Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як уникнути “зависання” сум по 632 рахунку при покупках у нерезидентів

29.11.2016

У деяких наших клієнтів інколи виникають ситуації, коли при проведенні надходження товарів та оплати за них, виникають залишки по рахунку 632, і це при тому, що взаєморозрахунки повинні були закритися під нуль.

Ось одна з таких ситуацій, коли спочатку проведена оплата, а потім надходження товарів від контрагента нерезидента (мал. 1).

Мал. 1 Документи “Платіжне доручення вихідне” та “Надходження товарів і послуг”

Сформовані проводки документів показано на мал. 2, де ми можемо бачити, як платіжне доручення сформувало проводку по переоцінці коштів на валютному рахунку.

Мал. 2 Проводки документів “Платіжне доручення вихідне” та “Надходження товарів і послуг”

Після формування оборотно - сальдової відомості по рахунку 632 (мал. 3) можемо спостерігати “зависшу” сумму по ДТ 632.

Мал. 3 Оборотно - сальдова відомість по рахунку 632

Оскільки документ надходження товарів і послуг не робить проводку по переоцінці валютного залишку на рахунку, а документ “Закриття періоду” робить переоцінку лише на кінець місяця, то сума 13390,87 так і залишиться висіти по ДТ 632.

Почав розбиратися у ситуації, піднімати законодавчі акти та ворушити алгоритми роботи 1С 8.2 і отримана відповідь на питання завислої суми шокувала своєю простотою.

А саме, якщо я правильно зрозумів норми ст. 153 Податкового кодексу (пп. 153.1.3 п. 153.1), ПСБО №21 (п. 4,5,8), Інструкції № 291 та узагальнюючу податкову консультацію № 574 я зрозумів, що:

1.      Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться (відповідно до п. 8 ПБО 21) на дату здійснення господарської операції та на дату балансу. Статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів, вважаються монетарними статтями. Монетарні статті в іноземній валюті на кожну дату балансу відображаються з використанням валютного курсу на цю дату.

2.          Згідно норм пп. 153.1.3 п. 153.1 ст. 153 Податкового кодексу, згідно з якими визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Якщо звернутися до п. 8 ПБО 21, то згідно з його нормами визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті слід проводити, зокрема, на дату здійснення господарської операції (це, наприклад, можуть бути господарські операції з придбання іноземної валюти, продажу цієї валюти, перерахування іноземної валюти в оплату товарів (робіт, послуг) або в погашення заборгованостей в іноземній валюті).  Отже, у ситуації, коли іноземну валюту продано або перераховано в оплату товарів (робіт, послуг), у погашення заборгованостей в іноземній валюті до дати звітного балансу (протягом одного кварталу), то позитивна або від'ємна різниця перший раз визначається на дату придбання валюти, а другий раз — на дату здійснення господарської операції (наприклад, на дату здійснення операції з продажу іноземної валюти, перерахування іноземної валюти в оплату товарів (робіт, послуг) тощо).

3.      Водночас немонетарними вважаються інші, ніж монетарні, статті балансу. Зокрема, до немонетарних статей належить дебіторська заборгованість, яка виникла внаслідок сплати на користь нерезидента авансу (передоплати) в іноземній валюті за товари, які ще не отримані; кредиторська заборгованість, яка виникла внаслідок отримання підприємством від нерезидента авансу (передоплати) в іноземній валюті за товари і для погашення якої, як очікується, підприємство реалізує (передасть) нерезидентові обумовлену у контракті кількість товарів.

4.      Мій висновок такий, що курсова різниця повинна розраховуватися перший раз на дату придбання валюти, а другий раз — на дату здійснення господарської операції, але тільки по монетарним рахункам, якими не являються аванси (рахунок 3712). Тобто в даному випадку потрібно при взаєморозрахунках з нерезидентом застосовувати рахунки АВАНСІВ, зокрема 3712.

Тому, насправді вищевказані операції потрібно було правильно проводити, ЛИШЕ З ВИКОРИСТАННЯМ РАХУНКУ 3721 ЗАМІСТЬ 632 ТАК (мал. 4, 5, 6):

Мал. 4 Документ “Платіжне доручення вихідне”

 

Мал. 5 Документ “Надходження товарів і послуг”

Мал. 6 Оборотно - сальдова відомість по рахунку 632

Джерело: https://docs.google.com/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали