Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які особливості включення курсових різниць до графи 22 Звіту про КІК

06.05.2024 9 0 0

Чи включаються до графи 22 Звіту про контрольовані іноземні компанії курсові різниці (коригування валютних рахунків покупців і постачальників), які у фінансовій звітності відображаються як «Інші операційні доходи» та «Інші операційні витрати»? 

Пунктом 392.5 Податкового кодексу (далі – ПК) встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, пп. 392.5.2 ПК передбачено, що контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт) до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». 

До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. 

Наказом Мінфіну від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту, скорочену форму Звіту та Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого орган (далі – Порядок). 

Формою Звіту передбачено графу 22 «Дохід (виручка) від реалізації товарів (робіт, послуг) контрольованої іноземної компанії (грн)». 

Згідно з п. 22 Порядку у графі 22 Звіту зазначається сума доходу (виручки) контрольованої іноземної компанії за звітний фінансовий рік. Доходи повинні включати дохід від продажу товарно-матеріальних цінностей та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми. 

Фінансова звітність контрольованої іноземної компанії складається з урахуванням вимог міжнародних стандартів фінансової звітності. 

Пунктом 9 МСБО 1 «Подання фінансової звітності» визначено, що фінансова звітність є структурованим відображенням фінансового стану та фінансових результатів діяльності суб’єкта господарювання. 

У Концептуальній основі складання та подання фінансових звітів, яка видана РМСБО у вересні 2010 року та переглянута в березні 2018 року, визначено поняття дохід, як збільшення економічних вигід протягом облікового періоду у вигляді надходження або збільшення корисності активів чи зменшення зобов’язань, що веде до збільшення власного капіталу, крім випадків, пов’язаних із внесками учасників власного капіталу. 

Абзацом 21 п. 7 МСБО 1  визначено, що інший сукупний дохід містить статті доходів або витрат (включаючи коригування перекласифікації), які не визнані у прибутку або збитку, як вимагають або дозволяють інші МСФЗ. Компонентами іншого сукупного доходу зокрема є: в) прибутки та збитки, що виникають внаслідок переведення фінансової звітності закордонної господарської одиниці (див. МСБО 21 «Вплив змін валютних курсів»). 

Відповідно до п. 8 МСБО 21 курсова різниця – це різниця, яка є наслідком переведення визначеної кількості одиниць однієї валюти в іншу валюту за різними валютними курсами. 

Пунктом 28 МСБО 21 встановлено, що курсові різниці, що виникають при розрахунках за монетарними статтями або при переведенні монетарних статей за курсами, котрі відрізняються від тих, за якими вони переводилися при первісному визнанні протягом періоду або у попередній фінансовій звітності, визнаються в прибутку або збитку в тому періоді, у якому вони виникають, за винятком наведеного в п. 32. 

Отже, до показника у графі 22 Звіту необхідно включати, зокрема, дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи, інші доходи. 

Таким чином, курсові різниці підлягають включенню до графи 22 Звіту, якщо є доходом такої контрольованої іноземної компанії. 

ЗІР, категорія 103.29


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали