Як оподаткувати дохід експедитора-нерезидента?
Платник податку на прибуток уклав із нерезидентом (юрособою) договір про надання транспортно-експедиторських послуг при здійсненні міжнародних перевезень. І виплатив нерезиденту-експедиторові дохід згідно із зазначеним договором.
У платника виникло запитання: як слід класифікувати дохід, виплачений експедиторові з українського джерела?
Виходячи з норм Податкового кодексу (далі – ПК) у платника є варіанти вважати дохід нерезидента-експедитора:
- або фрахтом – і утримати податок або за ставкою 6 %, або за ставкою, передбаченою міжнародним договором, укладеним Україною з країною нерезидента (п. 103.2, пп. «г» пп. 141.4.1, пп. 141.4.4 ПК);
- або виручкою від надання послуг – і взагалі не оподатковувати (пп. «й» пп. 141.4.1 ПК);
- або іншим доходом від провадження нерезидентом госпдіяльності на території України – і тоді утримати податок або за ставкою 15 %, або за ставкою, передбаченою міжнародним договором із країною нерезидента (п. 103.2, пп. «й» пп. 141.4.1, пп. 141.4.2 ПК).
Щоб визначитися з оподаткуванням конкретно для своєї ситуації, платник звернувся за допомогою до ДПС.
Перша Індивідуальна податкова консультація (далі – ІПК), отримана від ДПС, його не влаштувала, і він оспорив її в суді. Тому ДПС довелося надавати йому консультацію із зазначеного питання повторно, з огляду на висновки суду. Це і є ІПК від 08.11.19 р. № 1237/6/99-00-07-02-02-15/ІПК (далі – ІПК № 1237).
Наведемо висновки, зроблені ДПС в ІПК № 1237:
1. За договором транспортного експедирування експедитор виступає організатором надання послуг із перевезення вантажів. При цьому він може або сам здійснювати перевезення з використанням власного транспортного засобу, або залучати третіх осіб. Плата за перевезення вантажу, яку сплачує клієнт на користь експедитора, включає суму винагороди експедитора за виконання договору і суму компенсації витрат на організацію перевезення вантажу. Якщо отримані від клієнта гроші експедитор перераховує третім особам на оплату послуг, передбачених договором, ці суми є для експедитора транзитними, тобто не вважаються його доходом.
2. Фрахтом уважається виплата, яка здійснюється або за договором перевезення, або за договором найму (оренди) транспортного засобу. Виплата за договором транспортного експедирування має іншу природу і фрахтом не є.
3. Якщо ж експедитор здійснює перевезення вантажу власним транспортом, тоді його винагорода вважається фрахтом. У такому разі, виплачуючи експедиторові винагороду за послуги перевезення, замовник повинен утримати з виплати і сплатити податок на фрахт.
До відома! Аналогічний висновок щодо фрахту зроблений, наприклад, і в ІПК ГУ ДФС у м. Києві від 03.01.18 р. № 11/ІПК/10/26-15-12-03-11 (далі – ІПК № 11), і в роз’ясненні в ЗІР (категорія 102.16). Тільки там уточнюється, що до оподаткування виплати експедиторові за фрахт можуть застосовуватися положення міжнародного договору. У такому разі виплата може бути взагалі звільнена від оподаткування або до неї може бути застосована зменшена ставка податку.
А як оподатковувати виплату експедиторові, якщо для виконання договору транспортного експедирування він використовує транспорт і послуги третіх осіб?
Завважимо, що ІПК № 1273 не дає відповіді на це запитання.
Але, наприклад, з ІПК ДПС від 14.11.19 р. № 1305/6/99-00-07-02-02-15/ІПК (теж, до речі, наданої платникові на підставі висновків суду) випливає, що плата нерезиденту за надані транспортно-експедиторські послуги за договором транспортного експедирування є виручкою такого нерезидента згідно з пп. «й» пп. 141.4.1 ПК і не підлягає оподаткуванню за правилами пп. 141.4.2 ПК. Тобто взагалі не оподатковується.
Водночас, згідно з роз’ясненнями в ЗІР (категорія 102.16) і в ІПК № 11, якщо резидент:
- компенсує нерезиденту вартість фрахту, яку той сплатив фрахтувальникам – третім особам, то сума такої компенсації вважається іншим доходом, отриманим нерезидентом з українських джерел, тобто оподатковується за ставкою 15 % згідно з пп. «й» пп. 141.4.1 та пп. 141.4.2 ПК. Крім того, така виплата не підпадає під дію міжнародних договорів для звільнення від оподаткування або використання зменшеної ставки податку;
- заплатить за послуги фрахту безпосередньо фрахтувальникові-нерезиденту – тоді до такої виплати (фрахту) можна застосовувати положення міжнародного договору.
Як видно з наведених роз’яснень фахівців ДПС, ситуація з оподаткуванням доходу нерезидента за договором транспортного експедирування – неоднозначна. І висновки фахівці ДПС в окремих випадках можуть робити прямо протилежні. Тому, щоб уникнути неприємних сюрпризів при податковій перевірці, рекомендуємо платникам заздалегідь отримати ІПК для своєї конкретної ситуації. А якщо зміст такої ІПК платникові не сподобається, то можна і до суду звернутися. Цілком імовірно, що суд, вникнувши в деталі співпраці з експедитором-нерезидентом, стане на бік платника.
Коментарі до матеріалу