Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ДПС відповідає на питання щодо ведення ФОП Книги обліку доходів

15.02.2022

Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої - третьої груп (неплатники ПДВ) на підставі первинних документів ведуть облік в довільній формі в паперовому вигляді чи в електронному вигляді (в тому числі у форматі Excel) шляхом помісячного відображення доходів.

При цьому зазначаємо, що за бажанням платники першої - третьої груп єдиного податку можуть продовжувати вести облік доходів у книгах за попередньо визначеними формами. Окремих вимог до програмного забезпечення для ведення Книги обліку доходів не передбачено.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 21.01.2022 № 81/ІПК/20-40-24-06-09

Головне управління ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань ведення Книги обліку доходів, з урахуванням фактично викладених обставин, у межах компетенції повідомляє таке.

Платник податків у зверненні повідомив, що зареєстрований фізичною особою - підприємцем та є платником єдиного податку третьої групи (неплатник податку на додану вартість) та просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Чи можна вести Книгу обліку доходів за допомогою програми Excel?
  2. Чи є якісь спеціальні вимоги до програмного забезпечення, яке треба використовувати для ведення Книги обліку доходів?

Законом України від 14 липня 2020 року N 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців» (далі - Закон N 786) зокрема, внесені зміни до п. 296.1 ст. 296 ПКУ.

Так, з 01 січня 2021 року згідно з п. 296.1 ст. 296 ПКУ фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (далі - ПДВ), ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.

Наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020 N 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року N 579» з 01 січня 2021 року втратила чинність, зокрема, форма Книги обліку доходів та порядок її ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 N 579, та скасовано реєстрацію Книги обліку доходів у податкових органах.

Водночас зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом N 786 щодо форми обліку доходів у довільній формі в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо)), не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку першої - третьої груп (неплатниками ПДВ) вимог щодо ведення обліку доходів та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів та їх належне зберігання у відповідності до ст. 44 ПКУ.

Враховуючи вищезазначене, фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої - третьої груп (неплатники ПДВ) на підставі первинних документів ведуть облік в довільній формі в паперовому вигляді чи в електронному вигляді (в тому числі у форматі Excel) шляхом помісячного відображення доходів.

При цьому зазначаємо, що за бажанням платники першої - третьої груп єдиного податку можуть продовжувати вести облік доходів у книгах за попередньо визначеними формами. Окремих вимог до програмного забезпечення для ведення Книги обліку доходів не передбачено.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
15.07.2025
Чи можна звільнити працівника за аморальні дії
Коли можливе звільнення працівника за вчинення аморального проступку? Більше за темою: Звільнення працівника у зв’язку з втратою довіри та за аморальний проступок За вказаною підставою можуть бути звільнені учасники освітнього процесу, зазначені в ст. 52 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII &laq...
15.07.2025
Чи звільняються самозайняті мобілізовані особи від сплати військового збору в складі податкової звітності з єдиного податку
Так, звільняються фізособи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під...
15.07.2025
Чи може ТТН підтвердити товарний облік чи походження товару
ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включено до переліку документів, що підтверджують походження товару. Більше за темою: Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення? Вага (маса) вантажу та транспорт...
Кращі матеріали
Центр сповіщень