Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

ГНС отвечает на вопросы по ведению ФЛП Книги учета доходов

15.02.2022 265 0 0

Физические лица – предприниматели – плательщики единого налога первой – третьей групп (неплательщики НДС) на основании первичных документов ведут учет в произвольной форме в бумажном виде или в электронном виде (в том числе в формате Excel) путем помесячного отражения доходов.

При этом ГНС отмечает, что по желанию плательщики первой – третьей групп единого налога могут продолжать вести учет доходов в книгах по ранее определенным формам. Отдельные требования к программному обеспечению для ведения Книги учета доходов не предусмотрены.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 21.01.2022 № 81/ІПК/20-40-24-06-09

Головне управління ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань ведення Книги обліку доходів, з урахуванням фактично викладених обставин, у межах компетенції повідомляє таке.

Платник податків у зверненні повідомив, що зареєстрований фізичною особою - підприємцем та є платником єдиного податку третьої групи (неплатник податку на додану вартість) та просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Чи можна вести Книгу обліку доходів за допомогою програми Excel?
  2. Чи є якісь спеціальні вимоги до програмного забезпечення, яке треба використовувати для ведення Книги обліку доходів?

Законом України від 14 липня 2020 року N 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців» (далі - Закон N 786) зокрема, внесені зміни до п. 296.1 ст. 296 ПКУ.

Так, з 01 січня 2021 року згідно з п. 296.1 ст. 296 ПКУ фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (далі - ПДВ), ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.

Наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020 N 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року N 579» з 01 січня 2021 року втратила чинність, зокрема, форма Книги обліку доходів та порядок її ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 N 579, та скасовано реєстрацію Книги обліку доходів у податкових органах.

Водночас зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом N 786 щодо форми обліку доходів у довільній формі в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо)), не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку першої - третьої груп (неплатниками ПДВ) вимог щодо ведення обліку доходів та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів та їх належне зберігання у відповідності до ст. 44 ПКУ.

Враховуючи вищезазначене, фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої - третьої груп (неплатники ПДВ) на підставі первинних документів ведуть облік в довільній формі в паперовому вигляді чи в електронному вигляді (в тому числі у форматі Excel) шляхом помісячного відображення доходів.

При цьому зазначаємо, що за бажанням платники першої - третьої груп єдиного податку можуть продовжувати вести облік доходів у книгах за попередньо визначеними формами. Окремих вимог до програмного забезпечення для ведення Книги обліку доходів не передбачено.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы