Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли виникає право на податковий кредит

04.07.2019

Продавець відправив податкову накладну (далі – ПН) на реєстрацію із запізненням (порушив граничний строк). Її заблокували. Коли покупець зможе сформувати податковий кредит?

Загальні правила

У разі зупинення реєстрації ПН обидва контрагенти дотримуються загальних правил відображення у звітності з податку на додану вартість (далі – ПДВ) податкових зобов’язань та податкового кредиту.

Так, згідно з п. 201.10 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для покупця підставою для нарахування сум ПДВ, що належать до податкового кредиту, є ПН, зареєстрована продавцем в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Водночас відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН:

  • не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту;
  • зобов’язує продавця включити суму ПДВ із незареєстрованої ПН до податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Отже, покупець не матиме права на податковий кредит доти, доки не буде зареєстровано ПН. Це право зберігається за ним упродовж 1095 календарних днів з дати її складення (п. 198.6 ПКУ).

Зазвичай податковий кредит за своєчасно зареєстрованою ПН покупці відображають у тому звітному періоді, коли її було складено. У разі порушення граничного строку реєстрації суму ПДВ включають до податкового кредиту за звітний податковий період, у якому зареєстровано ПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати її складення.

Граничні строки

Нагадаємо, що реєстрацію ПН в ЄРПН потрібно здійснювати з урахуванням граничних строків, установлених у п. 201.10 ПКУ. Для ПН, складених:

  • з 1-го по 15-й календарний день місяця, – не пізніше останнього дня цього місяця;
  • з 16-го по останній календарний день місяця, – не пізніше 15-го календарного дня наступного місяця.

Водночас на період зупинення реєстрації ПН 1095-денний перебіг не переривається.

Важливі події

Податкову накладну, реєстрацію якої зупинено, реєструють у ЄРПН у день настання однієї з таких подій:

  • ухвалення та набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН;
  • набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН;
  • протягом 5–7 робочих днів комісія регіонального рівня не ухвалила відповідне рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН.

Таку вимогу містить п. 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117 (Порядок № 117).

Висновки

З огляду на викладене, якщо реєстрацію ПН у ЄРПН зупинено, зазначену в ній суму ПДВ після припинення процедури такого зупинення можна віднести до складу податкового кредиту:

  • у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН – упродовж 1095 календарних днів з дати складання ПН;
  • у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН – протягом 1095 календарних днів з дати складання ПН, але не раніше дати такої реєстрації.

Зазначений порядок віднесення суми ПДВ до податкового кредиту в разі розблокування ПН наведено і в листі Державної фіскальної служби від 23.08.2018 р. № 3682/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

http://devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
14.05.2025
ДПС наклала штрафи на низку підприємств за розрахунки без використання РРО
Автошколам чотирьох областей надано штрафи за розрахунки без застосування РРО/ПРРО, невидання розрахункових документів за надані послуги та відсутність офіційного оформлення трудових відносин із найманими працівниками. Більше клієнтів, ніж відображено у доходах, та неоформлені працівники – так...
14.05.2025
Неповний перелік документів не повинен бути підставою для відмови в адмінсправі: Мін’юст
Основна мета принципу офіційності, запровадженого Законом від 17.02.2022 № 2073-IX, – спростити процедури для громадян, звільнивши їх від необхідності виконувати роль «кур’єра» між різними державними установами. З прийняттям Закону від 17.02.2022 № 2073-IX «Про адмініст...
14.05.2025
ФОП не надав інформацію на адвокатський запит: можливі наслідки
Апеляційний суд зобов’язав ФОП надати адвокату у відповідь на адвокатський запит інформацію з дотриманням вимог законодавства про захист конфіденційної та комерційної інформації, а також інформації щодо персональних даних. На Хмельниччині адвокат звернувся до суду з позовом до фізособи-підприє...
Кращі матеріали