Як встановити класність водієві
Присвоєння і зниження класів водіям автотранспортних засобів здійснюються згідно з положеннями, які регламентують ці питання. Такі положення розробляють на підприємствах як додаток до колективного договору, або їх затверджує роботодавець за погодженням із профспілковим органом.
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 30.12.2015 р. № 781/13/116-15
Щодо присвоєння водіям I та II класів та збереження класності водіям, присвоєної роботодавцем на попередньому місці роботи
У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто звернення і повідомляється.
Присвоєння водіям I та II класів здійснюється відповідно до кваліфікаційної характеристики професії водія автотранспортних засобів за категоріями «B», «C1», «D1», «D», «BE», «C1E», «CE», «D1E», «DE», затвердженої наказом Мінінфраструктури від 06.07.2012 р. № 374, яка міститься у Випуску 69 «Автомобільний транспорт» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (наказ Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.02.2006 р. № 136).
Приміткою до зазначеної кваліфікаційної характеристики передбачено, що у процесі роботи суб'єкт господарювання може присвоїти водію кваліфікацію II чи I класу. Для присвоєння II класу у посвідченні водія має бути дозвіл на керування транспортними засобами категорій «B», «BE», «C», «CE» або «DE» («D»), а також безперервний стаж роботи водієм III класу в цього суб'єкта господарювання не менше трьох років. Для присвоєння I класу має бути дозвіл на керування транспортними засобами категорії «B», «BE», «C», «CE», «D», «DE», а також безперервний стаж роботи водієм II класу в цього суб'єкта господарювання не менше двох років.
Отже, присвоєння водіям класності здійснюється поступово та оформлюється наказом по підприємству із встановленням доплати за класність.
Класність водіям присвоюється кваліфікаційною комісією на підприємстві під час кваліфікаційної атестації.
Чинними нормативно-правовими актами України не передбачено норми щодо збереження класності водіям, присвоєної роботодавцем на попередньому місці роботи. Прийняття рішення щодо цього питання є компетенцією керівника підприємства, організації, установи.
Згідно з частиною 5 статті 96 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) за грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції, робітникові може бути знижено кваліфікацію на один розряд.
Таким чином, присвоєння та знижування класів водіям автотранспортних засобів здійснюється згідно з положеннями, які регламентують ці питання та приймаються на підприємствах, в установах, організаціях як додаток до колективного договору, чи затверджуються роботодавцем, за погодженням з профспілковим органом.
Частиною 3 статті 32 КЗпП визначено, що у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Так, зниження робітникові кваліфікації на один розряд, у випадку грубого порушення ним технологічної дисципліни та інших серйозних порушень, не є зміною істотних умов праці, оскільки у цьому разі не змінюється зміст трудової функції за даною професією і відповідно робітника не потрібно повідомляти про це за два місяці.
Поновлення розряду провадиться відповідно до статті 96 КЗпП в загальному порядку, але не раніше ніж через три місяці після його зниження.
Разом з тим слід зазначити, що на сьогодні чинні Загальні положення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, які містяться у Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» (Розділ 2 «Професії робітників»), затвердженому наказом Мінпраці України від 29.12.2004 р. № 336, пунктом 12 яких передбачено, що за грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції або робіт, робітникові може бути знижена кваліфікація на один розряд. Поновлення розряду провадиться у відповідності до чинного трудового законодавства.
Директор Департаменту
О. Товстенко
Коментарі до матеріалу