Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Виправлення помилки у зведеній ПН

09.06.2020 672 0 0

Якщо платником податку допущено помилку у зведеній податковій накладній, що складена за п. 199.1 ст. 199 ПКУ, зокрема зазначено зайву податкову накладну, яка не підлягала включенню до зведеної податкової накладної (податкову накладну, за якою податкові зобов’язання відповідно до п. 199.1 ст. 199 ПКУ не повинні були визначатися), то з метою вилучення такої зайвої податкової накладної платнику податку на дату виявлення помилки складає розрахунок коригування до такої зведеної податкової накладної, в якому виводиться в «0» (обнуляється) відповідний рядок зведеної податкової накладної, в якому зазначено таку зайву податкову накладну (за умови, що у графі 2 в такому рядку не були зазначені інші податкові накладні)


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 15.05.2020 р. № 2028/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання розрахунку коригування до зведеної податкової накладної, складенні' відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), та його відображення у податковій звітності зПДВ, а також щодо порядку відображення у такій звітності операцій, звільнених від оподаткування, і, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником податку виявлено помилку, допущену у графі 2 зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199 1 статті 199 ПКУ та зареєстрованої в ЄРПН, а саме у графі 2 зазначено зайну податкову накладну, складену на такого платника податку, та, відповідно, завищено податкові зобов’язання, визначені відповідно до вказаного пункту.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборі в, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а» і «в» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктем оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнеш ш податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податної ,у накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін та надали покупцю за його вимогою (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 ПКУ).

Відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання такі їх товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податког ої накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених гпи складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суни компенсації вартості товарів/послуг.

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307 у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 Порядку № 1307 (у тому числі і зведених податкових накладних, які складаються відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ), у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання, зокрема, відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ.

При цьому кожна така податкова накладна має бути вказана в окремому рядку податкової накладної, що складається відповідно до пункту 191.1 статті 199 ПКУ.

Згідно з пунктами 8 та 11 Порядку № 1307 у верхній лівій частині податкових накладних, що складаються відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ, у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робить ся помітка "X" та зазначається відповідний тип причини.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Отже, якщо платником податку допущена помилка у зведеній податковій накладній, складеної відповідно до вимог пункту 199.1 статті 199 ПКУ, зокрема, зазначено зайву податкову накладну, яка не підлягала включенню до
зведеної податкової накладної (податкову накладну, за якою податкові зобов’язання відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ не повинні були визначатися), то з метою вилучення такої зайвої податкової накладної платнику податку на дату виявлення помилки складає розрахунок коригування до такої зведеної податкової накладної, в якому виводиться в «0» (обнуляється) відповідний рядок зведеної податкової накладної, в якому зазначено таку зайву податкову накладну (за умови, що у графі 2 в такому рядку не були зазначені інші податкові накладні).

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.20 6 №21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21).

Згідно з підпунктом 5 пункту 3 розділу V Порядок № 21 у рядку 4.1 декларації вказується сума податкового зобов’язання за операціями, що оподатковуються за основною ставкою, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ, та коригування за такими операціями.

У рядку 4.2 вказується сума податкового зобов’язання за операціями, що оподатковуються за ставкою 7%, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ та коригування за такими операціями.

Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, обсяги коригування податкових зобов’язань, зазначені у розрахунку коригування до зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ, відображаються у рядку 4.1 або 4.2 декларації за звітний (податковий) період, у якому такий розрахунок коригування зареєстровано в ЄРПН.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали