Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

МОН надає відповіді

08.05.2019 8114 0 0

1. Як компенсувати вартість харчування дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, які навчаються у закладах вищої освіти?

Компенсація вартості харчування дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, здійснюється закладом вищої освіти, лише якщо немає можливості організувати повноцінне харчування (примітка 7 додатка 4 до постанови КМУ від 22.11.04 р. № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»).

Навчальний період у вишах розпочинається зазвичай 1 вересня і для студентів складається з навчальних днів, днів проведення підсумкового контролю, екзаменаційних сесій, вихідних, святкових і канікулярних днів (від моменту зарахування на навчання до закінчення вишу).

Отже, студентам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у разі відсутності можливості організувати повноцінне харчування компенсація вартості харчування має виплачуватися за весь період навчання, а також за дні, пропущені з поважних причин.

2. Який порядок державного утримання студентів закладів вищої освіти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків?

Відповідно до п. 13 постанови КМУ від 05.04.94 р. № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» право на повне державне утримання в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (крім тих, які перебувають під опікою (піклуванням), особи з їх числа, а також учні, студенти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, у період навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

У разі зарахування таких студентів на повне державне утримання їм надається:

  • безкоштовне харчування, одяг, взуття за нормами, установленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів;
  • щорічна допомога для придбання навчальної літератури у розмірі трьох соціальних стипендій;
  • матеріальна допомога не менше 8 НМДГ (136 грн.);
  • безкоштовний гуртожиток;
  • випускникам у разі працевлаштування – одяг і взуття на суму не менше 40 НМДГ (680 грн.), а також одноразова грошова допомога в розмірі 6 прожиткових мінімумів.

Крім того, таким студентам виплачується соціальна стипендія (п. 20 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.04 р. № 882).

3. Чи оплачується педпрацівникам закладів загальної середньої освіти робота з екстернами?

Положенням про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженим наказом МОН від 13.03.17 р. № 369, визначено, що на оцінювання навчальних досягнень екстернів протягом усього календарного року відводиться:

1) на проведення річного оцінювання – 1 академічна година (один урок) із кожного предмета;

2) на перевірку робіт відводиться не більше:

  • 20 хвилин на кожну роботу з державної мови або мов національних меншин (диктант);
  • 30 хвилин на кожну роботу з усіх інших предметів;

3) на проведення консультацій – по 15 хвилин на одного екстерна з кожного предмета згідно з графіком, затвердженим керівником навчального закладу (але не більше 3 годин на предмет відповідного класу).

Погодинна оплата праці педпрацівників, які працюють з екстернами, здійснюється відповідно до п. 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.93 р. № 102.

На педпрацівників, які працюють з екстернами, також поширюється дія постанови КМУ від 23.03.11 р. № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» та Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів і установ освіти, затвердженого постановою КМУ від 31.01.01 р. № 78.

Лист МОН від 07.03.19 р. № 1/11-2472.

4. Чи можна грошову винагороду педпрацівникам закладу виплачувати частинами протягом року?

Згідно зі ст. 57 Закону від 05.09.17 р. № 2145-VIII «Про освіту» держава забезпечує виплату педпрацівникам щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків.

Відповідно до Порядку надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам навчальних закладів державної та комунальної форми власності за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, затвердженого постановою КМУ від 05.06.2000 р. № 898 (далі – Порядок № 898), вказана винагорода надається на підставі положення, затвердженого керівником навчального закладу чи методичної установи за погодженням із профспілковим комітетом, і може включати додаткові критерії, крім визначених у п. 2 Порядку № 898, з урахуванням специфіки навчального закладу чи методичної установи. У Порядку № 898 не зазначено, що така винагорода може виплачуватися частинами протягом року. А от у положенні можуть бути визначені додаткові критерії оцінювання діяльності педпрацівника, конкретний розмір винагороди, строки її виплати, а також можливість її виплати частинами протягом року.

5. Як розрахувати необхідну кількість ставок вихователя для супроводу дітей за наявності у школі організованого підвезення учнів шкільним автобусом?

Відповідно до Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН від 06.12.10 р. № 1205 (далі – Наказ № 1205, ЗЗСО), за наявності у ЗЗСО організованого підвезення учнів шкільним автобусом для супроводу дітей вводиться додатково 0,5 штатної одиниці посади вихователя на один автобус (незалежно від кількості шкіл, що обслуговує автобус). Цього достатньо для забезпечення супроводу дітей вихователем зранку до закладу і після закінчення занять у закладі додому (обсяг роботи вихователя на 0,5 ставки – 15 годин на тиждень, 3 години на день за п’ятиденного робочого тижня).

Водночас у п. 2 Наказу № 1205 зазначено, що керівникам закладів надається право за виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для цього закладу, в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період.

Також п. 3 Наказу № 1205 керівникам закладів надано право в разі виробничої необхідності за рахунок спеціального фонду вводити додаткові посади.

6. Як правильно розрахувати необхідну кількість посад учителів у штатному розписі ЗЗСО?

Відповідно до Наказу № 1205 Типові штатні нормативи не встановлюють норми щодо визначення кількості вчителів у ЗЗСО. Кількість ставок вчителів визначається, виходячи з кількості годин за навчальними планами, розробленими на основі Типової освітньої програми, з урахуванням інваріантної та варіативної складових, поділу класів на групи для вивчення окремих предметів, кількості годин, передбачених для індивідуального та групового навчання учнів, інших вимог законодавства щодо організації освітнього процесу, з урахуванням норми на ставку 18 навчальних годин на тиждень.

У штатних розписах ЗЗСО зазначаються усі посади, передбачені у закладі, у тому числі і вчителі. Кількість ставок вчителів наводиться окремим рядком, виходячи з норми на ставку 18 навчальних годин на тиждень та відповідно до затвердженого тарифікаційного списку.

Лист МОН від 20.03.19 р. № 1/11-2850.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали