Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Компенсація за затримку виплати доходів (зарплати, індексації тощо)


Тетяна МОЙСЕЄНКО,
податковий консультант

Компенсацiя громадянам втрати ними частини доходiв у зв’язку з несвоєчасною їхньою виплатою з 2001 року проводиться вiдповiдно до Закону України вiд 19.10.2000 р. № 2050 «Про компенсацiю громадянам втрати частини доходiв у зв’язку з порушенням строкiв їх виплати» та постанови КМУ вiд 21.02.2001 р. № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсацiї громадянам втрати частини грошових доходiв у зв’язку з порушенням термiнiв їх виплати».

Відповідно до ст. 2 Закону № 2050 і п. 3 Постанови № 159, у разі затримки працедавцем виплати нарахованих доходів (зарплати, разом із сумою індексації, інших доходів), які отримують фізичні особи у гривнях на території України і які не мають одноразового характеру, на один і більше календарних місяців, такий роботодавець в місяці погашення заборгованості по зарплаті одночасно нараховує компенсацію у зв’язку з порушенням термінів її виплати. Але якщо невчасна виплата зарплати відбулась за виною працівника, тоді зазначена компенсація не нараховується (ст. 5 Закону №2050).

Виплати, які в трудовому законодавстві розглядаються як одноразові виплати і на які компенсація не нараховується включають одноразову допомога при виході на пенсію, винагороду за наслідками роботи за рік, матеріальну допомогу тощо.

При цьому, несвоєчасно виплачена індексація, яка нараховується за минулі періоди, також стає об’єктом для нарахування компенсації у місяці виплати сум індексації.

А чи треба нараховувати суму індексації на компенсацію, яка нарахована у місяці погашення заборгованості по несвоєчасній виплаті заробітної плати? Відповідь знаходимо в абзаці шостому п. 3 Порядку №1078: суми компенсації не належать до об’єктів індексації, тому на суми компенсації за невчасну виплату зарплати індексація не нараховується.

Як автор вище зазначила, нарахування і виплата суми компенсації здійснюються в тому ж місяці, в якому виплачується заборгованість по зарплаті. Зверніть увагу, що суму компенсація треба обчислювати із суми «чистого» доходу, який виплачується на руки (тобто суми до виплати без ПДФО, ВЗ, ЄСВ).

Механізм розрахунку компенсації докладно описано у п. 4 Порядку №159. Наведемо розрахунок суми компенсації у вигляді формули:

Ск = (Дн/в х Приріст Іі) : 100, де:

Ск — сума компенсації;

Дн/в — дохід, не виплачений за відповідний період після утримання податків та обов’язкових платежів;

Приріст Іі — приріст індексу інфляції у відсотках за період невиплати. Його визначають множенням місячних індексів інфляції за період невиплати доходу. При цьому до розрахунку не включаються:

  • індекс інфляції місяця, за який виплачується дохід;
  • індекс інфляції місяця, в якому виплачується заборгованість (оскільки індекс цього місяця ще невідомий).

Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

У разі якщо індекс інфляції за період невиплати доходу, розрахований наростаючим підсумком, не перевищував 100%, то компенсація не нараховується.

Приклад
На підприємстві зарплата за грудень 2015 р. виплачується у березні 2016 р. Сума зарплати за грудень разом з сумами індексації, нараховану до виплати (після утримання ПДФО, ВЗ, ЄСВ) становила 35 тис. грн.

Отже, нараховуючи заробітну плату за березень, до неї буде донарахована сума компенсації за затримку виплати заробітної плати за грудень 2015 р. Визначимо загальну суму компенсації.

Спочатку розрахуємо приріст індексу інфляції за період невиплати заробітної плати.

За грудень 2015 р. — множимо місячні індекси січня та лютого 2015 р. включно (цифри умовні): (1,029 х 1,015 х 100) = 104,4%.

Відповідно величина приросту споживчих цін: 104,4% - 100% = 4,4.

Далі обчислимо суму загальної компенсації за затримку виплати грудневої зарплати:

(35 000,00 х 4,4) : 100 = 1540,00 грн.

В якому місяці суму компенсації оподатковуються ПДФО і ВЗ?
Оскільки нарахування компенсації проводиться в місяці виплати заборгованості, то, відповідно, і включається вона до доходу цього місяця. Відповідно до пп. 2.2.8 Інструкції зі статистики зарплати, сума компенсації включається до фонду додаткової заробітної плати, отже при нарахуванні і утриманні ПДФО і ВЗ сума компенсації оподатковується разом із іншою, нарахованою у місяці її виплати, заробітною платою.

 

 

Джерело: http://dominanta.in.ua/turnjs4/sample...

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
03.07.2025
Працівник перебуває на лікарняному: що з щорічною додатковою відпусткою
Період перебування працівника на лікарняному не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки. Більше за темою: Директор у відпустці, у відрядженні, на лікарняному: як організувати роботу підприємства? Чи враховувати суми лікарняних при нарахуванні резерву оплати відпусток Ч...
03.07.2025
Які ідентифікатори заяв у е-формі слід застосовувати з метою одержання доплати ЄСВ для членів сімейного ФГ
Заява за формою згідно з додатком 1 – за ідентифікатором форми F1317401. Заява за формою згідно з додатком 2 приєднується шляхом заповнення «Документу довільного формату» за ідентифікатором форми J/F1360102 (формат pdf із обмеженням розміру не більше 5 МБ). Більше за темою: Унесен...
03.07.2025
Що обов’язково слід указати в договорі з домашніми працівниками
Використовуєте працю домашніх працівників? Як підписати з ними трудовий договір та що в ньому вказати? Більше за темою: Наказ про скасування призупинення дії трудового договору Домашні працівники: тепер усе буде згідно з КЗпП! У цьому договорі зазначаються дані роботодавця та працівника, місце вик...
Кращі матеріали