Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміни податку на прибуток у зв'язку з податковою реформою: нові платники, неприбутківці та високодохідники

24.06.2020 1089 0 0

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466) вносить корективи щодо податку на прибуток підприємств. Розглянемо, хто стане платником цього податку, чого чекати неприбутковим організаціям та високодохідникам.

Нові платники

Закон № 466 розширює коло платників податку на прибуток. У Податковому кодексі України (далі – ПКУ) після цих змін буде вказано, що платниками податку на прибуток вважаються (пп. 133.1.1 ПКУ):

  • юрособи, що є платниками єдиного податку, якщо вони виплачують доходи (прибутки) нерезиденту із джерелом їх походження з України, або в разі отримання скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії.

Водночас платники єдиного податку четвертої групи не є платниками податку на прибуток у разі виплати доходів із джерелом їх походження з України, які прирівняні до дивідендів;

  • фізособи-підприємці, у тому числі такі, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, щодо виплачених нерезиденту доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України.

Ці особи й раніше сплачували податок на прибуток, а саме утримували податок на репатріацію під час виплати нерезиденту доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України. Тепер вони здійснюватимуть це на законних підставах, а не з примусу податківців.

Водночас звітувати про виплату такого доходу й утримання з нього податку на прибуток (податку на репатріацію) ці особи будуть тільки за результатами року, а не як раніше вимагали податківці – за квартал, у якому здійснено виплату.

Крім того, з’явиться ще один новий платник податку на прибуток, а саме юрособа, яка утворена відповідно до законодавства інших країн (іноземні компанії) та має місце ефективного управління на території України. Такі юрособи стануть платниками податку на прибуток з 01.01.2021 р.

Неприбуткові організації

Закон № 466 дозволяє бути неприбутковими організаціями житлово-будівельним кооперативам (пп. 133.4.1 ПКУ) без відображення в їхніх установчих документах (або установчих документах організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) можливості передачі активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).

Отже, для житлово-будівельного кооперативу всі перешкоди для набуття неприбуткового статусу знято.

Чого чекати високодохідникам

Змінено критерій, який відносить суб’єктів господарювання до когорти високодохідників. Так, до них належать ті підприємства, річний дохід яких від будь-якої діяльності перевищує не 20 млн грн, а 40 млн грн (пп. 134.1.1 ПКУ). Ці зміни свідчать про те, що:

1) кількість високодохідників повинна зменшитися в декілька разів. Тобто стає більше підприємств-малодохідників (з 23.05.2020 р.);

2) усі платники податку на прибуток, які до 23.05.2020 р. були високодохідниками, оскільки мали дохід за 2019 рік понад 20 млн грн, а з 23.05.2020 р. стали малодохідниками (їхній дохід за 2019 рік був меншим ніж 40 млн грн), звітуючи за ІІ квартал уже можуть не застосовувати податкові різниці. Як відмовитися від податкових різниць посеред року – незрозуміло. Можливо, податківці дозволять це зробити тільки з наступного року, якщо ці підприємства не отримують дохід понад 40 млн грн. До їхніх роз’яснень про щось говорити складно;

3) ті підприємства, які з 23.05.2020 р. стали малодохідниками, можуть звітувати не щокварталу, а раз на рік. Робити це вони зможуть тільки звітуючи у 2021 році.

Пункт 137.5 ПКУ говорить, що тільки платники, у яких дохід не більше ніж 40 млн грн, можуть звітувати не щокварталу, а один раз на рік. Утім, ця норма з’явиться тільки з початку 2021 року. Тому ті платники податку на прибуток, у яких за 2019 рік сума доходу перевищила 20 млн грн, будуть звітувати у 2020 році щокварталу до кінця року. А вже за результатами роботи у 2020 році й у разі неперевищення доходу в 40 млн грн вони стануть малодохідниками, які звітують раз на рік.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали