Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ДПС: Топ – 5 найактуальніших запитань про сплату податків під час війни

05.04.2022 447 0 0

17 березня набрали чинності зміни до Податкового кодексу (далі – ПК), внесені Законом від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі – Закон № 2120).

Для роз’яснення новацій проведено «гарячу лінію». На запитання платників відповідала заступник начальника ГУ ДПС у Чернівецькій області Тетяна Булавка.

Запитання – відповіді

Плату за землю під час війни не нараховують та не сплачують всі землевласники чи лише за землю на територіях, на яких ведуться бойові дії?

Закон № 2120 вніс зміни до ПК, зокрема, доповнено новим пп. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК. Так, тимчасово на період з березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також земельних ділянок (земельних часток (паїв)), які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, визначається Кабінетом Міністрів України.

Як сплачується єдиний податок для платників-спрощенців першої та другої груп на час проведення воєнних дій?

Закон № 2120 вніс зміни до ПК, зокрема, доповнено новим п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК. Так, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, згідно з абзацом першим пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп, мають право не сплачувати єдиний податок. При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК єдиний податок не сплачувався (абзац другий пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

Уточніть щодо сплати єдиного внеску за себе підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та членами фермерського господарства у період воєнного станує

Дані категорії платників, у т. ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Разом з тим, і розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався (п. 9-19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464).

Які особливості оподаткування та подання звітності на період воєнного стану необхідно врахувати представникам бізнесу?

Закон № 2120 передбачає, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК, зокрема:

  • у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 ПК, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої ПК відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК);
  • платники податків, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не дотрималися визначених цим пунктом термінів виконання податкових обов’язків, звільняються від відповідальності, передбаченої ПК за невиконання податкових обов’язків, за умови виконання таких обов’язків протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов’язків (пп. 69.3 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК);
  • для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пп. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК);
  • тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 до 18 години (пп. 69.18 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

Чи включається до оподаткування вартість добровільно переданого дизпалива ДВА для перевезення гуманітарної допомоги для ЗСУ?

Ні. Операції з добровільної передачі, або відчуження, або вилучення товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь Збройних сил України та добровольчих формувань територіальних громад, Національної гвардії України, Службиі безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, а також на користь центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту, та/або закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності та/або структурниих підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, без попереднього або наступного відшкодування їх вартості, не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.

ГУ ДПС у Чернівецькій області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали