Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які особливості обкладення ПДВ підприємств з надання комунальних послуг

18.03.2024 23 0 0

Відповідно до Податкового кодексу (далі – ПК) платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу й інші*, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом. Про це розповіла під час вебінару на каналі «Допомога платнику» Ольга Познякова – заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області. 

* Інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, нараховують плату за абонентське обслуговування, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості. 

Як інформує Ольга Михайлівна, зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов’язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку. 

Окрім цього, згідно з п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПК, тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та/або послуги зі зменшення навантаження відповідно до Закону від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом. 

Зазначена норма ПК поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у п. 187.1 та 198.2 ПК, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2026 року. 

Виходячи із зазначеного, особи, що застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пп. 14.1.266 ПК, визначені п. 187.1, 187.10, п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПК. 

«Про застосування касового методу податкового обліку платник податку робить відмітку у відповідному полі податкової декларації з ПДВ, – говорить пані Ольга, – Розрахунок розподілу сум податку на додану вартість, нарахованого (сплаченого) у зв'язку з отриманням товарів/послуг, при постачанні яких застосовуються одночасно касовий метод визначення податкових зобов'язань і податкового кредиту та загальні правила визначення податкових зобов'язань і податкового кредиту зазначається у таблиці 4 додатку 6 до декларації з ПДВ». 

Таким чином, суми ПДВ сплачені споживачами за комунальні послуги та нараховані надавачем послуг за відповідний звітний (податковий) період, підлягають сплаті до державного бюджету. 

Відповідно п. 203.2 ПК сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 ПК  для подання податкової декларації. 

Невиконання норм п. 187.10,  пп. 14.1.266 та п. 203.2 ПК призводить у тому числі до відсутності (недостатності) ліміту для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування та подальших негативних наслідків та додаткових витрат у платника податків – виникнення штрафних санкцій як по ст. 1201 ПК, відповідно п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК (порушення строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування), так і по ст. 124 ПК (порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов’язання). 

ГУ ДПС у Черкаській області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали