Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як рахувати рентну плату, якщо дозвіл на спецводокористування закінчився у період дії карантину або воєнного стану

06.11.2023 64 0 0

Згідно з пп. 255.11.2 Податкового кодексу (далі – ПК) рентна плата за спеціальне використання води (далі – рентна плата) обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (далі – дозвіл), лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів. 

Водокористувачі, які використовують воду із змішаного джерела, обчислюють рентну плату, враховуючи обсяги води в тому співвідношенні, у якому формується таке змішане джерело, що зазначається, зокрема в дозволах ставок рентної плати та коефіцієнтів (пп. 255.11.3 ПК). 

Водокористувачі, які використовують воду з каналів, обчислюють рентну плату виходячи з фактичних обсягів використаної води, встановлених лімітів використання води, ставок рентної плати, встановлених для водного об’єкта, з якого забирається вода в канал, та коефіцієнтів (пп. 255.11.4 ПК). 

За відсутності у водокористувача дозволу із встановленими в ньому лімітами використання води рентна плата справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання (пп. 255.11.15 ПК). 

За понадлімітне використання води рентна плата обчислюється за кожним джерелом водопостачання окремо згідно з установленими ставками рентної плати та коефіцієнтами (пп. 255.11.14 ПК). 

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Водного кодексу (далі – ВК) спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу. 

Дозвіл видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (ч. 2 ст. 49 ВК). 

У дозволі встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин (ч. 21 ст. 49 ВК). 

Водночас, п. 21 ст. 11 Закону від 06.03.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що документи дозвільного характеру, що не обумовлені міжнародними зобов’язаннями або іншими обмеженнями, встановленими законом, строк дії яких закінчується у період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), вважаються такими, дію яких продовжено на період карантину та обмежувальних заходів і протягом трьох місяців з дня його/їх закінчення. 

Слід зазначити, що відповідно до п. 1 постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 встановлено, що з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – COVID-19), з 19.12.2020 до 30.06.2023 на території України установлено карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. 

Також, пп. 5 п. 1 постанови КМУ від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» визначено, зокрема, що строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування. 

Тобто, у разі закінчення строку дії дозволу у період дії карантину (до впровадження воєнного стану), дозволи вважаються чинними на цей період та впродовж трьох місяців з дня закінчення карантину. У разі закінчення строку дії дозволу у період воєнного стану, дозволи вважаються чинними на цей період та впродовж трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану. Тому, використання води, на підставі таких дозволів із встановленими в них лімітами, не вважається понадлімітним. 

У разі перевищення встановленого у дозволі річного ліміту використання води рентна плата обчислюється та сплачується у відповідності до пп. 255.11.13 ПК у п’ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів. 

ЗІР, категорія 118.04 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали