Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як самостійного відкоригувати ціну контрольованої операції та суму податкових зобов’язань

25.10.2023 27 0 0

Відділ трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС у Вінницькій області повідомляє, що відповідно до пп. 39.5.4.1 Податкового кодексу (далі – ПК) у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу «витягнутої руки», та/або не відповідають розумній економічній причині (діловій меті), платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, розрахувавши свої податкові зобов’язання відповідно до: 

  • максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була вище максимального значення діапазону цін (рентабельності); та/або 
  • мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була нижче мінімального значення діапазону цін (рентабельності). 

Згідно з пп. 39.5.4.2 ПК самостійне коригування є коригуванням платником податків ціни контрольованої операції, за результатами якого розрахована ціна відповідає принципу «витягнутої руки», навіть якщо така ціна відрізняється від фактичної ціни, встановленої під час здійснення контрольованої операції. 

Сума податкового зобов’язання, розрахованого за результатами самостійного коригування, підлягає сплаті у строки, визначені ст. 57 ПК. 

Нормами пп. 39.5.4.3 ПК визначено: платник податку не має права проводити самостійне коригування ціни контрольованих операцій та/або сум податкових зобов’язань під час проведення перевірки платника податків з питань дотримання принципу «витягнутої руки» таких контрольованих операцій. 

Платники податків на прибуток, які в звітному періоді здійснювали контрольовані операції, для проведення самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань, складають та подають додаток ТЦ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – декларація). 

У цьому додатку здійснюється розрахунок різниць, які відображаються у рядках 3.1.3 ТЦ та 3.1.4 ТЦ додатка РІ до декларації, для коригування фінансового результату до оподаткування. 

Додаток ТЦ може подаватись платником податку у складі як звітної (звітної нової), так і уточнюючої декларації. 

Внесення змін до податкової звітності у разі самостійного виправлення помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій звітності, платником податків здійснюється відповідно до норм ст. 50 ПК. 

Водночас звертаємо увагу, що Законом від 30.06.2023 № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК доповнено пп. 69.38 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення  або скасування воєнного стану на території України,  у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПК, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій передбачених п. 50.1 ПК та пені. 

ГУ ДПС у Вінницькій області 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали