Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коли реєструвати від’ємний РК, щоб не виник показник ∑перевищ?

13.12.2019 459 0 0

Нагадаємо, що абзацом сімнадцятим п. 201.10 Податкового кодексу (далі – ПК) передбачено спеціальний строк реєстрації від’ємних розрахунків коригування (далі – РК) – 15 календарних днів із дня отримання такого РК покупцем. Проте фактично ця норма не працює, про що неодноразово говорили фіскали у своїх роз’ясненнях.

Вони це повторили і в Індивідуальній податковій консультації від 15.11.19 р. № 1333/ІПК/07-16-04-01-10. 

Чому ж не працює норма? От як роз’яснює цей «феномен» податкова. Річ у тому, що нормами ПК не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем РК від постачальника. Не відома точка відліку цих 15 днів. Тому платникам ПДВ слід зареєструвати від’ємний РК у строки, передбачені абзацами п’ятнадцятим і шістнадцятим п. 201.10 ПК. Тобто у стандартні строки, установлені для реєстрації податкових накладних і додатних РК. 


ГУ ДПС У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 15.11.2019 р. № 1333/ІПК/07-16-04-01-10

Головне управління ДПС у Закарпатській області розглянуло звернення щодо термінів реєстрації розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями (далі - Податковий кодекс), повідомляє.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу).

Підпунктом 1 пункту 31 Закону України від 07 грудня 2017 року № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу доповнено нормою, згідно з якою реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

  • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
  • для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
  • для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзаци 14-17 пункту 201.10 статті 201 ПКУ).

Водночас Податковим кодексом не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем такого розрахунку коригування.

Тому з метою недопущення помилок при складанні податкової звітності та уникнення непорозумінь при обрахунку у системі електронного адміністрування ПДВ суми перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН  (Σ Перевищ), рекомендуємо реєстрацію розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг здійснювати з урахуванням термінів, визначених абзацами 15-16 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали