Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Зміна облікової політики та коригування фінансового результату

22.01.2020

Положеннями Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування в зв'язку зі зміною облікової політики. Такі операції відображаються відповідно до правил бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 01.10.2018 р. № 4256/ІПК/28-10-27-01-11

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув лист щодо коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, які виникають у зв’язку зі зміною облікової політики, та керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Відповідно до п.135.1 ст.134 Кодексу базою оподаткування податку на прибуток підприємств є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із ст.134 Кодексу з урахуванням положень Кодексу.

Об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу (п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134 Кодексу).

Різниці, які передбачають коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), виникають відповідно до ст.. 138-140 Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування у зв’язку зі зміною облікової політики. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку під час визначення фінансового результату до оподаткування.

Відповідно до п.44.1 ст.44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п.44.1 ст.44 Кодексу.

Згідно із п.44.2 ст.44 Кодексу для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Платники податку, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об'єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.

Слід зауважити, що відповідно до п.12 «Порядку подання фінансової звітності», затвердженого Постановою КМ України від 28.02.2000 № 419, у разі переходу на складення фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності, проведення інвентаризації активів та зобов'язань підприємства є обов'язковим (на дату такого переходу).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, з питання визначення фінансового результату до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності у зв’язку зі зміною облікової політики, слід звертатися до Міністерства фінансів України.

Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
 

Коментарі до матеріалу
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
15.07.2025
Чи звільняються самозайняті мобілізовані особи від сплати військового збору в складі податкової звітності з єдиного податку
Так, звільняються фізособи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під...
15.07.2025
Чи може ТТН підтвердити товарний облік чи походження товару
ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включено до переліку документів, що підтверджують походження товару. Більше за темою: Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення? Вага (маса) вантажу та транспорт...
15.07.2025
Чи нараховується ПДВ, якщо операції з постачання товарів здійснено до реєстрації платником ПДВ
Платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, встановленими п. 198.5 ПК, оскільки товари/послуги придбано з ПДВ для використання в неоподатковуваних операціях. Більше за темою: Як визначити базу обкладення ПДВ у разі продажу сільгосппродукції, закупл...
Кращі матеріали