Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Індексація доходів завідуючого ДНЗ у травні 2016 р. – це правомірно?

Чи виникло право на індексацію у травні 2016 року для педагогічних працівників? Цікавить конкретно розмір індексації для завідуючих ДНЗ зі стажем роботи 10 років . І чи має право роботодавець (сільська рада  не виплатити індексацію?

Відповідають спеціалісти Uteka:

Так, мав, але за певних умов.

Враховуючи стаж роботи завідувача ДНЗ, у липні 2012 р. для працівника за цією посадою мала бути визначена фіксована сум індексації  у зв’язку з підвищенням окладів на підставі постанови КМУ від 11.01.12 р. № 10. Припустимо вона складала 360 грн (цифри умовні).  Цей місяць став базовим.

При незначному підвищенні зарплати у січні 2013 р. (на підставі постанови КМУ від 27.03.13 р. № 197) фіксована сума індексації не змінилася, цей місяць став базовим.

Перед настанням вересня 2015 р., в якому був збільшені оклади (на підставі постанови КМУ від 16.09.15 р. № 731 Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери ), до фіксованої додалася ще й поточна індексація. Припустимо, вона дорівнювала 900 грн. Від загальної суми фіксованої та поточної індексації ми віднімали величину зростання окладів та інших складових зарплати, що збільшилися при зростанні окладів (припустимо це була сума 310 грн), і на кінець вересня отримали новий розмір фіксованої суми індексації. Припустимо вона дорівнювала 950 грн.

З 01.12.15 р. (на підставі постанови КМУ від 09.12.15 р. № 1013, далі – Постанова № 1013)) знову збільшилася оклади і розмір підвищення разом з постійними складовими, наприклад, становив 300 грн. Це при умові, що установою не був наданий статус постійної складової такій виплаті як премія за грудень, враховуючи, що у 2016 році не передбачалося її повторення.  Цілком правомірне рішення. За таких умов з урахуванням оновлених норм порядку проведення індексації фіксована сума індексації мала бути зменшена на 300 грн  і дорівнювати 650 грн. Тепер вона називається просто індексацією. Місяць стає базовим.

З 01.05.16 р. знову збільшилися оклади, і розмір підвищення разом з постійними складовими, наприклад, становив 250 грн. На цю величину слід зменшити індексацію в сумі 650 грн. Зазначимо, що до неї не додалася сума індексації, пов’язаної з ростом цін (в професійних колах її називають поточною), так як  в результаті розрахунків індексів споживчих цін починаючи з індексу січня, як того вимагав абзац другий п. 3 Постанови № 1013, і по березень (це останній місяць. який би міг вплинути на індексацію доходів травня), поріг індексації в 103 % не був перевищений. В цьому можна впевнитись: 1,009 (січень) х 0,996 (лютий) х 1,01 (березень) х 100 = 101,5%. Отже отримаємо новий розмір індексації доходів завідувача 400 грн (650 грн – 250 грн), на яку він мав право у травні.

Але могли бути і інші варіанти розвитку подій.

Або сільрада внесла зміни в положення про преміювання (шляхом внесення змін у колдоговір або виданням наказу) в частині того, що груднева премія стала постійною складовою і продовжує виплачуватися у 2016 році, і працівник правомірно втратив право на індексацію.

Або сільрада не дивлячись на те, що груднева премія носила разовий характер, прийняла не зовсім законне рішення і все одно скасувала право працівника на індексацію.

Розрахунок права на поточну індексацію почався, як і в попередній ситуації з індексу січня 2016 р., Результати розрахунків з січня по не перевищили поріг індексації, і право на неї у травні не виникло.

Що стосується фактів невиплати індексації, то це є порушенням, по-перше, Закону Про індексацію грошових доходів населення  (від 03.07.91 р. № 1282-XII), адже там йдеться не про відміну індексації, а про виплату її в межах фінансових ресурсів, а по-друге, Закону про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії (від 05.10.2000 р. № 2017-III), яким  передбачена виплата індексації задля підтримки купівельної спроможності громадян в у умовах зростання цін без будь-яких обмежень будь-якими ресурсами.

Відносно застосування норми «в межах фінансових ресурсів». Уряд більше року обіцяв розробити особливий порядок індексації, який би передбачав проведення індексації в межах фінансових ресурсів, але так і не розробив. Обмежилися внесенням такого вислову до Порядку проведення індексації (постанова КМУ від 17.07.03 р.). але це проблему не вирішило. Так і невідомо, як саме і в якій сумі обмеженість ресурсів вплине на зменшення суми індексації, наприклад, доходів завідувача ДНЗ. А раптом таке зменшення можна зробити вибірково, не торкаючись працівників із значним стажем?

Який би варіант роботодавець не вибрав, при розгляді справи в суді, якщо туди звернеться працівник, якому безпідставно скасували індексацію, законних аргументів на користь виплати в зменшеній сумі або невиплаті індексації роботодавець мати не буде. Як такі невиплати будуть розцінювати контролюючі органи з огляду на порушення названих вище законів, невідомо. Тому доцільно зберігати документальні підтвердження (розпорядження, накази тощо, якщо вони є), які містять вказівки для установи щодо нарахування в меншій сумі (або не нарахування взагалі) сум індексації.


 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали