Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ при списанні нематеріального активу

26.01.2024 13 0 0

Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що, п. 4 НП(С)БУ 8 «Нематеріальні активи», затвердженого наказом Мінфіну від 18.10.1999 № 242, визначено, що нематеріальний актив – немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. 

Згідно з п. 185.1 Податкового кодексу (далі – ПК) об’єктом оподаткування є операції платників податку: 

  • з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПК, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; 
  • постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПК. 

Підпунктом 14.1.191 ПК визначено, що постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. 

Відповідно до пп. 14.1.244 ПК товари – матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення. 

Пунктом 34 НП(С)БО 8 передбачено, що нематеріальний актив списується з балансу в разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або неможливості отримання підприємством надалі економічних вигід від його використання. 

Відповідно до п. 198.5 ПК платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПК, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПК для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ПК). 

Якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації (п. 189.9 ПК). 

Отже, при здійсненні операцій із списання нематеріального активу у зв’язку з неможливістю отримання надалі економічних вигід від його використання, платник податку повинен врахувати норми п. 198.5 ПК і нарахувати податкові зобов’язання. 

При здійсненні операцій із списання нематеріального активу в разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі нараховуються податкові зобов’язання відповідно до п. 185.1 ПК та база обкладення ПДВ визначається згідно з п. 188.1 ПК. Причому податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПК не нараховуються. 

ГУ ДПС в Одеській області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали