Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як уникнути “зависання” сум по 632 рахунку при покупках у нерезидентів

29.11.2016

У деяких наших клієнтів інколи виникають ситуації, коли при проведенні надходження товарів та оплати за них, виникають залишки по рахунку 632, і це при тому, що взаєморозрахунки повинні були закритися під нуль.

Ось одна з таких ситуацій, коли спочатку проведена оплата, а потім надходження товарів від контрагента нерезидента (мал. 1).

Мал. 1 Документи “Платіжне доручення вихідне” та “Надходження товарів і послуг”

Сформовані проводки документів показано на мал. 2, де ми можемо бачити, як платіжне доручення сформувало проводку по переоцінці коштів на валютному рахунку.

Мал. 2 Проводки документів “Платіжне доручення вихідне” та “Надходження товарів і послуг”

Після формування оборотно - сальдової відомості по рахунку 632 (мал. 3) можемо спостерігати “зависшу” сумму по ДТ 632.

Мал. 3 Оборотно - сальдова відомість по рахунку 632

Оскільки документ надходження товарів і послуг не робить проводку по переоцінці валютного залишку на рахунку, а документ “Закриття періоду” робить переоцінку лише на кінець місяця, то сума 13390,87 так і залишиться висіти по ДТ 632.

Почав розбиратися у ситуації, піднімати законодавчі акти та ворушити алгоритми роботи 1С 8.2 і отримана відповідь на питання завислої суми шокувала своєю простотою.

А саме, якщо я правильно зрозумів норми ст. 153 Податкового кодексу (пп. 153.1.3 п. 153.1), ПСБО №21 (п. 4,5,8), Інструкції № 291 та узагальнюючу податкову консультацію № 574 я зрозумів, що:

1.      Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться (відповідно до п. 8 ПБО 21) на дату здійснення господарської операції та на дату балансу. Статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів, вважаються монетарними статтями. Монетарні статті в іноземній валюті на кожну дату балансу відображаються з використанням валютного курсу на цю дату.

2.          Згідно норм пп. 153.1.3 п. 153.1 ст. 153 Податкового кодексу, згідно з якими визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Якщо звернутися до п. 8 ПБО 21, то згідно з його нормами визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті слід проводити, зокрема, на дату здійснення господарської операції (це, наприклад, можуть бути господарські операції з придбання іноземної валюти, продажу цієї валюти, перерахування іноземної валюти в оплату товарів (робіт, послуг) або в погашення заборгованостей в іноземній валюті).  Отже, у ситуації, коли іноземну валюту продано або перераховано в оплату товарів (робіт, послуг), у погашення заборгованостей в іноземній валюті до дати звітного балансу (протягом одного кварталу), то позитивна або від'ємна різниця перший раз визначається на дату придбання валюти, а другий раз — на дату здійснення господарської операції (наприклад, на дату здійснення операції з продажу іноземної валюти, перерахування іноземної валюти в оплату товарів (робіт, послуг) тощо).

3.      Водночас немонетарними вважаються інші, ніж монетарні, статті балансу. Зокрема, до немонетарних статей належить дебіторська заборгованість, яка виникла внаслідок сплати на користь нерезидента авансу (передоплати) в іноземній валюті за товари, які ще не отримані; кредиторська заборгованість, яка виникла внаслідок отримання підприємством від нерезидента авансу (передоплати) в іноземній валюті за товари і для погашення якої, як очікується, підприємство реалізує (передасть) нерезидентові обумовлену у контракті кількість товарів.

4.      Мій висновок такий, що курсова різниця повинна розраховуватися перший раз на дату придбання валюти, а другий раз — на дату здійснення господарської операції, але тільки по монетарним рахункам, якими не являються аванси (рахунок 3712). Тобто в даному випадку потрібно при взаєморозрахунках з нерезидентом застосовувати рахунки АВАНСІВ, зокрема 3712.

Тому, насправді вищевказані операції потрібно було правильно проводити, ЛИШЕ З ВИКОРИСТАННЯМ РАХУНКУ 3721 ЗАМІСТЬ 632 ТАК (мал. 4, 5, 6):

Мал. 4 Документ “Платіжне доручення вихідне”

 

Мал. 5 Документ “Надходження товарів і послуг”

Мал. 6 Оборотно - сальдова відомість по рахунку 632

Джерело: https://docs.google.com/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
26.07.2025
Оновлено показники середньої зарплати за 2025 рік, яка враховується для обчислення пенсії
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за червень 2025 року становить 22 336,81 грн. Більше за темою: Стаж працівників для пільгових пенсій 25 липня 2025 року Пенсійним фондом затверджено показник середньої заробітної плати (до...
25.07.2025
ДПС роз’яснила особливості врахування зарплати при сплаті внесків до НПФ за працівника
Заробітна плата для цілей розд. IV ПК – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Яку заробітну плату потрібно враховувати роботодавцю-рези...
25.07.2025
Ідентифікатор форми останньої декларації разом із додатками 1 і 2 для ФОП – єдинника першої – другої груп, який припиняє підприємницьку діяльність
Форму податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578. Більше за темою: Мобілізований підприємець зник безвісти: чи можна припинити підприємницьку діяльність? За яким ідентифікатором форми подається (у т. ч. д...
Кращі матеріали