Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як ФОП – єдиннику четвертої групи перейти в третю групу протягом поточного року

Роз’яснення

14.01.2025 4 0 0

Відповідно до п. 298.8 Податкового кодексу (далее – ПК) порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування або відмови від спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до пп. 298.8.1–298.8.9 ПК. 

Платники єдиного податку четвертої групи можуть самостійно перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПК, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано відповідну заяву у порядку згідно з п. 298.2 ПК, за умови сплати податку за поточний рік у розмірі, що розраховується виходячи з 25 % річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на четвертій групі платників єдиного податку (пп. 298.8.7 ПК). 

Підпунктом 298.1.5 ПК встановлено, що за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених ПК, для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – Заява) до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. 

Форма Заяви затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308. 

До поданої Заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПК (абзац третій пп. 298.1.4 ПК). 

Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 (далі – Декларація) . 

Отже, фізособа-підприємець – платник єдиного податку четвертої групи протягом поточного року може самостійно перейти на сплату єдиного податку, за ставкою, встановленою для третьої групи, якщо відповідає умовам перебування на третій групі платників єдиного податку передбаченим пп. 3 п. 291.4 ПК. Для переходу на сплату єдиного податку, встановлену для третьої групи, ФОП – платнику єдиного податку четвертої групи необхідно: 

  • подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою. Заяву з розрахунком доходу за попередній календарний рік, не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу; 
  • сплатити до кінця кварталу, в якому подано Заяву, єдиний податок за поточний рік у розмірі, що розраховується виходячи з 25 % річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на четвертій групі платників єдиного податку. 

З урахуванням пп. 49.18.2 ПК Декларація платника четвертої групи подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (І, ІІ, ІІІ), в якому подано Заяву на сплату єдиного податку за ставкою, встановленою для третьої групи (з ІІ, ІІІ, ІV кварталу). 

При цьому в рядку 1 загальної частини Декларації зазначаються дві відмітки одночасно «Загальна», «Звітна». 

Зокрема, в «Розрахунковій частині декларації для фізичних осіб – підприємців» Декларації: 

  • рядки 12–14, 15.2, 16.1–16.6, 17 не заповнюються; 
  • в рядку 15 зазначається загальна сума податкового зобов’язання по єдиному податку, самостійно нарахована за податковий (звітний) період (значення переноситься із ряд. 15.1); 
  • в рядку 15.1 – зобов’язання по єдиному податку, самостійно нараховані виходячи з 25 % річної суми єдиного податку за кожний квартал, протягом якого ФОП перебував на четвертій групі. 

ГУ ДПС в Івано-Франківській області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали