Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли слід відображати в декларації АН і РК, складені до АН?

11.10.2019

У ЗІР (категорія 116.05) розглянуто таке питання. У декларації акцизного податку (затверджена наказом Мінфіну від 23.01.15 р. № 14, далі – Наказ № 14, декларація) за який період слід відображати акцизні накладні (далі – АН) і розрахунки коригування (далі – РК), якщо дата складання таких АН/РК і дата їх реєстрації в ЄРАН припадають на різні звітні періоди?

Свою відповідь на це цілком конкретне запитання податківці починають ііз того, де саме у формі декларації відображаються АН/РК. Також зазначено, що РК, складені до АН із причини зміни обсягів реалізованого пального (зменшення або збільшення), відображаються у графах 4 та 5 додатка 1 до декларації.

Причому, згідно з порядком заповнення декларації (затверджений Наказом № 14), у цих графах відображаються коригування обсягів пального (отриманого і реалізованого) тільки з РК, зареєстрованих в ЄРАН.

У роз’ясненні податкова доходить висновку, що в декларації відображаються АН/РК, зареєстровані в ЄРАН у тому звітному періоді, за який подається декларація. У тому числі і РК, складені у двох примірниках (у разі реєстрації в ЄРАН другого примірника в тому звітному періоді, за який подається декларація).

Завважимо, що формулювання цього висновку (передостанній абзац листа) може поставити у глухий кут платників акцизу. На початку фрази зазначено: «...АН/РК, які зареєстровані в ЄРАН того звітного періоду, за який подається Декларація...» [виділено нами. – Ред.]. Проте оборот «того звітного періоду» в українській мові може означати як «у тому звітному періоді» (тобто коли зареєстровані РК), так і «за той звітний період» (але тоді після слів «які зареєстровані в ЄРАН» повинна стояти кома).

Ось і доводиться міркувати: чи то податківці в цій фразі кому пропустили, чи то оборот двозначний застосували. Якби було написано «зареєстровані в ЄРАН у тому звітному періоді», сумніви б не виникли.

Допоможе розвіяти сумнів «старе» роз’яснення цього ж питання (переведене в ЗІР до категорії недіючих у зв’язку зі змінами законодавства з 01.07.19 р.). У ньому чітко написано «...в Декларації відображаються ті акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних, які зареєстровані в ЄРАН у тому звітному періоді, за який подається Декларація». А принцип обчислення акцизного податку з реалізації пального в оновленій декларації не змінився.

ЗІР, категорія 116.05

Питання:

В декларації якого звітного періоду відображаються обсяги пального за складеними акцизними накладними/розрахунками коригування, якщо дата їх складання та дата реєстрації в ЄРАН припадають на різні звітні періоди, та як відображаються обсяги пального за складеними розрахунками коригування до акцизних накладних у зв’язку із збільшенням/зменшенням обсягу отриманого/реалізованого пального?

Відповідь:

Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального здійснюється у додатку 11 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального відповідно до пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 ПКУ» (далі – Додаток 11) до декларації акцизного податку (далі – Декларація), форма та Порядок заповнення та подання яких (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 23.01.15 р. № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», зі змінами та доповненнями.

Додаток 11 заповнюють усі платники акцизного податку з реалізації пального (в тому числі виробники). Дані заносяться за акцизними складами/акцизними складами пересувними із зазначенням їх унікального номера в розрізі товарів (продукції) за кодами згідно з УКТЗЕД, зокрема:

  • у графі 4 «Обсяги пального за місцем діяльності за акцизними накладними, коригувальними акцизними накладними (в тис. л, приведеного до t 15 °C) – отриманого» зазначаються обсяги пального, приведеного до t 15 °C, отриманого суб’єктом господарювання у звітному періоді згідно з митними деклараціями та акцизними накладними/розрахунками коригування до акцизних накладних (далі – АН/РК), зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) (пп. 4 п. 2 розд. V Порядку);
  • у графі 5 «Обсяги пального за місцем діяльності за акцизними накладними, коригувальними акцизними накладними (в тис. л, приведеного до t 15 °C) – реалізованого» зазначаються всі обсяги пального, приведеного до t 15 °C, реалізованого у звітному періоді за зареєстрованими в ЄРАН АН/РК, складеними суб’єктом господарювання (пп. 5 п. 2 розд. V Порядку).

Тобто у Декларації відображаються АН/РК, які зареєстровані в ЄРАН того звітного періоду, за який подається Декларація, в тому числі ті, що складені у двох примірниках – у разі реєстрації в ЄРАН другого примірника того звітного періоду, за який подається Декларація.

При цьому відображення розрахунків коригування до акцизних накладних здійснюється у таких графах Додатка 11:

  • у графі 4 зазначаються обсяги збільшення/зменшення пального згідно з розрахунками коригування до вхідних (отриманих) акцизних накладних;
  • у графі 5 зазначаються обсяги збільшення/зменшення пального згідно з розрахунками коригування до вихідних (надісланих) акцизних накладних.

ЗІР, категорія 116.07

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Контроль за роботою водіїв повинен здійснюватися незалежно від протяжності маршрутів та інших обставин
Відповідальність настає за невикористання картки водія та невиконання водієм обов'язку з роздрукування інформації на паперовому носії про режим роботи та відпочинок водія, або про недотримання водієм режиму праці та відпочинку. Укртрансбезпека інформує про судову практику Верховного Суду у справах щ...
16.05.2025
Як заповнити форму № 20-ОПП, якщо об’єкт оподаткування не має назви вулиці та номеру будинку
Для заповнення форми № 20-ОПП першоджерелом даних щодо об’єкта оподаткування, зокрема, щодо його місцезнаходження (адреси), є правовстановлювальні документи, які є актуальними на дату її подання. Більше за темою: Форма № 20-ОПП: правила подання та заповнення Яка інформація зазначається у...
16.05.2025
Оприлюднено судову практику щодо корпоративних спорів та корпоративних прав за 2024 рік
Зроблено аналіз судової практики розгляду справ щодо корпоративних спорів та корпоративних прав за 2024 рік. Східний апеляційний господарський суд здійснив аналіз судової практики розгляду справ щодо корпоративних спорів та корпоративних прав за 2024 рік. Зокрема, проаналізовано судову статистику, ...
Кращі матеріали