Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Мінзарплатне правило для нарахування ЄСВ: знайди свій випадок

Редакція

09.02.2017 3293 0 0

Скориставшись цією пам’яткою, ви завжди правильно застосуєте мінзарплатне правило щодо нарахування єдиного внеску у 2017 році. Із неї ви дізнаєтеся, коли потрібно, а коли ні нараховувати ЄСВ в сумі не менше ніж мінімальний внесок.
Через суттєве зростання розміру мінзарплати з 01.01.17 р. актуальним стало питання дотримання мінзарплатного правила, яке закладено до ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 р. № 2464-VI. Мова йде про ті випадки, коли база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід. У такому разі сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінзарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (наразі — 3200 грн), та ставки 22%.
В усіх наведених у таблиці випадках йдеться про:
— основних працівників (зокрема, якщо працівник — внутрішній сумісник), адже до зарплати зовнішніх сумісників мінзарплатного правила не застосовують;
— базу нарахування ЄСВ (зарплата (у т.ч. відпускні) + доплата до мінзарплати + лікарняні + винагорода за ЦПД) меншу за мінзарплату (у 2017 р. — 3200 грн).

База для нарахування ЄСВ менша за мінзарплату у працівника (-ці)

Розмір ЄСВ за місяць у 2017 р.

Який відпрацював повний місяць (усі робочі дні), у т.ч.:

грн

 — у місяці прийняття на роботу             

 

— у місяці звільнення з роботи

 

Який працює на умовах неповного робочого часу

 

Якого прийнято на роботу не з першого робочого дня місяця

 

Якого звільнено з роботи не останнім робочим днем місяця

 

Який частину місяця перебував у відпустці без збереження зарплати1

704 грн
(3200 грн х 22%)

Який увесь місяць перебував у відпустці без збереження зарплати і жодних доходів за місяць не нараховано

ЄСВ не нараховують

Який до того ж внутрішній сумісник2

 

Який увесь місяць був на лікарняному3

грн

Який відпрацював частину місяця, а іншу — хворів3 (порівнюють загальну суму зарплати та лікарняних, які припадають на відповідний місяць)

 

Який увесь місяць був в оплачуваній відпустці

 

Який відпрацював частину місяця, а іншу — був у відпустці4

 

Яка частину місяця працювала, а частину перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами5

 

Який одночасно із зарплатою одержував винагороду за цивільно-правовим договором (порівнюють загальну суму зарплати та винагороди, яка припадає на відповідний місяць)

 

Інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації і до доходів якого застосовують ставку єдиного внеску 8,41%

Фактичний заробіток х 8,41%

Інваліда, який працює у підприємця повний місяць, у т.ч.:

грн

— якщо його прийнято на роботу у перший робочий день місяця

 

— якщо його звільнено з роботи останнім робочим днем місяця

 

— якщо він працює на умовах неповного робочого часу та в інших наведених вище випадках для звичайних працівників, коли діє мінзарплатне правило

 

Всеукраїнської громадської організації інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, на заробіток якого нараховують єдиний внесок за ставкою 5,3%

Фактичний заробіток х 5,3%

Інваліда, який працює на підприємстві (організації) громадських організацій інвалідів, на зарплату якого єдиний внесок нараховують за ставкою 5,5%

Фактичний заробіток х 5,5%

Який працює на підприємстві (організації) громадських організацій інвалідів, на заробіток якого єдиний внесок нараховують за ставкою 22%

704 грн
(3200 грн х 22%)

 1 Не стосується випадку, коли працівник був у відпустці без збереження зарплати на період проведення АТО. У такому випадку внесок нараховують на фактичну зарплату.
2 Зарплату за основною посадою додають до зарплати за сумісництвом і лише потім з метою оподаткування ЄСВ порівнюють одержану суму із мінзарплатою.
3 Для працівника, у якого початок та закінчення лікарняного припадають на різні місяці, єдиний внесок у місяці початку лікарняного нараховується на фактичний дохід, оскільки загальна сума доходу ще невідома (суму лікарняних буде визначено після надання листка непрацездатності).
4 Під час нарахування перехідних відпускних із мінзарплатою порівнюють ту суму відпускних, яка припадає саме на цей місяць. Відповідно, до зарплати, яку порівнюють із мінімальною, в наступному місяці увійде частина відпускних за такий місяць, яку було нараховано у попередньому місяці. Нарахування внеску за такий місяць із застосуванням мінзарплатного правила доцільно проводити після того, як буде відома сума заробітку за весь місяць.
5 Якщо у декрет жінка пішла у 2016 році, а закінчиться він у 2017 р., і сума допомоги, розподілена по місяцях, виявляється нижчою за мінзарплату (зокрема, через збільшення її розміру), потрібно у місяцях, у яких сума мінзарплати виявляється більшою за суму допомоги за цей місяць, здійснити донарахування єдиного внеску виходячи із зміненого розміру мінзарплати за такий місяць.

Джерело: http://km.sfs.gov.ua/media-ark/news-a...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали