного віку прагнуть ще працювати, натомість працедавці доволі часто бажають взяти на роботу молоді кадри та усіляко чинять психологічний тиск на працівників пенсійного віку.
Основним законодавчим актом України, який регулює питання захисту трудових прав громадян, є КЗпП. Нормами ст. 21 КЗпП забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема за віком.
Досягнення пенсійного віку не є підставою для звільнення працівника за ініціативою роботодавця, також КЗпП не визначено особливих умов звільнення працівників, які досягли пенсійного віку. Отже, законодавство України не дозволяє звільняти працівників на підставі досягнення ними пенсійного віку, але не містить заборони щодо звільнення такої категорії працівників на загальних підставах.
Якщо працівник, який досяг пенсійного віку, бажає й надалі працювати, роботодавець може його звільнити за власною ініціативою лише у випадках, визначених КЗпП у ст. 40 «Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу» та у ст. 41 «Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов». У цих статтях міститься вичерпний перелік підстав, за якими роботодавець з власної ініціативи може звільнити працівника.
Звільнення працівника за будь-якими іншими підставами не дозволяється.
Працівники, які досягли пенсійного віку, мають право працювати і отримувати заробітну плату і також мають право на пенсію, яка оформлюється Пенсійним фондом.
Слід зазначити, що під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону від 12.05.2014 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136).
У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки (ст. 5 Законом № 2136).
Держпраці
Коментарі до матеріалу