Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як єдиннику врахувати повернення передоплати, якщо її сума перевищує суму поточного доходу?

Ситуація. Єдинник третьої групи (юрособа) отримав минулого року передоплату за товар. А в I кварталі звітного року повернув передоплату покупцеві у зв’язку з розірванням договору. Так вийшло, що дохід єдинника у цьому періоді виявився меншим від суми поверненої передоплати. Тому єдинник вирішив у декларації за I квартал узагалі не показувати повернення коштів. 

Запитання. Як тепер підприємству виправити цю помилку?

Відповідь. Як треба було вчинити і що тепер робити, підприємству детально роз’яснили фахівці ДПС в Індивідуальній податковій консультації від 07.10.19 р. № 624/6/99-00-04-04-03-15/ІПК (далі – ІПК № 624). 

Аналіз ситуації

Отримавши передоплату за товар, єдинник включив її суму до свого доходу та обклав єдиним податком (далі – ЄП) згідно з пп. 2 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК). Потім йому довелося повернути передоплату покупцеві. А в пп. 5 п. 292.11 ПК сказано, що не підлягає включенню до доходу єдинника сума передоплати, повернена покупцеві у зв’язку з розірванням договору. Тому єдинник мав право:

  • або відкоригувати дохід звітного періоду, у якому відбулося таке повернення (як це запропоновано в ІПК № 624);
  • або подати уточнюючу декларацію за той звітний період, у якому була отримана передоплата. У такій декларації потрібно зазначити суму оподатковуваного доходу без урахування суми, поверненої покупцеві, і відобразити зменшення податкових зобов’язань з ЄП за цей звітний період. Уточнити зобов’язання за минулий період можна також у складі декларації за поточний період (див., наприклад, роз’яснення в ЗІР, категорія 108.021.05).

У нашій ситуації єдинник вирішив відкоригувати дохід поточного звітного періоду. А саме: відняти від суми доходу, отриманого в I кварталі поточного звітного року, суму раніше визнаного доходу від передоплати. Але різниця вийшла від’ємна. Тоді він вирішив поки що не коригувати дохід.

Як потрібно було вчинити

Як випливає з ІПК № 624, у такій ситуації єдиннику потрібно було:

  • у декларації за I квартал – відобразити нульовий дохід і, відповідно, нульові зобов’язання з ЄП; 
  • у тому звітному періоді року, у якому сума отриманого доходу наростаючим підсумком перевищить «мінус» від повернення, – показати оподатковувану різницю (наприклад, у декларації за півріччя).

Як виправити помилку

Для того щоб виключити з оподатковуваного доходу суму передоплати, нашому єдиннику потрібно тепер подати уточнюючу декларацію за той звітний період, у якому відбулося повернення передоплати (I квартал звітного року). При цьому слід пам’ятати про строк давності для виправлення помилок (1 095 днів згідно з п. 102.1 ПК). 

Уточненку за I квартал потрібно заповнити в порядку, зазначеному в ІПК № 624 (відобразити нульовий дохід і нульові зобов’язання з ЄП), а в рядку 12 – показати уточнену суму податкових зобов’язань – 0 грн. Штрафних санкцій не буде, оскільки недоплата не виникне. 

Якщо єдинник «уточнюватиметься», наприклад у III кварталі звітного року, у якому відбулося повернення передоплати, тоді доведеться подати уточненку ще й за півріччя. Там потрібно буде наростаючим підсумком урахувати правильні показники декларації за I квартал, а в рядку 12 – зазначити уточнену суму податкових зобов’язань за півріччя. 

Відповідно, якщо помилка виправлятиметься в IV кварталі звітного року – тоді уточнювати доведеться декларації за I квартал, за півріччя і за три квартали. 

Як бачимо, чим пізніше буде виправлена помилка, тим більше клопоту завдасть цей захід. 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
02.07.2025
Інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці – це не перевірка
До вас навідалися представники Держпраці? Можливо це все-таки не перевірка, а інформаційно-роз’яснювальна робота! Більше за темою: Перевірки Держпраці: порядок проведення в період воєнного стану Держслужбовці діють відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 7 Закону від 02.12.2010 № 2735-VI &laq...
02.07.2025
Чи повертаються помилкові авансові внески при виплаті дивідендів на користь ФО
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів). Поряд з цим, законодавством не передбачено обмежень щодо врах...
02.07.2025
РРО, КОРО, ПРРО в разі закриття об’єкта оподаткування
Розкриємо нюанси, про які потрібно знати під час закриття об'єкта оподаткування. Більше за темою: Бібліотека Баланс № 11 «Застосування РРО/ПРРО в разі здійснення готівкових і безготівкових розрахунків» Звільнення від відповідальності за порушення у сфері застосування РРО/ПРРО, допущені...
Кращі матеріали