ДФС щодо застосування санкцій за реалізацію пального без реєстрації
06.06.2017 391 0 0
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 13.05.2017 № 11856/7/99-99-12-03-03-17
Головні управління ДФС в областях, м. Києві,
Офіс великих платників податків ДФС
Про надання рекомендацій
Державна фіскальна служба України надсилає для використання у роботі Рекомендації щодо застосування санкцій за здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку та за порушення порядку реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а також неподання податкової звітності, інших санкцій в частині акцизного податку, притягнення до адміністративної відповідальності (далі – Рекомендації).
Рекомендації запроваджуються з метою забезпечення належного застосування штрафу за здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку (п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та за порушення порядку реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН (ст. 1202 Кодексу), а також неподання податкової звітності, інших санкцій під час контролю за справлянням акцизного податку, притягнення до адміністративної відповідальності.
Податкові консультації щодо відповідальності платників податків за зазначені вище порушення застосовувати у частині, що не суперечить цьому роз’ясненню.
Головним управління ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС довести зазначений лист до відома платників податків і підпорядкованих підрозділів та забезпечити його врахування під час проведення контрольно-перевірочної роботи та процедур адміністративного оскарження.
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо застосування санкцій за здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку та за порушення порядку реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН), а також неподання податкової звітності, інших санкцій в частині акцизного податку, притягнення до адміністративної відповідальності
Рекомендації запроваджуються з метою забезпечення належного застосування штрафу за здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку (п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України (далі – Кодекс)) та за порушення порядку реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН (ст. 1202 Кодексу), а також неподання податкової звітності, інших санкцій при контролю за справлянням акцизного податку, притягнення до адміністративної відповідальності.
1. Щодо здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку
Пунктом 117.3 ст. 117 Кодексу встановлено накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального у разі здійснення такими суб’єктами господарювання (далі – СГ) операцій з реалізації пального без реєстрації платниками акцизного податку, у порядку передбаченому цим Кодексом.
Акцизний податок – це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції) (п.п. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Підпунктом 194.1.1 п. 194.1 ст. 194 Кодексу передбачено обов’язкове додання податку на додану вартість до ціни товарів/послуг.
Отже, вартість реалізованого пального та, відповідно, сума з якої відбувається накладення штрафних санкцій встановлених п. 117.3 ст. 117 Кодексу, визначаються з урахуванням податку на додану вартість.
Порядок реєстрації платників акцизного податку визначено п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу та розділом ІІ Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального» (далі – Порядок № 113).
Форма заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального № 1-АКП (далі – Заява) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального», який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за № 405/28535 (далі – наказ № 218).
У Заяві надається інформація про всі введені в експлуатацію пункти (склади, комплекси, станції, інші об’єкти) з реалізації пального. Такі відомості мають містити перелік всіх пунктів з реалізації пального, де платником здійснюються операції, що відносяться до операцій з реалізації пального, визначені абзацом другим п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, незалежно від того, перебувають чи ні такі пункти у власності або оренді платника податку.
Дотримання Порядку № 113 необхідно для упередження застосування штрафних санкцій встановлених п. 117.3 ст. 117 Кодексу.
Датою реєстрації платника акцизного податку є дата включення його до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.
Отже, у разі здійснення юридичною особою або фізичною особою - підприємцем реалізації пального за відсутності відомостей про реєстрації такої особи в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального на такого СГ накладається штраф встановлений п. 117.3 ст. 117 Кодексу, у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального. Вартість реалізованого пального визначається за ціною такого пального з урахуванням податку на додану вартість.
Звертаємо увагу, що законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)» (далі – Закон № 1797) з 1 січня 2017 року підрозділ 10 «Інші перехідні положення розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктом 201, згідно якого штрафні санкції за:
здійснення СГ операцій з реалізації пального в ємностях до двох літрів без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку, передбачені п. 117.3 ст. 117 Кодексу, не застосовуються з дати виникнення зобов’язання щодо такої реєстрації (крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (абзац другий п.п. 14.1.212. п. 14.1 ст. 14 Кодексу));
порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН, передбачені ст. 1202 Кодексу, не застосовуються до осіб, які реалізують пальне в ємностях до двох літрів з дати виникнення зобов’язання щодо такої реєстрації».
2. Щодо типів перевірок з питання дотримання порядку складання акцизних накладних
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Так, згідно з п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Кодексу камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних СЕА ПДВ, а також даних ЄРАН та даних СЕАРП.
Звертаємо увагу, що з 1 січня 2017 року Законом № 1797 також доповнено ст. 76 Кодексу п. 76.3, відповідно до якого, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Нагадуємо, що листом ДФС від 22.11.2016 № 37477/7/99-99-12-03-03-17 до регіональних головних управлінь ДФС та Офісу великих платників податків ДФС для використання в роботі направлені Рекомендації щодо проведення камеральної перевірки декларації акцизного податку.
Камеральні перевірки податкової декларації акцизного податку юридичних осіб здійснюються посадовими особами підрозділів, які здійснюють контроль за оподаткуванням підакцизних товарів.
Наслідками камеральної перевірки податкової декларації акцизного податку можуть бути:
1) не встановлення жодних порушень та ознак, що можуть свідчити про ймовірні порушення податкового законодавства;
2) встановлення порушень та, відповідно, оформлення акту камеральної перевірки та складання податкового повідомлення-рішення (далі – ППР);
3) встановлення ознак (фактів), що можуть свідчити про ймовірні порушення податкового законодавства платником акцизного податку, який подав декларацію з вказаного податку, з подальшою підготовкою обґрунтованих пропозицій щодо необхідності проведення його документальної позапланової або фактичної перевірки, які оформлюються доповідною запискою (висновком) на ім’я керівника органу ДФС;
4) встановлення ознак (фактів), що можуть свідчити про ймовірні порушення податкового законодавства, або недостовірність даних, що містяться у декларації платника акцизного податку, з подальшою підготовкою та направленням письмового запиту про подання інформації та її документального підтвердження; після отримання та опрацювання (або неотримання) запитуваної інформації та її документального підтвердження визначається необхідність або недоцільність проведення документальної позапланової або фактичної перевірки такого платника;
5) встановлення ознак (фактів), що можуть свідчити про ймовірні порушення податкового законодавства контрагентами платника акцизного податку, який подав декларацію з вказаного податку, з подальшою підготовкою обґрунтованих пропозицій щодо необхідності проведення документальних позапланових або фактичних перевірок, його контрагентів, які оформлюються доповідною запискою (висновком) на ім’я керівника органу ДФС;
6) у разі одночасної наявності інформації про платників податків (декларанта та/або його контрагента(ів)), щодо яких встановлені ознаки (факти), що можуть свідчити про ймовірні порушення податкового законодавства при здійсненні реалізації пального, платником акцизного податку, який подав декларацію з вказаного податку, та/або його декларантами, а також інформації про включення такого (таких) СГ до плану-графіку документальних планових перевірок платників податків на наступний квартал (для планів-графіків, складених в 2017 році), надалі надається інформація для розгляду питання щодо необхідності включення в план-графік на наступний рік з дотриманням умов щодо періодичності включення платників податків відповідно до затверджених критеріїв ризиків (високих, середніх, низьких) у діяльності платника. Рішення про включення до плану перевірки дослідження питання складання та реєстрації в ЄРАН акцизних накладних з реалізації пального та сплати належних сум акцизного податку з реалізації пального може бути розглянуте з одночасним вирішенням питання щодо залучення до проведення перевірки фахівців структурних підрозділів територіальних органів ДФС, відповідно до закріплених функцій по контролю за здійсненням реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в ЄРАН.
У ході камеральних перевірок можуть виявлятися розбіжності між даними декларацій з акцизного податку платника податків та даними ЄРАН і іншої податкової інформації (зокрема, показниками митних декларацій, АСМО «Інспектор-2006», СЕА ПДВ, СЕАРП тощо), яка використана при здійсненні такої перевірки, що можуть свідчити про порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органів та невнесення до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, тобто здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального (п. 117.3 ст. 117 Кодексу), про порушення порядку реєстрації акцизних накладних (ст. 1202 Кодексу).
У разі виявлення в ході камеральних перевірок розбіжностей даних, що містяться у зареєстрованих акцизних накладних / розрахунках коригування в ЄРАН та деклараціях з акцизного податку, поданих платником акцизного податку, що реалізує пальне, зазначене може бути підставою для подальшого проведення контролюючими органами документальної позапланової перевірки особи, яка реалізує пальне (п.п. 78.1.18 п. 78.1 ст.78 та п. 231.9 ст.231 Кодексу), та позапланової виїзної у відповідних випадках отримувача пального (п. 231.9 ст.231 Кодексу).
Нагадуємо, що п.п. 1.2.2 п. 1.2 розділу І Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.2014 № 22, зазначено, що при організації проведення документальної позапланової або фактичної перевірки обґрунтовані пропозиції щодо необхідності її проведення оформлюються доповідною запискою (висновком) за підписом керівника відповідного структурного підрозділу, який має інформацію, що може слугувати підставою для проведення документальної позапланової або фактичної перевірки відповідно до чинного законодавства. Така записка надається, у т.ч. за результатами камеральної перевірки, на розгляд керівника органу ДФС, який приймає рішення про доцільність проведення перевірки.
Також наявність розбіжностей між даними декларацій з акцизного податку платника податків та даними ЄРАН і іншої податкової інформації або відсутність певних даних в ЄРАН можуть свідчити про необхідність направлення платнику податків відповідного письмового запиту контролюючого органу про надання пояснення та документальних підтверджень, після отримання та опрацювання яких можуть бути підготовлені обґрунтовані пропозиції щодо необхідності проведення документальної позапланової або фактичної перевірки, оформлені відповідним чином доповідною запискою (висновком) на ім’я керівника органу ДФС.
Вказані запити можуть бути направлені платнику податків як в ході камеральної перевірки – посадовими особами підрозділів, які здійснюють контроль за оподаткуванням підакцизних товарів, так і в ході документальної перевірки – посадовими особами підрозділів аудиту.
Так, якщо за наслідками камеральної перевірки декларації акцизного податку та отриманої контролюючим органом податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків чинного законодавства в частині акцизного податку, або встановлено недостовірність даних, що містяться у декларації, на підставі п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73 та п. 85.4 ст. 85 Кодексу, до платника податків направляється письмовий запит про подання інформації та її документального підтвердження.
При підготовці та направленні запитів в обов’язковому порядку необхідно враховувати положення ст. 73 Кодексу та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом».
Нагадуємо, що ДФС неодноразово надавалися роз’яснення стосовно вимог до складання письмового запиту платнику податків про надання інформації (листи від 11.11.2015 № 24065/6/99-99-22-04-02-15, 30.06.2016 № 635/3/99-99-11-04-04-11, ін.).
У ході фактичних перевірок, враховуючи специфічність таких перевірок, переважно можуть виявлятися випадки здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку (п. 117.3 ст. 117 Кодексу) та/або без реєстрації акцизних накладних в ЄРАН більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов’язаний був їх скласти (п. 1202.2 ст. 1202 Кодексу).
Згідно з п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Кодексу фактична перевірка здійснюється контролюючим органом за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у т.ч. про виробництво та обіг підакцизних товарів [у т.ч. пального], дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Також згідно з положеннями п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Кодексу фактичні перевірки проводяться, у т.ч. у разі здійснення контролюючими органами функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу пального.
Крім того, фактична перевірка може проводитися, зокрема, у разі:
виявлення за результатами перевірок інших платників податків фактів, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів [у т.ч. пального], здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів (п.п. 80.2.1 п. 80.2 ст. 80 Кодексу);
у разі отримання інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування про можливі порушення платником податків законодавства, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів [у т.ч. пального] (п.п. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 Кодексу);
письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування (п.п. 80.2.3 п. 80.2 ст. 80 Кодексу);
у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Кодексу (п.п. 80.2.6 п. 80.2 ст. 80 Кодексу) тощо.
Якщо за наслідками фактичної перевірки виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків чинного законодавства в частині акцизного податку, на підставі п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73 та п. 85.4 ст. 85 Кодексу, до платника податків направляється письмовий запит про подання інформації та її документального підтвердження.
Оскільки фактична перевірка відповідно до п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Кодексу здійснюється щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у т.ч. про виробництво та обіг підакцизних товарів, та її тривалість не повинна перевищувати 10 діб із можливістю продовження строку на 5 діб відповідно до п.82.3 ст. 82 Кодексу, то комплексне дослідження дотримання порядку складання та реєстрації акцизних накладних / разрахунків коригування до таких накладних за період діяльності, який не охоплено фактичною перевіркою (передує або понад вказаних 10–15 діб), може бути здійснене у ході невиїзних документальних, а також планових / позапланових виїзних перевірок, за наявності підстав для їх проведення.
Згідно з п. 78.1 ст. 78 Кодексу документальна позапланова перевірка здійснюється також якщо:
отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Кодексу);
виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Кодексу)).
Загалом встановлення фактів здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку та фактів порушення порядку реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в ЄРАН може мати місце в ході документальних перевірок (планової та позапланової невиїзної), за результатами яких можливе застосування штрафних санкцій встановлених п. 117.3 ст. 117 та ст. 1202 Кодексу.
Як згадувалось вище, документальні позапланові виїзні перевірки особи, яка реалізує пальне, та у відповідних випадках отримувача пального, можуть бути проведені у разі виявлення розбіжностей даних декларацій з акцизного податку платника податків та даних ЄРАН (п.231.9 ст. 231 Кодексу). Також у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в ЄРАН отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне (із доданням належним чином складених копій підтверджуючих первинних документів). Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне (п.231.10 ст. 231 Кодексу).).
Оскільки факт реалізації СГ пального без реєстрації його платником акцизного податку може бути встановлено як камеральною (за даними Єдиного реєстру податкових накладних), так і фактичною, і документальною перевіркою, то штрафи, встановлені п. 117.3 ст. 117 Кодексу, застосовуються лише за результатами таких перевірок, після складання відповідного акту та висновку про результати розгляду заперечень до акту (у разі наявності останніх), а також прийняття керівником податкового органу (його заступником) повідомлення-рішення про накладання відповідних штрафів.
Також у разі встановлення порушення платником акцизного податку порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН (ст. 1202 Кодексу) контролюючим органом проводиться камеральна або документальна перевірка, складається відповідний акт та відповідний висновок про результати розгляду заперечень до акту та/або додаткових документів (у разі наявності останніх) та прийняття відповідного повідомлення-рішення про накладання відповідних штрафів, встановлених ст. 1202 Кодексу.
3. Щодо виявлення порушення порядку реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН
Підстави та розміри штрафних санкцій, які мають бути застосовані до платника податків за порушення ним порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН, встановлено ст. 1202 Кодексу.
Так, п. 1202.1 ст. 1202 Кодексу встановлена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 2,0 до 40,0 відс. суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у акцизних накладних / розрахунках коригування до акцизних накладних, залежно від кількості днів порушення граничного терміну їх реєстрації в ЄРАН, визначеного п. 231.6 ст. 231 Кодексу (не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання).
У табличному вигляді вплив тривалості порушення граничного терміну реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в ЄРАН на визначення розміру штрафу (його відсотку) можливо відобразити в наступному вигляді:
Термін від дня складання АН/РК |
Кількість днів після складання АН/РК |
Розмір штрафу, відсоток від суми акцизного податку |
День складання |
1-й |
- |
15 кал. днів, наступних за датою складання |
2-16 |
0 (не застосовується) |
Порушення граничного терміну реєстрації від 1 до 15 кал. днів |
17-31 |
2 |
Порушення граничного терміну реєстрації від 16 до 30 кал. днів |
32-46 |
10 |
Порушення граничного терміну реєстрації від 31 до 60 кал. днів |
47-76 |
20 |
Порушення граничного терміну реєстрації від 61 до 90 кал. днів |
77-106 |
30 |
Порушення граничного терміну реєстрації від 91 і більше кал. днів |
107 і більше |
40 |
Ситуація 1. У ході перевірки встановлено факт не реєстрації СГ в ЄРАН акцизної накладної / розрахунку коригування, однак термін не реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування на момент перевірки є меншим 120 календарних днів після дати складання, а сам суб’єкт внесений до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального на дату реалізації пального.
В цьому випадку порушення має бути належним чином зафіксоване в акті перевірки, після чого можливими є два варіанти розвитку такої ситуації:
1) платник податку не вчиняє жодних дій по виправленню ситуації (тобто і в подальшому не реєструє складену накладну / розрахунок в ЄРАН) – в такому випадку після досягнення граничної строку у 120 календарних днів після дати складання накладної / розрахунку на такого платника податків накладається штраф передбачений п. 1202.2 ст. 1202 Кодексу;
2) платник податку до досягнення граничної строку у 120 календарних днів після дати складання накладної / розрахунку виправляє ситуацію (тобто реєструє складену накладну / розрахунок в ЄРАН) – в такому випадку на такого платника податків накладається штраф передбачений п. 1202.1 ст. 1202 Кодексу. В цьому (другому) варіанті сума штрафу буде меншою ніж у попередньому (першому) варіанті – від 2 до 40 відс. В залежності від строку протермінування.
Дата складання розрахунку коригування до акцизної накладної може бути не тотожною даті складання акцизної накладної, що підлягає коригуванню, та визначається на підставі первинних документів, наприклад, товарно-транспортних накладних при поверненні пального.
Ситуація 2. Несвоєчасна реєстрація нової акцизної накладної, складеної датою складання помилкової акцизної накладної після проведення коригування (реквізитів отримувача або коду пального згідно з УКТ ЗЕД).
Пунктом 1 розд. III Порядку № 218 встановлено, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, що реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, її показники підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в ЄРАН.
Згідно з п. 10 та п. 11 розд. III Порядку № 218 у разі якщо при реєстрації акцизної накладної платником податку помилково вказано неправильні реквізити отримувача пального чи неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД, то платником податку, що реалізує пальне, має скласти розрахунок коригування такої накладної на зменшення всього обсягу пального зазначеного в ній, який реєструється в ЄРАН отримувачем. Після чого платник податку, що реалізує пальне, має зареєструвати в ЄРАН нову акцизну накладну з правильними реквізитами отримувача пального чи правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД. При цьому дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в ЄРАН, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації. Тоді як реєстрація акцизних накладних / розрахунків коригування у ЄРАН має бути здійснена не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (абзац перший п. 231.6 ст. 231 Кодексу).
Отже, якщо після проведення коригування (помилково вказано неправильні реквізити отримувача пального або неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД) платник акцизного податку здійснює реєстрацію в ЄРАН нової акцизної накладної (дата складання якої повинна відповідати даті складання помилкової акцизної накладної) пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою складання такої нової акцизної накладної, то до такого платника застосовується відповідальність, визначена ст. 1202 Кодексу.
Якщо ж платник акцизного податку здійснює реєстрацію в ЄРАН нової акцизної накладної, дата складання якої відповідає даті складання помилкової акцизної накладної, протягом п’ятнадцяти календарних днів, наступних за такою датою, то до такого платника не застосовується штрафна санкція, встановлена ст. 1202 Кодексу.
4. Щодо складання податкових повідомлень-рішень (далі – ППР)
Під час складання ППР, слід врахувати те, що:
1) відлік кількості днів після яких застосовуються штрафні санкції (у відповідних розмірах), який встановлено: п. 1202.1 ст. 1202 Кодексу ведеться від граничного терміну (дня) реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування у ЄРАН; п. 1202.2 ст. 1202 Кодексу – від дня складання акцизної накладної / розрахунку коригування;
2) обчислення суми штрафу, встановленого ст. 1202 Кодексу, здійснюється від суми акцизного податку з відповідних реалізованих обсягів пального, на які платник податку склав акцизну накладну / розрахунок коригування, тоді як сума штрафу, встановленого п. 117.3 ст. 117 Кодексу, обчислюється як 100 відсотків вартості реалізованого пального;
3) штрафи (у відповідних розмірах) встановлені п. 1202.1 ст. 1202 Кодексу накладаються у разі складання та наявності реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування у ЄРАН, тоді як штрафи встановлені п. 1202.2 ст. 1202 Кодексу накладаються у разі відсутності її / його реєстрації у ЄРАН. При цьому особи, які порушили вказані положення Кодексу (як п. 1202.1 ст. 1202, так і п. 1202.2 ст. 1202 Кодексу), мають бути зареєстровані платниками податків та внесені до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального;
4) ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого пального у євро за 1000 літрів встановлені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу;
5) оскільки штрафна санкція встановлена ст. 1202 Кодексу має накладатися у випадку порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН, то така санкція застосовується до сторони, на яку покладено обов’язок реєстрації вказаних документів. Зокрема, при зменшенні обсягів за акцизною накладної реєстрацію здійснює покупець, який зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального, до якого і буде застосовано штрафну санкцію у разі порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до них в ЄРАН.
5. Порядок обчислення розміру штрафу передбаченого ст. 1202 Кодексу
При здійсненні розрахунку штрафу за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в ЄРАН (ст. 1202 Кодексу), з метою уникнення помилок, увагу слід приділяти правильності кожного використаного при розрахунку показника за кожною окремою акцизною накладною / розрахунком коригування з порушеними термінами реєстрації, а саме:
даті(ам) складання акцизної(их) накладної(их) / розрахунку(ів) коригування, за якою(ими) платником порушено граничні терміни реєстрації (а також її(їх) відповідності даті реалізації пального);
даті(ам) реєстрації акцизної(их) накладної(их) / розрахунку(ів) коригування, за якою(ими) платником порушено граничні терміни реєстрації, в ЄРАН;
кількості днів порушення термінів граничної реєстрації акцизної(их) накладної(их) / розрахунку(ів) коригування в ЄРАН;
сумі(ам) акцизного податку з відповідного(их) обсягу(ів) пального за такими акцизними накладними / розрахунками коригування;
відсотку(ам) (2/10/20/30/40/50% від суми акцизного податку з обсягів пального, зазначених в акцизних накладних / розрахунках коригування), за яким(и) має розраховуватися штраф залежно від кількості календарних днів порушення терміну реєстрації акцизної(их) накладної(их) / розрахунку(ів) коригування;
ставці(кам) акцизного податку, яку взято для вирахування суми(сум) штрафу(ів) за кожною акцизною накладною / розрахунком коригування (ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого пального у євро за 1 000 літрів встановлені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);
курсу(ам) Нацбанку України, що діяв(ли) на перший день кварталу(ів), в якому(их) здійснювалася реалізація пального, за яким акцизні накладні / розрахунки коригування внесено до ЄРАН з порушенням термінів реєстрації (п. 1202.3 ст. 1202 Кодексу);
сумі(ам) штрафу(ів) за кожною акцизною накладною / розрахунком коригування;
загальній сумі штрафу, винесеній до податкового повідомлення-рішення.
Фактично правильність двох останніх показників залежить від правильності використання при їх розрахунку показників, що їм передували у вищезазначеному переліку.
Довідково:
Якщо, день визначений Кодексом, зокрема перший день кварталу, припадає на вихідний або святковий, то в ці дні застосовується курс ЄВРО, який був встановлений на останній день тижня або на передсвятковий день. Тобто станом: на 1 січня 2016 року діяв курс НБУ, встановлений на 31.12.2015, у розмірі 2622,3129 грн. за 100 ЄВРО; на 1 квітня 2016 року – 2984,9437 грн.; на 1 липня 2016 року – 2756,4503 грн.; на 1 жовтня 2016 року, встановлений на 30 вересня 2016 року, у розмірі 2907,5719 грн; на 1 січня 2017 року, встановлений на 30 грудня 2016 року, у розмірі 2842,2604 гривень.
Сплата штрафів, застосованих відповідно до п. 117.3 ст. 117 та ст. 1202 Кодексу, здійснюється на бюджетні рахунки за кодом класифікації доходів бюджету 14021900 (Пальне).
6. Форма ППР при накладанні штрафів передбачених п. 117.3 ст. 117 та ст. 1202 Кодексу
З метою повноцінної імплементації положень п. 117.3 ст. 117 та ст. 1202 Кодексу Міністерством фінансів України розроблено та зареєстровани
Коментарі до матеріалу